MEB'den evde eğitim hizmetinde değişiklik

MEB'den evde eğitim hizmetinde değişiklik

Evde eğitim hizmeti alacak öğrencilerin 'durum bildirir sağlık kurulu raporlarının' daha kolay alınabilmesine yönelik düzenlemeye giden Milli Eğitim Bakanlığı, ayrıca ilkokul yaşına gelen çocukların, velilerinin talebi ve özel eğitim değerlendirme kurulu raporu ile bir yıl daha okul öncesi eğitime devam edebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, sağlık problemi nedeniyle örgün eğitim kurumlarından yararlanamayıp evde eğitim hizmetinden yararlanacak öğrencilerin işlemlerini kolaylaştıracak yeni bir madde düzenlemeye eklendi.

Bu kapsamda, 'en az birisi ilgili daldan olmak üzere üç uzman tabip tarafından' düzenlenmiş sağlık kurulu raporu yerine sadece sağlık kurulu raporu alan öğrenciler, evde eğitim hizmeti alabilecek.

uzaktan-egitim-meb.jpg

FİZYOTERAPİSTLER, ÖZEL EĞİTİM DEĞERLENDİRME KURULU ÜYESİ OLABİLECEK

Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapmaya başlayan 'fizyoterapist' tanımının eklendiği yeni düzenlemede, fizyoterapistlerin özel eğitim değerlendirme kurulu üyesi olabilmesine ilişkin hüküm getirildi.

Okulöncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yer alan kayıt yaşı ile ilgili hükümlerle uyumluluğun sağlanması amacıyla özel eğitim öğrencilerinin okulöncesine ve birinci sınıfa kayıt yaşı ile ilgili maddede de düzenleme yapıldı.

uzaktan-egitim-kapisi-cbiko.jpg

ÖĞRENCİ, YAŞI GELSE DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİME DEVAM EDEBİLECEK

Buna göre, bu öğrencilerin kayıtlarının yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69, 70 ve 71 aylık olanların velisinin yazılı talebiyle; 71 ayını tamamlamış, 79 aydan gün almamış olanların velisinin yazılı talebi ve 'özel eğitim değerlendirme kurulu raporu' doğrultusunda ilkokula başlamaya hazır olmadığı değerlendirilirse okul öncesi eğitime 1 yıl daha devamları sağlanacak.

e-Okul Sistemi üzerinden ilkokula kaydı yapılan ve okul öncesi eğitim süresi uzatılan çocuklar il veya ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararı ile okul öncesi eğitim kurumunda eğitimlerini sürdürecekler.

uaktan-egitim-nedir.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN