Erdoğan isim vermeden ABD'yi hedef aldı: Bizi kandıracağını sananlar için yolun sonu geldi

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Artvin Yusufeli Barajı açılışında yaptığı konuşmada, Taksim saldırısının ardından başlatılan Pençe-Kılıç Hava Harekatı üzerinden isim vermeden ABD'yi hedef aldı. Erdoğan, "Türkiye'yi harf oyunlarıyla, terör örgütünün ismini değiştirerek, yanlarında askerlerine görüntü verdirerek oyalayacaklarını sananlar için yolun sonu geldi." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri'nde "Yusufeli Barajı ve HES, Yeni Bağlantı Yolları ve Tünelleri ile Yeni Yerleşim Bölgesi Açılış Töreni"ne katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, bugün Cumhuriyet tarihinin en gurur verici eserlerinden Yusufeli Barajı'nın yanı sıra, bu eserin mütemmim cüzleri olan bağlantı yolları ve tünelleri ile yeni yerleşim bölgesinin açılış töreni vesilesiyle Yusufeli'nde olduklarını belirtti.

"YUSUFELİ'NDE 62 KİLOMETRE TÜNEL İNŞA ETTİK"

Her bir Yusufeliliye, Türkiye'nin ve Türk milletinin geleceği için sergiledikleri takdire şayan fedakarlık için şükranlarını sunan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yeni Yusufeli, 2 bin 698 konut, 507 köy evi, 296 iş yeri, 37 dükkanlı bir sanayi sitesi, 25 yataklı hastane, ana sınıfından lisesine kadar 9 okul, yurt, spor salonu, 7 köy, ayrıca tüm kamu ve hizmet binaları ile sıfırdan kuruldu. Her türlü altyapısı ve üstyapısıyla oldukça ferah bir şekilde tasarlanan yeni Yusufeli, eskisinden iki katı büyüklükte bir alana sahiptir. İlçenin ulaşım ihtiyacı için bünyesindeki 39 tüneli ve 21 köprüsüyle 110 kilometre yeni yol yapılmıştır. Bundan 20 yıl önce Türkiye'nin toplam tünel uzunluğu 50 kilometre iken biz sadece Yusufeli'nde köy yollarındakilerle birlikte 62 kilometre tünel inşa ettik."

"TRAFİK GÜVENLİĞİNİ ARTIRACAK"

Yusufeli için yaptıkları yollarla, Kafkaslar ve Karadeniz Bölgesi'nin kuzey-güney aksındaki trafiğin güvenliğini ve konforunu da artırdıklarını dile getiren Erdoğan, dikilen 20 bin ağacı, 75 binin üzerinde fidanı ve serilen 40 bin metrekareyi geçen çimleriyle yemyeşil bir Yusufeli'nin ortaya çıktığını söyledi.

Baraj gölü içinde kalan 800 bin metreküp verimli toprağın da yeni yerleşim yerine taşınarak, ilçenin hiçbir imkanının heba edilmediğini belirten Erdoğan, "Elbette böylesine devasa bir projede bazı eksikler olabilir. Bunların da süratle giderileceğinden şüpheniz bulunmasın." dedi.

"Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 100 katlı bir gökdelene denk olan 275 metre yüksekliğiyle ülkemizde ilk, dünyada da kendi sınıfında 5. sırada yer almaktadır." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"EKONOMİMİZE SENELİK 5 MİLYAR LİRALIK KATMA DEĞER TEMİN EDECEK"

"Kurulu gücü 558 megavat olan bu barajda üretilecek yıllık 1 milyar 900 milyon kilovatsaat enerji, ekonomimize senelik 5 milyar liralık katma değer temin edecektir. Allah göstermesin bir enerji sıkıntısı olsa, sadece burası 1,5 yıl enerjiyi temin eder. Bu baraj aynı zamanda Çoruh Nehri'nin devamındaki Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı barajlarının en yüksek verimle çalışmasını sağlayacaktır.

Su depolama kapasitesi 2,3 milyar metreküp olan Yusufeli Barajı'nın enerji üretim kapasitesi 2,5 milyon konutun veya 750 bin Togg otomobilinin enerji ihtiyacını tek başına karşılayacak düzeydedir. Türkiye'nin en çetin coğrafyasında barajı, santrali, yeni yerleşimi ve yollarıyla birlikte 34 milyar liralık bir maliyetle, dikkat edin, buraya ne yatırdık biliyor musunuz? 34 milyar lira. Böyle bir yatırımla, Türkiye Yüzyılı'na yakışır bir eseri milli bütçeden karşılayarak Artvin'imize, Yusufeli'mize kazandırdık."

"BU ESERİN GURURU MİLLETİMİZE AİT"

Her aşaması kayda alınarak belgesel haline dönüştürülen barajın hikayesinin bu akşam TRT ekranlarında yayımlanacağını aktaran Erdoğan, projesinden inşasına kadar, tamamı yerli ve milli tasarımla, projelendirmeyle, üretimle ortaya çıkan bu eserin gururunun milletin tamamına ait olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylesine devasa bir eserin Türkiye'ye kazandırılmasında emeği geçen bakanları ve bakanlıkları, kurumları, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine tüm çalışanları tebrik etti.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bundan 20 yıl önce Türkiye'nin toplam tünel uzunluğu 50 kilometre iken biz, sadece Yusufeli'nde, köy yollarındakilerle birlikte 62 kilometre tünel inşa ettik.

Bir enerji sıkıntısı olsa, sadece burası 1,5 yıl enerjiyi temin eder. Bu baraj, aynı zamanda Çoruh Nehri’nin devamındaki Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı barajlarının en yüksek verimle çalışmasını sağlayacaktır.

Hangi alana bakarsanız bakın, benzer düzeylerde artışlar görürüsünüz. Bunca yatırımı, bunca emeği, çabayı niye gösterdik? Ya biz sizi seviyoruz, biz bu milleti seviyoruz be. Bizim bu millete bir aşkımız var. Biz, bu vatan için, bu millet için varız. Türkiye için, Türkiye sevdalısı olarak, Türk milletinin sevdalısı olarak bu yolda yürüdük, yürüyoruz. Üstelik sadece altyapı ile kalmadık; demokrasimizi, hak ve özgürlüklerimizi geliştirmek için de destansı bir mücadele yürüttük.

Ziyaret ettiğimiz ülkelerde, ülkemizin bu başarıyı nasıl yakaladığı soruluyor. Her ne kadar muhataplarımıza diplomatik cevaplar veriyor olsak da bu başarıyı milletimizle bir olmamıza, iri olmamıza, diri olmamıza, kardeş olmamıza, hep birlikte Türkiye olmamıza borçlu olduğumuzu biliyoruz.

“BU BÖLGEDEKİ TERÖRİSTLERİN HER BİRİNİN KİMLİĞİNİ, SİCİLİNİ, YERİNİ BİLİYORUZ”

Biz bu kutlu mücadeleyi verirken büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını engelleme çabaları da her gün yeni tezahürleriyle kesintisiz sürüyor. Esasen bu topraklar, asırlardır terör eylemi kılıfı altında sergilenen ihanete maruz kalmıştır. Balkanlar'dan Kafkaslara kadar uzanan geniş bir coğrafyada örnekleri görülen bu ihanetlerin bedellerini belki biz de ödedik.

Şurası bir gerçek; asırlardır bu ülkeye, bu millete ihanet edip sonrasında iflah olan hiç kimse yoktur. Hâlâ kapanmamış hesaplar belki olabilir. Ama onların görüleceği günler de mutlaka gelecek. Önceki hafta İstanbul’da yaşanan bombalı saldırıyı da mertçe karşımıza çıkmayan, yüreği yetmeyenlerin alçakça giriştikleri bir eylem olarak görüyorum.

“TERÖRİSTLERİN HER BİRİNİN KİMLİĞİNİ, SİCİLİNİ, YERİNİ BİLİYORUZ”

Aralarında çocukların da bulunduğu 6 masumun hayatına mâl olan bu alçak saldırıya cevabımızı, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü hedeflerini yerle yeksan ederek verdik. Kendilerini en güvenli hissettiği yerlerde başına yağan bombaları hazmedemeyen terör örgütü, bu defa da sınır bölgelerimizdeki sivil yapıları ve insanlarımızı hedef almıştır. Bu vesileyle Karkamış'ta hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum.

4 yaşında çocuk ya, 4 yaşında şehidimiz, 22 yaşında öğretmenimiz rahmetli oldular. Bu kardeşlerimizin dökülen tek damla kanı dahi boşa gitmeyecektir. Ülkemiz sınırlarına ve vatandaşlarına yönelik saldırıların kaynakları bellidir. Bu bölgedeki teröristlerin her birinin kimliğini, sicilini, yerini biliyoruz. Aynı şekilde bu teröristleri kimlerin himaye ettiğini, silahlandırdığını, cesaretlendirdiğini de çok iyi biliyoruz.

“BİZİ KANDIRACAĞINI SANANLAR İÇİN YOLUN SONU GELDİ”

Sabrımız, çaresizliğimizden veya kifayetsizliğimizden değildir. Sabrımız, bir hukuk devleti olarak diplomasiye, yaptığımız anlaşmalara, ülke olarak bize verilen sözlere sonuna kadar riayet etme hassasiyetimizdendir.

Buradan, Yusufeli’nden açıkça ilan ediyorum: Biz, Suriye sınırlarımızın güvenliğe kavuşturulması hususunda verdiğimiz her söze, yaptığımız her anlaşmaya riayet ederek üzerimize düşeni yerine getirdik. Türkiye’yi harf oyunları ile terör örgütlerinin ismini değiştirerek, teröristlerin yanında kendi askerleriyle görüntüler vererek oyalayacaklarını sananlar için yolun sonu gelmiştir.

Artık bu saatten sonra bizim için tek ölçü vardır. O da kendi ülkemizin, kendi vatandaşlarımızın güvenliğidir. Bu güvenlik nereden başlayacaksa oraya kadar gitmek, en meşru hakkımızdır. En başta, kendi güvenlikleri için binlerce kilometre öteden gelip fütursuzca güç kullananların bu hakkımızı anlayışla karşılamaları gerekiyor.

“TANKIMIZLA, ASKERİMİZLE BİRLİKTE HEPSİNİN DE KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIZ”

Irak ve Suriye sınırlarımızın bir kısmında bu güvenlik çizgisini olması gereken yere zaten çektik. Hâlen sınırlarımıza ve vatandaşlarımıza saldırıların devam ettiği yerlerde de bu çizgiyi olması gereken yere çekmemize kimse mâni de olamaz, karşı da çıkamaz.

Birkaç gündür uçağımızla, topumuzla, SİHA’mız ile teröristlerin tepesindeyiz. En kısa sürede tankımızla, askerimizle, bizimle birlikte yol yürüyen dostlarımızla birlikte hepsinin de kökünü kazıyacağız. Bunu da böyle bilin.”

Konuşmasının ardından Erdoğan, canlı bağlantı ile Yusufeli Barajı ve HES, yeni bağlantı yolları ve tünelleri ile Yusufeli’nin yeni yerleşim yerinin açılışını yaptı. Erdoğan, yeni yerleşim yerinde inşa edilen iş yeri ve konutların anahtarlarını tapularıyla birlikte sahiplerine teslim etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN