DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan: Yerel seçim için herhangi bir partiyle güç birliği kararı yok

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan: Yerel seçim için herhangi bir partiyle güç birliği kararı yok

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan İstanbul’da partisinin CHP ile anlaşmaya varıp varmadığına ilişkin açıklamada bulundu. Herhangi bir partiyle şu an bir güç birliğinin olmadığını belirten Doğan, CHP Genel Başkanı Özgü Özel’e de tepki gösterdi. "Özel devletin yaptığı şeyi yaptı; iyi Kürt-kötü Kürt ayrımını" dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin partisinin tutumunu ilişkin konuştu. İstanbul’da partisinin ne karar aldığına ve CHP ile ilişkisine gelen soruya “İki siyasi partinin de komisyonları çalışacak. Çok açık söyleyebilirim; herhangi bir partiyle yapılacak ve netlik kazanmış bir güç birliği şu an itibariyle yok” yanıtı verdi.

Yerel seçimler, DEM Parti'nin tutumu, CHP ile olan temaslar ve Kürt siyasetinin iç dinamikleri üzerinden söyleşi veren Doğan, 14-28 Mayıs seçimleri sonrası gelen 'üçüncü yol siyasetinden sapma' eleştirilerine ilişkin, "Biz de bunun öz eleştirisini verdik" dedi.

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, T24'ten Cansu Çamlıbel'in sorularını yanıtladı:

‘NE YAZIK Kİ ÖZGÜR ÖZEL DE DEVLETİN YAPTIĞI ŞEYİ YAPTI’

- Siyaseti takip eden, analiz etmekle mükellef iş yapanlar olarak elbette merak ediyoruz. Merak etmeme lüksümüz yok. Ama bence zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan da ve devletin önemli makamlarındaki kişiler de hep merak etti Öcalan'ın ne düşündüğünü. Hatta Erdoğan'ın hatırladığım bir açıklaması var; Demirtaş'a kızdığı açıklamalardan birinde "Edirne'deki en büyük hesabı İmralı'dakine verecek" demişti. Bu da bir merakın, bir ilginin tezahürüdür nihayetinde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o açıklamayla yapmaya çalıştığı onlarca yıldır devletin yaptığı şeydi; "İyi Kürt – kötü Kürt" ayrımı yaratma çabası. 1990'lardan beri Kürtlere bu yapılıyor. Bir tür güvercinler, şahinler ya da konuşulabillir ve konuşulamaz Kürtler. Bunu yapan sadece iktidar da değil. Mesela ne acıdır ki Özgür Özel de yaptı bunu en son olarak. Ne acıdır dememin sebebi, değişim iddiasıyla gelip aynı yerde takılması. "Ben 40 bin insanın katiliyle mektuplaşacağıma Demirtaş ile selamlaşmayı tercih ederim" dedi. Bu tür lafların Kürt tabanında olumlu bir karşılığı var sanıyorlarsa, iki taraf da yanılıyor. Biz Kürtlerin baktığı yerden mesele net; mevzu Kürt olunca iktidar da muhalefet de aynı bakış açısıyla yaklaşıyor. O yüzden sonuçta Kürtler hep buradan vuruldukları için bugün daha da çok gurur duyuyorlar Kürt kimlikleriyle. İnsanların kimliğinin neresine saldırırsanız, sesleri oradan daha güçlü çıkar.

'ŞU AN İTİBARIYLA HERHANGİ BİR PARTİYLE GÜÇ BİRLİĞİ KARARI YOK'

DEM Parti'nin Eş Genel Başkanları ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yaptığı görüşme hatırlatılan Doğan, "CHP ile DEM arasındaki görüşmeler hangi aşamada?" sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"İki siyasi partinin de komisyonları çalışacak. Çok açık söyleyebilirim; herhangi bir partiyle yapılacak ve netlik kazanmış bir güç birliği şu an itibariyle yok."

Doğan, "İstanbul kararını ne zaman alacaksınız?" sorusuna da "Şu ana kadar açıklamadığımız il ve ilçelerdeki tutumumuza dair netlik kazanan bir durum yok. Netlik kazanmadığı için açıklamıyoruz. Bu konudaki tartışmalar ve görüşmeler sürüyor" yanıtını verdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN