Son tarih 31 Aralık! e-Devlet'ten başvurmayan destek alamayacak

Son tarih 31 Aralık! e-Devlet'ten başvurmayan destek alamayacak

e-Devlet hizmetleri sayesinde eskiden saatlerimizi hatta günlerimizi alan bürokratik işlemler, tek tuşla halledilebiliyor. 2008 yılından beri hayatımızda olan e-Devlet, her geçen gün yeni hizmetleri bünyesine katıyor. Son olarak bu yıl başlayan bir uygulama için başvurular e-Devlet üzerinden alınmaya başlandı. 2023 yılında devletten destek almak isteyenlerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar e-Devlet üzerinden başvurusunu tamamlaması gerekiyor. İşte, e-Devlet giriş ekranı...

2001 yılında devreye alınan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), üreticilerin kendi tasarruflarında bulunan arazilerini ve bu araziler üzerinde yaptıkları bitkisel üretim faaliyetlerini kayıt altına almaya ve bu kayıtlara göre tarımsal destek ödemelerini yapmayı sağlıyor.

YÖNETMELİKTE EYLÜL AYINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

ÇKS, iş ve işlemleri 'Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği' hükümlerine göre yürütülüyor. Yönetmelikte 23 Eylül 2022 tarihinde değişiklik yapıldı. Değişiklikle bürokrasinin azaltılması ve dijitalleşme ile çiftçilerin başvuru süreç ve şartlarının kolaylaştırılması amaçlandı.

Bu çerçevede e-Devlet üzerinden ÇKS başvuruları alınmaya başlandı ve çiftçilere çok büyük kolaylık sağlandı. Dijitalleşmeyle çiftçilerin ortalama 2 günde yaptığı ÇKS başvurusu 2 dakikada yapılabilir duruma geldi.

ciftci-kayit-belgesi-nasil-alinir.jpg

TARIMSAL DESTEK ALMAK İÇİN SON BAŞVURU 31 ARALIK 2022

ÇKS e-Devlet başvuruları 1 Ekim 2022 tarihinde devreye alındı. Ayrıca çiftçiler, ÇKS belgelerini de e-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde alabiliyor. Bu çerçevede çiftçiler tarafından e-Devlet üzerinden yaklaşık 2,3 milyon ÇKS belgesi alındı.

2023 üretim yılı ÇKS başvuruları 1 Eylül 2022 tarihinde başladı ve 31 Aralık 2022 tarihinde son bulacak. Çiftçiler 2023 üretim yılına ait ÇKS başvurularını e-Devlet üzerinden ve il/ilçe müdürlüklerine giderek yapabiliyor.

Çiftçilerin, tarımsal desteklemelerden yararlanma konusunda mağduriyet yaşamamaları için 31 Aralık 2022'ye kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.

Ayrıca, 31 Aralık 2022'ye kadar ÇKS başvurusu yapan çiftçiler, başvurularındaki ürün beyanlarında değişiklik yapmak istediklerinde, bu işlemi 2023 yılı şubat ayı içerisinde e-Devlet ve il/ilçe müdürlükleri aracılığıyla yapabilecek.

ciftci-kayit-belgesi-basvurusu-son-gun.jpg

"TARIM CEPTE UYGULAMASINI HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ"

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ÇKS'ye girişlerin e-Devlet üzerinden yapılmaya başlanmasının sisteme olan ilgiyi artırdığını vurguladı.

Çiftçi bir aileden geldiği için çiftçileri çok iyi anladığını dile getiren Bakan Kirişci, "Çiftçilerimiz ÇKS ile ilgili işlemleri daha önce ziraat odalarına, iki muhtar azasına ve oradan da il, ilçe müdürlüklerimize bizzat ziyaretlerde bulunarak yapabiliyorlardı ama 1 Ekim itibarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı olarak 5 yeni uygulamayı e-Devlet üzerinden yapılabilir hale getirdik. Artık ÇKS işlemleri 2 dakikada, cep telefonu, tablet ya da masa üstü bilgisayar üzerinden yapılabiliyor" dedi.

vahit-kirisci-ciftci-kayit-sistemi-aciklamasi.jpg

ÇKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ÇKS başvurularının e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmesi için kimlik bilgileri ve şifresiyle sisteme giriş yapan çiftçi, e-Devlet Kapısı'ndaki arama kısmına 'ÇKS' yazıp, daha sonra 'ÇKS Kayıt Yenileme Başvurusu' hizmetini seçecek.

'Yeni Başvuru' tercihini seçen başvuru sahibi, aydınlatma metnini okuduktan sonra sayfanın altındaki "Onaylıyorum" kutusunu işaretleyecek.

'Devam Et' butonuna tıklanmasıyla çiftçinin ÇKS sistemindeki kayıtlı bilgileri görüntülenecek. Çiftçi, iletişim bilgilerini bu sayfadan kontrol edecek ve gerekirse bilgilerini güncelleyecek. Kayıtlı arazilerini görüntüleyen çiftçi, ürün bilgilerini 'Ürün Bilgisi Değiştir' butonunu kullanarak yenileyebilecek.

Son ekranda başvuruya ait tüm bilgilerini görüntüleyen çiftçi, 'İlk Destek Ödemesi'nden mahsup edilecek başvuru ücretini görüntüleyerek onaylayacak ve böylece başvurusu tamamlanmış olacak.

'Başvuru Listesi' butonu tıklanarak görüntülenen tamamlanmış başvurular, il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerince değerlendirilecek.

ciftci-kayit-belgesi-zorunlu-mu.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN