Emeklilere sevindiren haber: Refah payı veya seyyanen zam geliyor, prim-aylık dengesizliğinin gideriliyor!

Emeklilere sevindiren haber: Refah payı veya seyyanen zam geliyor, prim-aylık dengesizliğinin gideriliyor!

Milyonlarca emeklinin gözü, ekim ayında açılacak TBMM'ye çevrildi. Zira, 7 bin 500 TL'lik en düşük emekli maaşına ek zam yapılması Meclis'teki çalışmalar bu tarihte başlayacak. Emekli maaşına refah payı ya da seyyanen zam yapılması ve prim-aylık dengesizliğinin giderilmesi hedefleniyor. İşte, emekli maaşı zammı son dakika haberi...

Emeklilere yapılacak ilave artışın 2024 Ocak ayı itibarıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor. Refah payı da dikkate alınarak oransal artışla iyileştirme yapılması birinci seçecek.

Sabah'ta yer alan habere göre, 2024 Ocak ayı beklenmeden ara zammında yapılması da gündemde var. Ayrıca memurlara olduğu gibi emeklilere de seyyanen bir artış yapılması da seçenekler arasında yer alıyor.

EMEKLİYE ZAM ORANI

Orta Vadeli Program'da (OVP) yüzde 65 olan yıl sonu enflasyon tahmini emekliye zam oranını ortaya koydu. TÜİK verilerine göre 2023 Temmuz-Ağustos artışı yüzde 19,44 olurken, OVP tahminine göre enflasyon zammı yüzde 37,76 olacak. Meclis'te yapılacak düzenlemeyle enflasyonun üzerine ek olarak bir iyileştirme yapılacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

7bin 500 TL olan en düşük emekli aylığının da yılın başında artırılması bekleniyor. Cepte olan enflasyon artışına göre en düşük emekli aylığına yüzde 37,76 zam durumunda 7 bin 500 TL'lik tutar 10 bin 332 TL'ye yükselecek.

Emeklilere 1100 TL olan bayram ikramiyeleri de artacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak.

KADEMELİ ARTIŞ GÜNDEMDE

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak. Emekli zammı da 7 bin 500-10 bin TL, 10 bin-15 bin TL, 15 bin-20 bin TL ve 20 bin TL üzerine kademeli olarak belirlenecek.

3 OCAK'TA KESİN ARTIŞ ORANI

Emekli ve memur maaşlarının baştan sona değişeceği maaş zammına refah payı ve seyyanen artışın söz konusu olması bekleniyor. Emekliler yeni yılda enflasyon zammıyla gelen kesin artış oranını ise 3 Ocak 2024'te öğrenecek.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN