Rus Gazeteciden Türkiye'yi vuran afetle ilgili skandal sözler: Neden üzülelim ki?

Türkiye'yi sarsan Kahramanmaraş merkezli iki deprem sonrası Rus sempatizanı Sergey Mardan'ın "Türkiye'ye yardım etmeyi hayal bile edemediği" açıklamalarına Ukrayna İçişleri Bakanı danışmanı Gerashchenko'dan sert tepki geldi.

Türkiye, Kahramanmaraş'ta art arda meydana gelen iki yıkıcı depremle sarsıldı. 10 ile yansıyan deprem sonrası uluslararası arena da harekete geçti. Fakat Rusya'nın "propaganda medyası" olarak bilinen "Komsomolskaya Pravda" muhabiri Sergey Mardan'ın Türkiye'ye yardım konusundaki sözleri tepkileri topladı.

Ukraynalı vatansever ve İçişleri Bakanı danışmanı Anton Gerashchenko, Mardan'ın katıldığı televizyon programında sergilediği tutumu ise sosyal medya hesabından eleştirdi.

Canlı yayında konuşan Mardan, Türkiye'nin NATO'nun doğu bloğu olduğunu hatırlatarak, herhangi bir şekilde yardım göndermelerinin amaçlarına ters düşeceğini belirtti. Yayında konuşan Mardan, "Türkiye batı dünyasının bir parçasıdır. Türkiye NATO'nun doğu bloğudur. Tüm bunları göz önüne alırsak, Türkiye'ye yardım etmek isteyenlerin olduğu tarafa geçmemiz ve onlara yardım, bir veya iki uçak göndermemiz gerektiğini hayal edemiyorum" dedi.

sergei-mardan.png
Sergey Mardan

'HER ŞEY ÖN SAFLARIMIZ İÇİN, HER ŞEY ZAFER İÇİN'

Mardan "Taziyelerimizi sunmak? Evet, elbette, bu insani ve doğru bir davranış olurdu. Fakat sadece bu kadar. Her şey ön saflarımız için, her şey zafer için, her şey bizim için. Eğer geriye bir şey kalırsa, o da biz ve geriye kalanlar için... fakat geriye bir şey kalacağını zannetmiyorum" yorumlarında bulundu.

'ONLAR BÖYLE BAŞSAĞLIĞI DİLİYOR'

Gerashchenko ise yaptığı paylaşımla Rus sempatizanına, "Bunlar bu şekilde başsağlığı diliyorlar. Ne zaman çenelerini kapatacaklar?" diyerek eleştiride bulundu.

'NEDEN ONLARIN ÖLMESİNE ÜZÜLELİM Kİ?'

Öte yandan, bir başka Rus sempatizanı ise "Türkler ve Suriyelilerin bizim tarafımızda savaştıklarını göremiyorum, öyleyse neden onların 'ölmesi' konusunda üzgün olalım ki?" yorumunda bulundu. Bu yoruma oldukça kızan Anton Gerashchenko ise, "Rus propagandası, şefkatin gerçekte ne olduğunu göstermeye devam ediyor" diyerek eleştiridi.

O anlar ise kameralara böyle yansıdı.

İlgili Haberler