Türkiye'de 26 ilde deprem riski yok! Uzmanı açıkladı: Bu şehirler güvenli konumda

Türkiye'de 26 ilde deprem riski yok! Uzmanı açıkladı: Bu şehirler güvenli konumda

Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF) ve Batı Anadolu Fay Hattı (BAF) olmak üzere üç büyük fay hattı üzerinde bulunan Türkiye'nin birçok kenti deprem riskini taşıyor. Fay hattının geçmediği bazı illerse deprem riski açısından güvenli konumda. İşte, deprem riski olmayan güvenli şehirler...

Kahramanmaraş'ta dün (6 Ocak 2023 Pazartesi günü) saat 04.17'de 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Pazarcık ilçesi olan depremde şu ana kadar 3 bin 703 kişi hayatını kaybetti, 22 bin 168 kişi yaralandı. Suriye'den Ankara'ya kadar birçok bölgede hissedilen zelzelenin ardından artçı sarsıntıların yanı sıra saat 13.25'te Ekinözü merkezli 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı.

maras-depremi-son-durum.jpg

TÜRKİYE'DE DEPREM RİSKİ OLMAYAN GÜVENLİ İLLER HANGİLERİ?

Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremin ardından kamuoyunda merak edilen bir soruyu yanıtladı.

Prof. Ercan, deprem bakımından Türkiye'nin en güvenli illerinin Konya, Karaman, Artvin, Rize, Trabzon, Ordu, Giresun, Yozgat, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Mardin, Şırnak, Siirt, Batman, Ardahan, Mersin, Antalya, Zonguldak ve Ankara olduğunu söyledi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Prof. Ercan, "Bir kentin deprem üretim odağı olması ayrı, dolaydaki deprem dalgaları geçerken sallanması ayrı... Ankara başkentimiz de etki alanında ancak güvenli bir ilimizdir. Zonguldak da güvenli illerimizdendir" ifadesini kullandı.

deprem-en-guvenli-iller.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN