AK Partili seçmen ile ilgili dikkat çeken detay: İktidar Uygurlara sahip çıkmıyor

AK Partili seçmen ile ilgili dikkat çeken detay: İktidar Uygurlara sahip çıkmıyor

Metropoll'ün Uygur Türkleri ile ilgili yaptığı araştırmada sonuçlar dikkat çekti. Çin'in, Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik politikasına karşılık Türk hükümetinin gerekli tepkiyi gösterdiğini düşünenlerin oranı yüzde 23. Her 3 AK Partili seçmenden biri hükümetin Uygur Türkleri için gerekli tepki göstermediğini düşünüyor.

Metropoll araştırma şirketi, bu kez seçmenlerin Uygur Türkleri ile ilgili ne düşündüğünü araştırdı, ortaya dikkat çeken sonuçlar çıktı.

Sonuçlara göre, halkın sadece yüzde 23'ü Türk hükümetinin Çin'in Doğu Türkistan politikalarına gerekli tepkiyi gösterdiği yönünde cevap verdi.

Ankara'nın Çin'in Uygur Türklerine yönelik politikalarına gerekli tepkiyi göstermediği yönünde görüş beyan edenlerin oranı ise yüzde 53,2.

AK PARTİ SEÇMENİ NE DÜŞÜNÜYOR?

'Türkiye'nin Nabzı Nisan 2021' araştırmasında, katılımcılara 'Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik politikasına hükümetin gerekli tepkiyi gösterdiğini düşünüyor musunuz?' sorusunu yöneltti.

Ankete katılanların yüzde 23,8'i de 'Fikrim yok/Cevap yok' cevabını verdi. Soruya AK Parti seçmeninin yüzde 33,5'i 'Gerekli tepkiyi gösterdiğini düşünüyorum' derken, yüzde 37,3'ü hükümetin gerekli tepkiyi vermediği yönünde fikrini belirtti. Fikir beyan etmeyen ve cevabının olmadığını dile getirenlerin oranı yüzde 29,2.

01.jpg

HDP'LİLER İLE İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN DETAY

Türkiye'nin Çin'in Uygur politikalarına gereken tepkiyi vermediğini belirten en yüksek seçmen HDP'liler. fikir beyan eden HDP'lilerin yüzde 76,3'ü hükümetin Çin'e tepki vermediği görüşünde.

İYİ Parti seçmeninin yüzde 73,6'sı Türk hükümetinin Pekin'in Doğu Türkistan politikalarına yeterli tepkiyi vermediği yönünde görüş beyan ederken, yüzde 13,5 verilen tepkinin yeterli olduğunu kaydetti.

Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP seçmeni nezdinde de hükümetin Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarına gerekli tepki verilmediğini belirtenlerin oranı daha fazla. MHP'lilerin yüzde 38,4'ü 'evet' yönünde görüş belirtirken, yüzde 42,1'i 'hayır' yönünde oy kullandı. MHP seçmeninin yüzde 19,5'i 'Fikrim yok/Cevap yok' cevabını verdi.

CHP'Lİ SEÇMENLER DE YETERSİZ GÖRÜŞÜNDE

Hükümetin, Çin'in Doğu Türkistan politikalarına gerekli yanıtı vermediğini düşünenlerin oranı CHP'de de oldukça yüksek. Kendisini CHP'li olarak tanımlayan seçmeninin yüzde 67,2 Çin'e gerekli tepkinin gösterilmediği görüşünde. Yüzde 13,4'lük bir oran Pekin'e yeterli yanıt verildiği yönünde görüş beyan ederken 'Fikrim yok/Cevap yok' diyenlerin oranı 19,4 olarak gerçekleşti.

Ankete katılan Saadet Partililerin yüzde 10'u hükümetin Çin'e yeterli tepkiyi verdiğini dile getirirken yüzde 65'i iktidarın Çin'e gerekli tepkiyi vermediği görüşünü belirtti. SP'li seçmenin yüzde 25'i araştırmacılara fikrinin ya da cevabının olmadığı yönünde cevap verdi.

Metropoll'ün kurucusu Özer Sencar, yaptıkları anketle ilgili Twitter hesabından "Dindar, milliyetçi seçmenlerin tavrı ilginç değil mi?" mesajı paylaştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN