Back To Top
Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklanıyor | On binlerce öğretmen adayının beklediği an

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklanıyor | On binlerce öğretmen adayının beklediği an

 - Son Güncelleme: 15.01.2019 Salı 10:56
Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklanıyor | On binlerce öğretmen adayının beklediği an
- A +

15 Ocak Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları saat kaçta açıklanacak? sorusu on binlerce vatandaş tarafından sorgulanıyor. Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları sorgulama ekranı ve 20 bin atama hakkındaki son dakika haberlerini merak eden öğretmen adayları için derledik. İşte 15 Ocak Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları hakkındaki her şey...

15 Ocak Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları saat kaçta açıklanacak?  20 bin atama için geri sayım başladı. Mülakat sonuçları sorgulama ekranı ve MEB'den gelen son dakika açıklamaları haberimizde. Mülakat sonuçlarının açıklanmasından sonra sırada tercihler ve atamalar olacak. tercihleriğn önümüzdeki hafta yapılması bekleniyor. Binlerce öğretmen adayını yakından ilgilendiren Sözleşmeli Öğretmenlik mülakatlarının 31 Aralık'ta sona ermesinin ardından gözler 15 Ocak salı gününe çevrildi. Mülakat sonuçlarınının açıklanmasına dakikalar kaldı. Mülakat sonuçlarının açıklanmasından sonra öğretmen adayları aşağıdaki linke tıklayarak Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları sorgulama ekranına ulaşabilisiniz.  

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapacağını duyurmuştu. Sözleşmeli öğretmenlik için binlerce aday başvuru yapıp mülakatlara katıldı. 15 Ocak günü ise mülakat sonuçları açıklandı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK MÜLAKAT SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK MÜLAKAT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

10 - 31 Aralık tarihleri arasında yapılan sözleşmeli öğretmenlik mülakatlarının sonuçları 15 Ocak tarihinde ilan edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesi üzerinden duyurulacak olan mülakat sonuçlarının ardından tercihler yapılacak.

Mülakat sonuçlarına itirazlar ise 16 - 18 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Tercihler 28 Ocak - 1 Şubat tarihlerinde olacak.

20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİN ATAMASI NE ZAMAN YAPILACAK?

MEB takvmine göre sözleşmeli öğretmenlerin ataması 7 Şubat 2019'da belli olacak.

19-01/15/sozlesmeli-ogretmen.jpg

2019 YILINDA ÖĞRETMEN MAAŞLARI NE KADAR?

15 Ocak'ta tüm memurlar maaşlarını zamlı olarak çekecekler. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerine devam eden sözleşmeli, kadrolu ve ücretli öğretmenler maaşlarında yaşanacak olan değişikliği merak ediyorlar. Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen 4. Dönem Toplu Sözleşmede hükumet ve memur sendikalarının temsilciliğinde 2018-2019 yılını kapsayacak olan program görüşüldü. İşveren ve işçi sendikaları arasında yapılan bu görüşmede aylara göre yapılacak olan zamlar belirlendi.

Buna göre; 2018 yılı ilk 6 ay için; yüzde 4, İkinci 6 ay için; yüzde 3,5, 2019 yılı ilk 6 ay için; yüzde 4, İkinci 6 ay için; yüzde 5 oranında zam yapılması hususunda anlaşmaya varılmıştı. Bunun yanında 6 aylık olarak öngörülen enflasyon verilerinin beklentiyi aşması ile enflasyon farkı da bu orana eklenecektir. Yapılan enflasyon tahminleri ile 1/4 öğretmen maaşının 4.908 TL olması gündemde. 2019 yılı öğretmen maaşları Ocak ayı itibariyle yıl sonu enflasyon verilerinin açıklanması ile netleşmiş oldu.

Binlerce öğretmenin merakla beklediği 2019 öğretmen zamlı maaş oranları belli olmaya başladı. Son açıklanan enflasyon oranlarının ardından gözler yeni yıl için zamlı öğretmen maaşlarına çevrildi.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamlarına göre kamuda görev yapan öğretmenler maaşları belli olmaya başladı. Günlerdir 2019 öğretmen maaşları ne kadar olacak sorusunu arayan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler için yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor.

 

19-01/14/15-ocak-sozlesmeli-ogretmenlik-mulakat-sonuclari-saat-kacta-aciklanacak.jpg

O ÖĞRETMENLERİN İŞ GÜVENCESİ TEHLİKEDE

Yargıtay içtihadıyla özel okullarda çalışan öğretmenlerin iş güvenliği tehlikeye girmiş durumda. Süreli sözleşme yapılan öğretmenler, sözleşme sonunda hiçbir şekilde hak arayamıyor. Yargıtay'da karşı oy kullanan üyeler ise "Süreli sözleşme yerine süresiz sözleşme yapılması gerektiği"ni belirterek itirazda bulundu.
 
Özel okullarda görev yapan öğretmenler, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na tabi olarak “süreli sözleşme” ile çalışıyorlar. Bir öğretmen ile özel okul arasında zincirleme olarak birden fazla süreli sözleşme yapılması halinde, bu sözleşmenin “süresiz sözleşmeye” dönüp dönmediği konusunda Yargıtay 7. 9. ve 22. Hukuk Daireleri tarafından önceki yıllarda farklı kararlar verildi. Zincirleme sözleşmenin süresiz sözleşmeye dönmesi halinde, haklı bir nedene dayanmadan sözleşmesi yenilenmeyenler işe iade davası açabiliyor, ihbar ve kıdem tazminatı alabiliyor. Konuyla ilgili Yargıtay kararları arasında farklılıkların giderilmesi amacıyla Yargıtay İçtihadı Birleştirme Genel Kurulu tarafından geçen yıl 2018/2 sayılı karar alındı.

HaberTürk'ün haberine göre, Yargıtay Genel Kurul kararında, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 9. maddesinde, öğretmen ile öğretim kurumları arasında “en az bir yıl süreli” sözleşme yapılmasının zorunlu kılındığı vurgulandı. Kararda, kanun hükmü ile sözleşmenin belirli süreli yapılması gereken hallerde belirli süreli sözleşmenin zincirleme yapılmasının, sözleşmenin belirli süreli olma niteliğini ortadan kaldırmayacağı ifade edildi. Yargıtay İçtihadı Birleştirme Genel Kurulu kararı, oy çokluğuyla alındı. Karardan sonra özel okullar, bu kararı gerekçe göstererek, sözleşmesi yenilenmeyen öğretmenlere kıdem tazminatı ödememeye başladı. Bu durum sözleşmeli öğretmenlerin iş güvencesini ortadan kaldırmış durumda.

19-01/14/20-bin-atama-ve-mulakat-sonuclari-sorgulama.jpg

YARGITAY'IN BAZI ÜYELERİ KARARA KATILMADI

Çoğunluğun kararına katılmayan üyelerin kaleme aldığı karşı oy yazısında, İş Kanunu’nda öngörülen iş güvencesi hükümlerinden yararlanabilmek için genel kuralın belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçi olmak gerektiği vurgulandı. İşçi belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışıyorsa iş güvencesinden yararlanamayacağı kaydedilen karşı oy yazısında, “5580 sayılı Kanun uyarınca, eğitim elemanı ile yapılan sözleşmeyi, kanun açık olmadığı halde belirli süreli saydığımızda, eğitim elemanı iş güvencesinden yoksun kalacaktır” denildi.

Karşı oy yazısında şöyle devam edildi: Çoğunluk görüşü ile özel okul kurumu eğitim elemanları iş güvencesinden mahrum kalmışlardır. Asgari süre sonunda işverenin feshinden dolayı ihbar tazminatı talep edemeyeceklerdir. Zincirleme yapıldıkları ve belirli süreli olma özelliklerini korudukları için süre bitiminde (örneğin 10’uncu yılın sonunda) kendiliğinden sona erdiği için kıdem tazminatı talep etmeleri tartışmalı hale gelmiştir.

Karar, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na tabi okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim, özel eğitim okulları ile çeşitli kursları, özel öğretim kurslarını, uzaktan öğretim yapan kuruluşları, motorlu taşıt sürücüleri kurslarını, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, sosyal etkinlik merkezleri ile benzeri özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenleri etkiliyor. Sayıları 150 bin kişiye ulaşan öğretmenlerin iş güvencesi, ihbar ve kıdem tazminatı haklarının sağlanabilmesi için 5580 sayılı Kanun’un 9. maddesinde değişiklik yapılması ve özel okullarla imzalanacak sözleşmenin "belirli süreli" değil, "asgari süreli" olduğunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Asgari süre ifadesi konulduğu takdirde zincirleme sözleşme yapanlar haklarına kavuşabilecek. Değişiklik yapılmadığı takdirde, Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu Kararı uygulanmak zorunda.

BELİRSİZ SÜRELİ SÖZLEŞME İLE BELİRLİ SÜRELİ SÖZLEŞME FARKI

Belirsiz süreli iş sözleşmeleri, ihbar, kıdem tazminatı, işe iade gibi iş güvencesine ilişkin hükümlerden yararlanmaya olanak sağlıyor. Belirli süreli sözleşme sürenin bitiminde kendiliğinden sona ermişse, çalışanlar, kıdem tazminatına hak kazanamadıkları gibi, ihbar tazminatı, iş arama izni, işe iade davası açma haklarından da yararlanamıyorlar. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 18. maddesinde, iş güvencesinden yararlanmak için sözleşmenin belirsiz, yani süresiz olması öngörülüyor. Bu nedenle belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçi, iş güvencesi hükümlerinden yararlanamıyor. Normalde, işveren ile çalışanlar arasında peş peşe birden fazla belirli süreli sözleşme yapılmışsa, belirsiz sözleşmeye dönüşüyor. Bu durumda çalışan açısından iş güvencesi hükümlerinden yararlanma hakkı doğuyor.

 

15 Ocak Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları saat kaçta açıklanacak? sorusu on binlerce vatandaş tarafından sorgulanıyor. Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları sorgulama ekranı ve 20 bin atama hakkındaki son dakika haberlerini merak eden öğretmen adayları için derledik. İşte 15 Ocak Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları hakkındaki her şey...

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN