Kavala kararını eleştirdiği için eşi valilikten alınan AK Partili Hüseyin Kocabıyık geri adım atmadı

Kavala kararını eleştirdiği için eşi valilikten alınan AK Partili Hüseyin Kocabıyık geri adım atmadı

Gezi davası kararlarının ardından yaptığı adalet vurgusu nedeniyle vali olan eşi Funda Kocabıyık'ın görevden alınması ile gündeme gelen eski AK Parti Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. Kocabıyık, Gezi Davası hakkındaki düşüncemde aynı yerdeyim. Ciddi bir hukuk sorunu var. Kararın oluşturulmasında ve kararı oluşturan kişilerde sorun var. Bu çok açık, inkâr edemeyiz.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından Gezi davası kararlarının ardından yaptığı adalet vurgusu nedeniyle Uşak Valisi olan eşi Funda Kocabıyık'ın görevden alınması ile gündeme gelen eski AK Parti Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, söz konusu durum hakkında açıklamalarda bulundu.

"Gezi Davası hakkındaki düşüncemde aynı yerdeyim." diyen Kocabıyık, "Ciddi bir hukuk sorunu var. Kararın oluşturulmasında ve kararı oluşturan kişilerde sorun var. Bu çok açık, inkâr edemeyiz.” dedi.

Kocabıyık, "Bunu dün de söyledim bugün de söylüyorum yarın da söyleyeceğim.” ifadelerini kullandı.

Eski AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, 26 Nisan’da sosyal medya hesabı üzerinden Gezi Davası kararını ve 2019 İstanbul seçimlerinin iptalini eleştiren paylaşımlar yaptı. Hüseyin Kocabıyık bu gelişmelerin AK Parti’nin kurucu değerlerine aykırı olduğu ifade etti. Kocabıyık’ın paylaşımının ardından eşi Uşak Valisi Funda Kocabıyık, önceki gün geçici görevle İçişleri Bakanlığı’na alındı.

Kocabıyık, Gezi Davası paylaşımlarını, eşinin İçişleri Bakanlığı emrine alınma kararını OdaTv’ye değerlendirdi.

Hüseyin Kocabıyık, İstanbul seçimlerinin iptalinin doğru olmadığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“AK Parti’nin kurucu ilkelerinde biz böyle durumlara karşı çıktık. AK Parti içerisinde siyaset yapıyorum. Parti içerisinde ‘adalet’ kavramını bugün tartışmaya açmak isteyen insanlar var bunu da görelim. Gezi Davası hakkındaki düşüncemde aynı yerdeyim. Ciddi bir hukuk sorunu var. Kararın oluşturulmasında ve kararı oluşturan kişilerde sorun var. Bu çok açık, inkâr edemeyiz. Bunu dün de söyledim bugün de söylüyorum yarın da söyleyeceğim.”

BENİM ATTIĞIM TWEETLERLE İLGİSİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM

Hüseyin Kocabıyık eşi Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın İçişleri Bakanlığı emrine alınmasının yaptığı paylaşımla ilgili olmadığını düşündüğünü ifade ederek “Eşimin görevden alınması tamamen Sayın Bakanın ve Cumhurbaşkanının takdiridir. Benim attığım tweetlerle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Ankara’ya çekilmesi idari bir tasarruftur” şeklinde konuştu.

İSTİFA ETMİYORSAM, SİZ GÖREVDEN ALIN

HalkTV yazarı İsmail Saymaz, Gezi Davası'ndaki kararı sosyal medya hesabından eleştiren eski AK Parti milletvekili Hüseyin Kocabıyık'ın Uşak Valisi olan Funda Kocabıyık'ın merkeze çekilmesini köşesine taşıdı.

Saymaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AK Partili Kocabıyık'ın eleştirel tweetlerinden sonra onu aradığını ve sitem ettiğini yazdı. Saymaz'ın aktardığında göre Soylu daha sonra Vali Kocabıyık'ı aradı ve istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Saymaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Hüseyin Kocabıyık, Gezi Parkı Davası'nda hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsten Osman Kavala'ya müebbet, bu suça yardımdan 16 sanığa 18 yıl hapis cezası verilmesi ve yedi kişinin tutuklanması üzerine çok öfkelendi. Kocabıyık, aslında Kavala'ya mesafeli bir isimdi. Fakat kararın hukuk devletine ve demokrasiye inancı sarsacağını, AK Parti'ye geri dönüşü olmayan zarar vereceğini düşünüyordu. Vali Funda Kocabıyık'ın zarar görme ihtimalini bilerek, iki eleştirel tweet attı.

İkinci tweetin atılma saati, 23.36 idi. Derken... Kocabıyık'ın telefonu çaldı. Arayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu idi. Soylu, ta 1990'larda Doğru Yol Partisi'nden tanıdığı Kocabıyık'a tweetten ötürü sitem etti. Kocabıyık da Gezi Parkı kararına ilişkin eleştirilerini yineledi. 'Fikirlerimizi söylemeyecek ve yazamayacak mıyız? İnsanları yargılarken, hukuk da perişan oluyor' dedi. Soylu ise 'Siz Kavala'yı bilmiyor, tanımıyorsunuz' diyerek, kızgınlığını belirtti.

Vali Funda Kocabıyık, eşinin attığı tweetleri sosyal medyaya düşünce gördü. Kendisi Uşak'ta, eşi Ankara'daydı. Yaklaşık bir saat sonra Bakan Soylu, Vali Kocabıyık'a telefon açtı. Çok kızgındı.

''İstifa edin' dedi. Kocabıyık ise tweetlerden haberdar olmadığını belirterek, 'Benim günahım ne? İstifa etmiyorum. Siz görevden alın' diye yanıt verdi. Soylu, sabah ilk iş olarak, Kocabıyık'ı merkeze çeken kararı imzaladı. İddia o ki el çektirilmesini Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi. Hüseyin Kocabıyık hakkında ise partide disiplin süreci başlatılmadı. Kocabıyık, istifa etmeyi düşünmüyor. Ancak disipline sevki halinde siyaseti bırakmayı planlıyor. Ancak parti içi mekanizmaların kendisi için çalıştırılmayıp faturanın eşine kesilmesine üzüldüğü ifade ediliyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN