Gürsel Tekin'den iktidara tepki: Ev alana KDV’siz vatandaşlık uygulamasından vazgeçin

Gürsel Tekin'den iktidara tepki: Ev alana KDV’siz vatandaşlık uygulamasından vazgeçin

T.C. vatandaşlığının 400 bin dolar karşılığında ve KDV’siz olarak verilmesine ilişkin karara CHP Milletvekili Gürsel Tekin’den tepki geldi. Tekin, "Milletimizi küçük düşüren ve aşılayan bu anlayıştan derhal vazgeçin" çağrısında bulunarak "Kendi vatandaşınızdan fazlasıyla aldığınız bir vergiyi, vatandaş olmak için ev alan yabancı uyruklu kişilerden neden almıyorsunuz?" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının, 400 bin dolar karşılığında ve KDV’siz olarak verilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

Tekin'in önergede yer alan ifadeleri şu şekilde:

"Bilindiği üzere son yıllarda yapılan düzenlemeler neticesinde yabancı uyruklu kişilerin ülkemizde taşınmaz edinimleri önemli ölçüde kolaylaştırılmıştır. Söz konusu düzenlemelerde yabancılara konut ve işyeri satışlarını teşvik etmek amacıyla 250.000 dolarlık sınır, 400.000 dolara çıkartılmıştır. 2017 yılında Katma Değer Vergisi Kanunu’nda yapılan bir diğer değişiklikle, “yapı ruhsatında; konut, dükkân, ofis, büro, rezidans, apart daire, devre mülk ve benzeri olarak tanımlanan konut veya işyerlerinin ilk teslimlerinde uygulanmak ve bedeli döviz olarak Türkiye’ye getirilmek kaydıyla ülkemizde yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu kişi ve kurumlara yapılan işlemler, Katma Değer Vergisi’nden istisna edilmiştir.

'BU TÜR DÜZENLEMELER KAMU VİCDANINI ZEDELER'

İktidar tarafından son yıllarda mali faydalar gerekçe gösterilerek, para karşılığı vatandaşlık hakkını sunmuş olması uygulama bir dizi güvenlik, sosyal ve ekonomik sıkıntı yaratmaktadır. Sadece konut veya iş yerinin yabancılar tarafından hem KDV istisnası uygulanarak hem de vatandaşlık için satın alınabilmesine olanak sağlayan bu tür düzenlemeler kamu vicdanını zedeler niteliğindedir.

Bu bağlamda;

1. Ülkemizde son 5 yıl içerisinde yabancılar tarafından “Katma Değer Vergisi” ödemeksizin kaç adet konut, dükkân, ofis, büro, rezidans, apart daire, devre mülk ve benzeri olarak tanımlanan taşınmaz satın alınmıştır?

2. Son 5 yıl içerisinde, KDV alınmaksızın yabancılara satılan taşınmazlar sonrası kaç kişiye vatandaşlık verilmiştir?

3. Bu satışlar nedeniyle kamunun tahsil edemediği toplam Katma Değer Vergisi tutarı ne kadardır?

4. 1 Mayıs 2022 tarihine kadar geçen süre zarfında Katma Değer Vergisi ödenmeden alınmış ve alıştan itibaren 1 yıl sonra satılmış konut ve işyeri sayısı ne kadardır?

5. Sadece KDV istinasından yararlanmak adına konut ve işyeri satın alan yabancı uyruklu kişiler hangi ülke vatandaşlarından oluşmaktadır?

6. Konut ve işyeri almak şartıyla, hem vatandaş olunan hem de vergi ödemeden muaf tutulan dünyada başka bir ülke var mıdır?

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN