İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na suikast ihbarı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na suikast ihbarı

İBB Beyaz Masa hattını arayan bir kişi, Ekrem İmamoğlu'na suikast planlandığını söyledi. Saldırı planına şahit olduğunu belirten şahıs, polisi aradığını fakat sonuç alamadığını aktardı. İhbar üzerine İBB Başkanı İmamoğlu'nun avukatı, koruma talebiyle savcılığa başvuruda bulundu. Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Valiliği, ihbarı yapan kişinin 50 suç kaydı olan 'atipik duygudurum bozukluğu' hastası olduğunu bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na 2020 Aralık ve 2022 Mart tarihlerinde suikast hazırlığı yapıldığının ortaya çıkmasının ardından bir kez daha suikast ihbarı yapıldı.

HalkTV'den Seyhan Avşar'ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Beyaz Masa'yı 2 Kasım 2022 Çarşamba günü, adı ve TC kimlik numarası belli olan bir kişi, "Arnavutköy Devlet Hastanesi'nin önünde adamlar var. Ellerinde Ekrem İmamoğlu başkanımızın fotoğrafları var. Aralarında konuşuyorlardı. Ekrem başkanımızın evine ve İBB binasına gideceklerini belirttiler. 155'i aradım ama ulaşamadım. Sonra aklıma bu numara geldi. 8 kişilerdi. Hepsi silahlılardı. Acil yardım edin. Kamera görüntülerinde gözüküyor. Hastanenin yanındaki eczacı abla da bu duruma şahit. Arnavutköy polisi ile irtibata geçebilirseniz beni arasınlar" dedi.

Gelen ihbar üzerine Ekrem İmamoğlu'nun avukatı savcılığa dilekçe verdi.

ekrem-imamoglu-suikast-ne-zaman.jpg

Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Bu ihbar müvekkili kasten öldürülme suçuna ilişkin icra hareketlerine başlandığını göstermektedir. İhbara ilişkin ses kaydı şikayetimiz ekinde mevcuttur. İhbara ilişkin araştırma yapılarak gerekli önlemler derhal alınmalıdır. Müvekkilin, İBB başkanı olması ve günlük programlarının önceden belirlenmesi göz önüne alındığında bu tehditler için hızlıca tedbir alınmalıdır. Müvekkilin kasten öldürülmesi için plan yapıldığı ve bu planı gerçekleştirmek için girişimlerin olma ihtimali oldukça yüksektir. İhbarı yapan şahsın ifadesi alınarak bu hususlar araştırılmalı, şüpheliler tespit edilmelidir."

ekrem-imamoglu-kimdir-nereli-kac-yasinda.jpg

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Ekrem İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat, konuya ilişkin HalkTV'ye yaptığı açıklamada, "İhbara ilişkin şikayetimizi yaptık. Savcılık İl Emniyet Müdürlüğü'ne ilgili yazıyı yazdı. İhbarı yapan kişinin ifadesine başvurulmalı. Görüntüler vs. derhal incelenmeli" dedi.

Polat, "Ekrem Bey için herhangi bir önlem aldınız mı?" sorusuna "İllaki önlem alınmıştır" yanıtını verdi.

VALİLİK'TEN 'İMAMOĞLUNA SUİKAST İHBARI' AÇIKLAMASI

Bu gelişme üzerine İstanbul Valiliği'nden suikast ihbarına ilişkin açıklama yapıldı.

İhbarda bulunan H.Ö. adlı kişinin 'atipik duygudurum bozukluğu' hastası olduğunu belirten valiliğin açıklaması şöyle:

"02 Kasım 2022 tarihinde İBB Beyaz Masa iletişim hattına; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast iddiasında bulunulduğu öğrenilmiştir.

Konuyla ilgili olarak güvenlik görevlilerimizce yapılan çalışmalarda; ihbarda bulunan (H.Ö) adlı şahsın 40'ı asılsız ihbar olmak üzere, toplam 50 suç kaydı olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca; 10 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen 5657 sayılı sağlık raporunda şahsın, 'atipik duygudurum bozukluğu' hastası olduğu belirtilmiştir.

Şahıs ve konu hakkında başlatılan tahkikat devam etmektedir."

ekram-imamoglu-ne-zaman-baskan-oldu.jpg

BİR GÜN İÇİNDE 'TAKİPSİZLİK' KARARI VERİLMİŞTİ

Danıştay cinayeti davası sanıklarından Osman Yıldırım, 28 Mart 2022 tarihinde cezaevinden bir mektup yazarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast yapılacağı ihbarında bulunmuştu.

İhbar sonrası İmamoğlu'nun avukatları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu dilekçesi vermişti. Savcılık ise sadece bir günlük inceleme sonucunda, henüz saldırı gerçekleşmediği gerekçesiyle 25 Mart 2022 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

İmamoğlu'na suikast yapılacağı ihbarıyla ilgili olarak verilen takipsizlik kararı, itiraz üzerine kaldırılmıştı.

ekrem-imamoglu-icraatlari.jpg

İKİ YIL ÖNCE DE SUİKAST İHBARI YAPILMIŞTI

2020 yılında da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik IŞİD militanları tarafından suikast hazırlığı yapıldığı ihbarı yapılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İmamoğlu'na suikast planlandığı ihbarıyla ilgili olarak 'icrai hareket kapsamında veyahut teşebbüs aşamasında kalabilecek nitelikte cezalandırılmayı gerektirir bir eyleme rastlanılmadığı' gerekçesiyle takipsizlik kararı vermişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN