CHP'li Pekşen: Sedat Peker tanık korumaya alınabilir

CHP'li Pekşen: Sedat Peker tanık korumaya alınabilir

Sedat Peker'in açıklamalarını, tweetlerini ve video mesajlarını değerlendiren hukukçu ve eski CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen "Anlaşılan o ki belli bir hazırlık yapmış. Yani rastgele bir söylemde bulunmuyor" dedi. Pekşen “Mutlaka ileride savcıların da Peker'in söylediklerini bir tanık koruma programı içerisinde, önemseyeceğini düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Eski CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Sedat Peker'in ifşa videoları ve açıklamalarından, yargılanmamaya yönelik planlarının olduğunun görüldüğünü belirterek "Hukukçu olarak gördüğüm şey şu; Tanık koruma programı kapsamına alınması gereken, bana göre son yıllardaki en önemli iddiaları ortaya koyan, deşifre eden ve delillendiren tanık olarak görüyorum. Mutlaka ileride savcıların da Peker'in söylediklerini bir tanık koruma programı içerisinde, diğer suçlarla birlikte mutlaka yargının içerisinde önemseyeceğini düşünüyorum" dedi.

Organize suç örgütü kurmaktan hakkında yakalama kararı olan Sedat Peker'in siyasetçiler ve iş insanlarına yönelik suç ifşalarını TELE1'de yayımlanan 'Anında Manşet' programında değerlendiren CHP'nin hukukçu isimlerinden Pekşen, Peker'in ileride tanık koruma programı kapsamına alınabileceğini söyledi.

c.jpgHaluk Pekşen

'TANIK OLARAK SAHİP OLDUĞU BİLGİLERİ PAYLAŞIYOR'

Pekşen, 'Sedat Peker'in videoları şantaj mıdır? " sorusu üzerine şu yanıtı verdi: "Peker’in anlatımlarında aslında çok geniş bir yelpaze var. Bazılarında doğrudan bir suç ihbarında bulunuyor. Yani diyor ki, 'ben bu suçun içinde değilim'. 'Uyuşturucu falan, ben hiç hayatımda uyuşturucu işine bulaşmadım, bulaşan insanı da sevmem' diyor. Burada bir ihbarda bulunuyor. Sonra, tanık olarak sahip olduğu bilgileri paylaşıyor. Diyor ki bazı bilgilerde 'şu cinayet böyle oldu, şu şöyle oldu, ben bunlara tanığım' diyor. Bazılarında doğrudan suça iştirak ettiğini söylüyor. Bazılarında ise yargılanmamaya yönelik bir hukuksal sürecin başlatılması için beyanda bulunuyor."

CHP'li Pekşen, Sedat Peker'in yargılanmamaya yönelik planlarının olduğunu söyleyerek, "Suçun ifşası, suçun açığa çıkması yönünde anlatımlarda bulunuyor. Bunların bazılarından dolayı kendisi suçun içinde olsa dahi ceza yargılama yasasında suçun ortaya çıkmasına katkı sağlayıp soruşturma açılmadan önce bu konuda ihbarda bulunanların yargılanmama muafiyetleri var" dedi.

'BELLİ BİR HAZIRLIK YAPMIŞ. RASTGELE SÖYLEMDE BULUNMUYOR'

Tuncay Mollaveisoğlu'nun tanık koruma yasasının ABD’de de çok sık işletilen bir yasa olduğunu anımsatması üzerine Pekşen şu ifadeleri kullandı:

"Bizde de var bu yasa. Kendisi bu konularda anlaşılan o ki belli bir hazırlık yapmış. Yani rastgele bir söylemde bulunmuyor. Bu söylemde bulunurken bir hukuki süreci ön görerek o etrafta bu söylemleri yapmaya çalışıyor. Hukukçu olarak gördüğüm şey şu; tanık koruma programı kapsamına alınması gereken bana göre son yıllardaki en önemli iddiaları ortaya koyan, deşifre eden ve delillendirilen tanık olarak görüyorum. Mutlaka ileride savcıların da Peker'in söylediklerini bir tanık koruma programı içerisinde, diğer suçlarla birlikte mutlaka yargının içerisinde önemseyeceğini düşünüyorum."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN