KESİNLEŞTİ: Memur maaşı ile asgari ücrete aynı oranda zam! Asgari ücret temmuz zammı beklentileri aşacak

KESİNLEŞTİ: Memur maaşı ile asgari ücrete aynı oranda zam! Asgari ücret temmuz zammı beklentileri aşacak

Kamu çalışanlarına yüzde 45 oranında zam yapıldı. Hal böyle olunca milyonlarca emekli, memur ve asgari ücretli 2023 Temmuz ayında ne kadar zam alacağını merak ediyor. Peki, 2023 Temmuz asgari ücret zammı ne kadar olacak? İşte, asgari ücret son dakika haberi...

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı asgari ücret ve emekli zamlarında. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, Milliyet'e yanıtladı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI SEÇİM ÖNCESİ DUYURULUR MU?

Kurtuluş açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanlığı seçimleri tarihte ilk kez ikinci tura kaldı. Seçimin ikinci tura kalması sebebiyle normalde temmuz döneminde açıklanacak olan bazı ücretlerin bu dönemde açıklanması beklenebilir.

"MEMUR İLE ASGARİ ÜRET ZAM ORANI EŞİTLENEBİLİR"

Normal şartlarda memurların zamların erken açıklanmazken sayın Cumhurbaşkanı tarafından yüzde 45 olarak ilan edildi, taban ücret olarak 22 bin TL olarak ilan edildi.

İkinci tura girdiğimiz bu dönemde asgari ücretle ilgili beklentiler yüzde 30 artışla 11 bin TL'ler iken, seçimlerde ikinci turun ortaya çıkması dolayısıyla memur zamları ile asgari ücret zammının eşitlenebileceği kanaatindeyiz.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE NE KADAR ZAM OLUR?

Bu da yüzde 45 artış demek oluyor. Yüzde 45 artışla düşündüğümüzde sayın cumhurbaşkanının seçime kadar asgari ücreti 12 bin 500 TL olarak açıklaması bizim için sürpriz olmayacaktır.

Bu yeni durum SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için de bir beklenti oluşturdu. Memur ve kamu işçilerine verilen yüzde 45'lik zammın emeklilere de yansıtılacağı kanaatindeyiz.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA NE KADAR ZAM YAPILIR?

7 bin 500 TL'lik en düşük asgari emekli maaşının ise 10 bin TL seviyesi civarına yükselebileceği kanaatindeyiz. Bu rakam bizler için sürpriz olmaz."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN