Bakan Soylu'ya TBMM'de protesto: 'Uyuşturucu baronları ile fotoğraflarını' fırlattılar

İçişleri Bakanı Soylu, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri sırasında; muhalefet vekillerine “Amerika’nın çocuklarısınız sizler” dedi. CHP ve HDP’li milletvekilleri, kürsüdeki Bakan Soylu’yu; “uyuşturucu baronları ile olan fotoğraflarını” fırlatarak protesto edip yuhaladı. Oturuma ara verilirken milletvekilleri arasındaki gerginlik, verilen arada da devam etti.

TBMM Genel Kurulu’nun dünkü oturumunda İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ile 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşüldü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, oturumda terörle mücadele hakkında konuşarak “Vesayetin atadığı Cumhurbaşkanları ile uğraştığımız yetmedi; koalisyonlarla, darbe anayasaları ile uğraştığımız yetmedi, darbelere zemin olsun diye tertipledikleri Çorum ve Kahramanmaraş olayları gibi birçok provokasyonlarla milleti birbirine düşürdüler. Başımıza bir de terör belasını sardılar. Kimi büyüklerimiz bu mesele ile samimiyetle mücadele ettiler, kimileri de güvenlik makalesi okumaktan fırsat bulup da Sivas’ın ötesine geçemediler, bir tek karakol ziyareti yapamadılar” ifadelerini kullandı.

'PKK'NIN AVUKATLIĞINI YAPAN HDP DE BİLİYOR'

Bakan Soylu, sözlerine “Doğrudur, biz hepsinin ayakkabı numaralarını, isimlerini, fotoğraflarını biliyoruz. Sadece biz bilmiyoruz, ABD de, Avrupa da, PKK terör örgütü de biliyor, herkes biliyor. Bu gazi Meclis’in çatısının altında PKK’nın avukatlığını yapan HDP de biliyor” diye devam etti.

1-002.jpg

'TAM TAM DANSI ÇALSANIZ DA BEN GERÇEK YÜZÜNÜZÜ ANLATACAĞIM'

HDP milletvekilleri, Bakan Soylu’yu, sıralara vurarak protesto etti. Bakan Soylu konuşurken HDP milletvekilleri uyuşturucu baronları ile olan fotoğraflarını Soylu’ya gösterdi. Bakan Soylu konuşmasını “29 Ekim 2023, bu ülkenin 100’üncü yılında, bu ülkenin sınırlarında, dağlarda bir tek terörist kalmayacak” diyerek, HDP’lilere “Tam tam dansı çalsanız da ben millete sizin o gerçek yüzünüzü anlatacağım” diye sürdürdü.

UYUŞTURUCU VERİLERİNİ PAYLAŞTI

Bakan Soylu, okulların önünde uyuşturucu satışının kalmadığını savunarak, “Türkiye’de uyuşturucu suçundan hapishanelerdeki tutuklu sayısı 15 Temmuz’da 36 bindi, oysa bugün 120 bin sayısını aştı. Bu yılki sayı, 15 Temmuz’da 81 bin uyuşturucu operasyonu vardı, 3 katı aştık. Bugünkü sayı ise 223 bin operasyon yapıyoruz yılda, halen bitmedi. Tüm bu saha baskısının sonunda madde bağlantılı ölümler yüzde 71 azaldı. 2017’de uyuşturucudan hayatını kaybedenlerin sayısı 941’di. 2021’de bu rakam 941’den 270’e düştü” dedi.

'BACAKLARINI KIRA KIRA DEVAM EDECEĞİZ'

Bakan Soylu, “120 bin metruk bina tespit ettik, 80 binini yıktık” diyerek, metruk binalara ilişkin rakamları paylaştı. Bakan Soylu, “Eskiden uyuşturucu yakalamalarının yüzde 76’sı batı şehirlerinde yapılırdı, şimdi bunların yüzde 76’sını sınır illerimizde yapıyoruz” diye konuştu. Bakan Soylu, uyuşturucu ile mücadeleye ilişkin “Bacaklarını kıra kıra devam edeceğiz” dedi.

2.jpg

SOYLU'YA FOTOĞRAFLI PROTESTO

“İlk kez CHP’yi bu millet PKK ve PYD’nin yanında görmüştür” diyen Soylu’yu CHP milletvekilleri sıralara vurarak protesto etti. CHP milletvekilleri Soylu’ya “uyuşturucu baronları ile olan fotoğraflarını” fırlattı.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Soylu’ya “Mafya liderinden ayda 10 bin dolar alan siyasetçi kim?” yazılı dövizi gösterdi.

Soylu, HDP ve CHP’ye “Amerika’nın çocuklarısınız sizler, Amerika’nın” dedi ve CHP’li milletvekilleri ellerindeki dövizleri Soylu’ya fırlattı.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birleşime ara verdi ve ardından CHP’li ve AK Partili milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü. Milletvekilleri arasındaki gerginlik, verilen arada devam etti.

BAKAN YARDIMCISI: HADİ LAN ORADAN

Ara sırasında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanvekili Bilgiç’e “Konuşturmayın, süresi bitti” dedi. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Özel’e “Hadi lan oradan” dedi. Bu sözler üzerine yeniden gerginlik yaşandı.

Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un “silahının olduğunu” söyleyen CHP milletvekilleri, Ersoy’un Genel Kurul salonundan çıkarılmasını isteyerek “Dışarı, dışarı” diye bağırdı. Ersoy, Genel Kurul’dan çıkarıldı.

Aranın ardında Bakan Soylu konuşmasına devam etti. Başkanvekili Bilgiç, Bakan Soylu’nun 1 dakikası kaldığını söyleyerek, “Selamlama için kürsüye alacağım” dedi. Bakan Soylu kürsüye çıktığı sırada CHP ve HDP’li milletvekilleri sıralara vurarak, uyuşturucu baronları ile olan fotoğraflarını tekrar gösterdi. Milletvekilleri Bakan Soylu’yu yuhaladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN