CHP'li vekiller sosyal medya kısıtlaması için BTK önünde: Devlet nereye saklanıyor?

CHP'li vekiller sosyal medya kısıtlaması için BTK önünde:  Devlet nereye saklanıyor?

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7'lik depremin ardından vatandaşların yardım organizasyonlarını paylaştığı Twitter'a erişimin kesilmesine tepki gösteren CHP'li vekiller, söz konusu durumla ilgili bilgi almak için BTK'nın önüne gitti. CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, “Vatandaş soruyor, ‘nerede devlet’ diye. Biz de soruyoruz kim yaptı, devlet nerede? Devlet nereye saklanıyor? Devlet gerçekten bu milletin devletiyse vatandaşın canına kastedecek böyle bir hareket içinde bulunamaz” dedi.

Türkiye'nin yaşadığı büyük felakette insanların yakınlarının durumunu paylaştığı, yardım organizasyonlarının yapıldığı sosyal medya ağı Twitter'ın erişiminin kesilmesine tepkiler gelmeye devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, sosyal medya kısıtlaması hakkında bilgi alabilmek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) gitti.

BİZ DE SORUYORUZ KİM YAPTI, DEVLET NEREDE? DEVLET NEREYE SAKLANIYOR?

Akın, “Şu anda yapılması gereken tam tersine iletişim kanallarının maksimum düzeyde açılması, insanların birbirine daha rahat iletişimde olması gerekir” dedi. Tuncay Özkan ise, “Vatandaş soruyor, ‘nerede devlet’ diye. Biz de soruyoruz kim yaptı, devlet nerede? Devlet nereye saklanıyor? Devlet gerçekten bu milletin devletiyse vatandaşın canına kastedecek böyle bir hareket içinde bulunamaz” diye konuştu.

"SOSYAL MEDYAYI KISMAKLA HİÇBİR ŞEY ENGELLENEMEZ"

“Büyük bir acı içerisindeyiz, büyük bir afet içerisindeyiz" diyen Akın, şunları söyledi:

"Canımız yanıyor, anneler ağlıyor, evlatlar babalarına ailelerine kavuşamıyor bir taraftan da bakıyoruz ki en çok iletişime ihtiyaç olan zamanda Twitter’ın iletişimi kesilmiş, daraltılmış. Böyle bir şey olamaz. Sosyal medyayı kısmakla hiçbir şey engellenemez. Biz de İzmir Milletvekilimiz, Bilişim Mecraları Komisyonu üyemiz Tuncay Özkan’la BTK’ya geldik.

Geldik burada bir bilgi talep ettik. Saat 15’te neden daraltmaya gittiniz, diye sorduk. İçeriye geldiğimizde dediler ki, ‘Bir kişi var oda Metin Yazıcı binanın idari işlerinden sorumlu bir kişiye, ona sorduk. Bu bant daraltılması kararı kimin tarafından, hangi gerekçeyle, yasanın hangi maddesine göre verilmiştir? Bir soru daha sorduk; siz vermediyseniz başka bir odak noktası mı? Başka bir kurum mu? Veya bunu yapan kimdir tespit ettiniz mi? Bu konuyla ilgili bir suç duyurusunda bulundunuz mu?’

"OLMASI GEREKEN DARALTMA DEĞİL, OLMASI GEREKEN VATANDAŞIN ERİŞİMİNİ KOLAYLAŞTIRMAK"

Türkiye çok acı günler yaşıyor. Canımız yanıyor, afet, yas içerisindeyiz. Şu anda sadece sosyal medyaya erişimi azaltmak ne demektir? Akıl, vicdan, insaf her türlü şeyi söylemek lazım. Şu anda yapılması gereken tam tersine iletişim kanallarının maksimum düzeyde açılması, insanların birbirine daha rahat iletişimde olması gerekir. Geldik sorduk ve kendilerinden cevap bekledik. Sayın Tuncay Özkan ve ben kendilerine anlattık. Sorularımızın cevaplarını istiyoruz dedik. Numaralarımızı verdik ve bekliyoruz. Bu sorunun cevabının karşılığı olamaz. Şu anda olması gereken daraltma değil, olması gereken vatandaşın erişimini kolaylaştırmak.

"TELEFONLARIMIZ YİNE KİTLENDİ AYIPTIR, YAZIKTIR GÜNAHTIR"

Daraltma olduğu andan itibaren bizim telefonlarımız yine kitlendi ayıptır, yazıktır günahtır. Gerçekten büyük vicdansızlıktır. Bu kadar beceriksizlik, bu kadar vicdansızlık olamaz. Kabul edilebilecek bir nokta değil. Şu anda her şeyi bir kenara bırakıp vatandaşın iletişimine odaklanmalı, insanların birbirlerine biran evvel kavuşmasını sağlamalı, tek dert bu olmalı. Soruları sorduk sayın vekilimle birlikte cevabını bekliyoruz ve takipçisiyiz buradayız bekleyeceğiz. Cevap gelene kadar da takipçisi olacağız.

Bu bant daraltma işinin bir hukuksal yapısı da var. Onu da içeride sorduk. Bir kişi kafasına göre, istediği zaman ‘hadi kısın sosyal medyayı’ diyebiliyorsa ki gördüğümüz nokta odur. İşte o zaman yandık. Nasıl insanlar birbirine kavuşacak. Derhal bunu kaldırmaları lazım.”

"SORUN BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NDA MUHATAP BULUNAMAMASIDIR"

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ise şunları kaydetti:

“Buradaki temel sorun Bilgi Teknolojileri İletişim Başkanlığı’nda muhatap bulunamamasıdır. Binada olan tek kişi, o da yoldan geri çevrilen İdari İşler Daire Başkanıdır. Diğer yetkililer ne yazık ki böyle bir soruya yanıt veremediler. Şu an binada sadece İdari İşler Daire Başkanının bulunduğunu söylediler. Başka kimse yok. Biz saat 15’ten itibaren bu görüşmeyi yapmak için telefon ediyoruz, randevu istiyoruz. Türkiye’nin bilgilendirilmesini bunu kim yaptı, korsan olarak mı daralttılar sosyal medyanın bant genişliğini, BTK mı yaptı? Başka bir kurum mu yaptı? Nasıl yaptınız? Hangi mahkeme kararıyla yaptınız? Hangi idari kararla yaptınız? Ancak bunların yanıtları yok.

"ANA MUHALEFETE BİLGİ VERMELERİ İÇİN BİR SÜRE TANIDIK"

Biz şimdi iletişim bilgilerimizi verdik. Binada olan tek daire başkanı bunları aldı bize yarın veya öbür gün bunların bilgileri ulaştırılacak. Böyle bir şey olamaz. Böyle bir yönetim biçimi olamaz. Bu ancak otokraside olur. Bu ancak bazı gerçekleri saklamak isteyen yönetimlerde olur. Türkiye’nin yarısı kan ağlıyorken, bir diğer yarısı o kan ağlayan yarısına yardım için canhıraş, ciğeri yanarak yardım peşinde koşarken bu tür yasa dışı diyorum çünkü yasal olup olmadığına dair bize bilgi verilmiyor, toplum aydınlatılmıyor. Uygulamalar o insanların hayatına mal olabilir. Biz bunu reddediyoruz. Biz bununla ilgili olarak sonuna kadar takipçisi olacağız. Sayın genel başkanımızın söylediği gibi; bildiklerimiz var ama onlardan açıklama bekliyoruz. Eğer onlar açıklamalarını yalan yaparlarsa, yanlış yaparlarsa onların suratlarına çarpacağız. Ama şimdi kendilerine toplumu aydınlatmaları için, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, ana muhalefete bilgi vermeleri için bir süre tanıdık. O süreyi bekliyoruz.

"BİZDE SORUYORUZ KİM YAPTI, DEVLET NEREDE?"

Vatandaş soruyor, ‘nerede devlet’ diye. Bizde soruyoruz kim yaptı, devlet nerede? Devlet nereye saklanıyor. Devlet gerçekten bu milletin devletiyse vatandaşın canına kastedecek böyle bir hareket içinde bulunamaz. Biz de soruyoruz devlet nerede? Biz çözümleri biliyoruz, bu düzen ortadan kalkacak halkına bilgi vermeyen, halkını enkaz altında bırakan bu düzen ortadan kalkacak o zaman her şey hukuk dahilinde olacak. Ya devlet başa, ya kuzgun leşe diye devlet başa gelecek, bunu başka çaresi yok.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (12)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
12 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN