Back To Top
Liyakat madalyası! Hukuk dersine ilahiyatçı hoca

Liyakat madalyası! Hukuk dersine ilahiyatçı hoca

 - Son Güncelleme: 08.10.2019 Salı 10:28
Liyakat madalyası! Hukuk dersine ilahiyatçı hoca
- A +

Eskişehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görevden alınan Hukuk Felsefesi öğretim elemanı Dr. Melike Belkıs’ın yerine ilahiyat profesörü Mustafa Yıldırım’ın atanması ‘liyakat’ tartışması başlattı.

SEDA ÇAKIR - KARAR

Akademi dünyasında tartışmalara neden olan ‘liyakatsiz’ atamayı kendisine ait ‘anayasa.gen.tr’ sitesinde ‘Anadolu hukukta neler oluyor’ başlığı yazdığı yazıda eleştiren Anayasa Hukukçusu Prof. Kemal Gözler, Dr. Melike Belkıs Aydın’ın Türkiye’nin yetiştirdiği birinci sınıf bir hukuk felsefecisi olduğunu belirtti.

Aydın’ın görevine son verilmesi ile ‘Hukuk Felsefesi’ ve ‘Hukuk Sosyolojisi’ derslerinin ilahiyatçı Prof. Dr. Musutafa Yıldırım tarafından verilmeye başlandığını yazan Kemal Gözler, ders programını da paylaştı. Gözler şunları kaydetti: “Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, derslerini saat 19.00-21.00 arasında yapıyor. Oysa bu dersler ikinci öğretim dersi değil; normal örgün eğitim dersi. Prof. Dr. Mustafa Yıldırım’ın neden geceleyin ders yaptığını da ayrıca merak ediyorum. Ders programına göre saat 19.00-21.00 aralığında ders yapan başka bir hoca yok. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığının Prof. Dr. Mustafa Yıldırım’ın derslerinin saat 19.00-21.00 aralığına konulmasında ne gibi bir kamu yararı bulunduğunu açıklaması gerekir.” 

Yıldırım’ın hukuk alanıyla ilgili hiçbir akademik çalışması ve geçmişi olmadığına dikkat çeken Gözler, “Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri için üzülüyorum. Bu öğrenciler nasıl olup da bir ilâhiyat hocasından hukuk felsefesini ve hukuk sosyolojisini öğrenecekler? Kendisi hâkim veya avukat olma ehliyetine sahip olmayan birisi, nasıl olacak da hâkim veya avukat yetiştirecektir?” diye sordu.  

Kemal Gözler, Arapça bilmeyen bir hukuk fakültesi hocasının ilâhiyat fakültesinde kelam dersi vermesinin akla ve mantığa aykırı olması gibi, bir ilâhiyat hocasının da hukuk fakültesinde hukuk felsefesi ve hukuk sosyolojisi dersi vermesinin akla ve mantığa aykırı olduğunu belirtti.  Gözler, aynı bölümden daha önce de iki hocanın daha KHK ile uzaklaştırıldığını, hukuk fakültesinde yönetim değişikliğinin ardından benzer örneklerin yaşandığını ileri sürdü.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN