Back To Top
Rusya'dan ABD ile gizli anlaşma iddialarına cevap: Soçi dışında mutabakat yok

Rusya'dan ABD ile gizli anlaşma iddialarına cevap: Soçi dışında mutabakat yok

 - Son Güncelleme: 05.11.2019 Salı 21:16
Rusya\'dan ABD ile gizli anlaşma iddialarına cevap: Soçi dışında mutabakat yok
- A +

Rusya ile ABD arasında Kuzey Suriye'de ilişkin gizli anlaşmanın olup olmadığı sorusuna cevap veren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov "ABD ile bugün herhangi bir konuda anlaşmanın mümkün olduğunu düşünmüyorum. Türkiye ile Rusya arasında Soçi'de varılan mutabakat muhtırası dışında gizli anlaşmalara bakmak için herhangi bir neden görmüyorum" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Burundi Dışişleri Bakanı Ezechiel Nibigira ile başkent Moskova'daki görüşmesi ardından düzenlediği basın toplantısında, Rusya ile ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusu ile ilgili gizli anlaşmanın olup olmadığı yönündeki sorusunu cevapladı.

Suriye'de terör örgütlerinin boşalttığı yerlere ilişkin ABD ile herhangi bir anlaşmanın bulunmadığını ileri süren Lavrov, "ABD ile bugün herhangi bir konuda anlaşmanın mümkün olduğunu düşünmüyorum." diye konuştu.

"ABD SURİYE'DE YASA DIŞI BULUNUYOR"

Lavrov, ABD'nin Suriye'de 'yasa dışı bulunduğu' ifadesini kullanarak, şunları kaydetti:

"Suriye'deki durumunun iyileştirilmesi ve toprak bütünlüğünün sağlanması konusunda tutarsız hareket eden bir ülkeyle uzun vadeli siyaset yürütmek yapıcı ve üretken olmazdı. Öte yandan Türkiye ile Rusya arasında Soçi'de varılan mutabakat muhtırası dışında gizli anlaşmalara bakmak için herhangi bir neden görmüyorum. Mutabakat muhtırası çok net bir şekilde uygulanmaktadır."

MOSKOVA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN