Torun'dan Soylu'ya tepki: İstanbul'da bin 668 terörist varsa sen ne iş yapıyorsun?

Torun'dan Soylu'ya tepki: İstanbul'da bin 668 terörist varsa sen ne iş yapıyorsun?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun CHP'li belediyelerde terör irtibatlı çalışanların olduğuna yönelik açıklamalarına yanıt verdi. "İstanbul'da bin 668 terörist varsa ise ne iş yapıyorsun?" sorusunu yönelten Torun, "Soylu, yavuz hırsız misali ev sahibini bastırmaya çalışıyor, suçluluk psikolojisi içinde belediyelerimize saldırıyor. Kamu kurumu olan belediyelerimize kumpas kuran, iftira atan Soylu suç işliyor" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün (26 Kasım 2022 Cumartesi günü) yaptığı 'Belediyelerde Terör Soruşturmaları' basın toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 2019-2022 yılları arasında işe aldığı 15 bin 125 kişi hakkında hiçbir güvenlik soruşturması talep etmediğini, kurumda şu an çalışan bin 668 kişinin veya yakınının terör örgütü iltisaklı olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

icisleri-bakanligi-belediyelere-teror-sorusturmasi-001.jpg

"İBB'DE TERÖRİST ÇALIŞMAMAKTADIR, ÇALIŞAMAZ"

İBB'den yapılan açıklamada ise, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde terörist çalışmamaktadır, çalışamaz. Devletimizin ilgili birimlerinden gelen ya da gelecek olan her türlü bilgi titizlikle ele alınmakta ve gereği de yapılmaktadır, yapılacaktır. Milli Güvenlik konusundaki hassasiyetimiz vatan sevgimizle beslenen yönetim kültürümüz gereği tartışmaya kapalıdır" denildi.

"LAFA BAKARIM LAF MI DİYE, ADAMA BAKARIM ADAM MI DİYE..."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İBB'nin 15 bin 125 kişi hakkında hiçbir güvenlik soruşturması talep etmediği sözlerine yanıt veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da, "Yalanı tescillenmiş bir insandır. 557 terörist deyip, 86 bin İBB çalışanını zan altında bırakmıştır. Üstünden 1 sene geçmiştir. Ortada hiçbir şey yoktur. Hatta 2., 3. dereceden ailelerine giderek, müfettişleri her hafta buraya göndererek hareket eden bir bakandır kendisi.

Bu ülke adına güvenlik tehdidi olan bir zattır. Söylediği söz için iki sene önce demiştim; 'Lafa bakarım laf mı, diye adama bakarım adam mı diye...' Bunu ispat edercesine her gün konuşan bir insandan bahsediyor, yalanına, iftirasına devam ediyor" diye konuştu.


"SEN NE İŞ YAPIYORSUN?"

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanı Soylu'nun basın toplantısındaki iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu ülkede terör mensupları elini kolunu sallayarak gezebiliyorsa, kamu kurumlarında işe girebiliyorsa bunun sorumlusu Soylu'dur. Adli sicil belgelerini veren Adalet Bakanlığı, güvenlik soruşturmalarını yapan İçişleri Bakanlığı'dır. Belediyelerimizde tüm işe alımlar mevzuata uygundur" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu'nun geçen yıl, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi 557 terörist var" dediğini, bu sözlerini ispat edemediğini söyleyen CHP'li Torun, "Şimdi çıkmış 'Bin 668 terörle irtibatlı çalışan var' diyor. İstanbul'da bin 668 terörist varsa sen ne iş yapıyorsun? Ama sonra da '3'ü gassal 9 kişi tutuklandı' diyor. Hani bin 668 kişi nerede? 3'ü gassal 4 çalışan AK Parti döneminde işe alınmış. Bunlardan biri 2004'ten beri AK Parti üyesi" diye konuştu.

"İBB SON DÖNEMDE 11 BİNDEN FAZLA GÜVENLİK SORUŞTURMASI TALEBİNDE BULUNDU"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "Güvenlik soruşturması istenmedi" dediğini hatırlatarak, "İBB son dönemde 11 binden fazla güvenlik soruşturması talebinde bulundu valilik bunun sadece 8 binini gönderdi. Bunlar da süresi içinde cevaplanmamış. Niye işini yapmıyorsun?" ifadelerini kaydeden Seyit Torun'un açıklamaları şu başlıklarda sürdü:

seyit-torun-kimdir-kac-yasinda-nereli-001.jpg
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun

"ŞEHİT ÇOCUĞUNU TERÖRDEN ALDIRDIN"

"Mersin'de belediyemizi terörle yan yana getirmeye çalışıyor. Onlarca rakam veriyor ama sonra 'tutuklu sayısı 4' diyor. Bunlardan biri de kayyumla yönetilen Akdeniz Belediyesi'nde başkan yardımcılığı yapan bir devlet memuru.

Soylu, sen Mersin'de şehit çocuğunu bile terörden gözaltına aldıran bir acizsin. 'İzmir'de bir kişi tutuklandı' diyor. Tutuklanan kişi devlet memuru. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığı’nın sorumluluğunda.

Ataşehir Belediyemiz 111 çalışanın belediye şirketinde işe alınmasıyla ilgili İstanbul Valiliği'nden değerlendirme istedi ancak 4,5 yıldır yanıt dahi verilmedi. Seyhan Belediyesi'nde yapılan aramada örgütsel doküman ve tabanca ele geçirildiği polis tutanaklarıyla ispatlanan bir yalandır.

Yine Seyhan Belediyesi'nde Soylu’nun ifade ettiği Mahsum Uzun adlı çalışan hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından 'arşiv kaydı yoktur' yanıtı verilmiştir.

"KENDİ BELEDİYELERİNİ NEDEN ANLATMIYORSUN?"

'Belediyeler arasında ayrım yapmıyoruz' diyor. AK Partili belediyelerde binlerce FETÖ'cü çıktı, niye onları anlatmıyorsun? Serik Belediyesi'ndeki rüşvet skandalını niye anlatmıyorsun? Şırnak'ta rüşvet ve yolsuzluktan hapis cezaları alan 2 belediye başkanını niye anlatmıyorsun?

İBB'de önceki dönemde İBDA-C üyesi 4 kişinin işe alındığını niye anlatmıyorsun? İstanbul ve Ankara'da önceki dönemlerde yapılan milyarlarca liralık yolsuzluk dosyalarına el koydun, üstünü örttün. Onları niye anlatmıyorsun?

suleyman-soylu-belediyelerde-terorist-sorusturmasi.jpg
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

"DEDİKODUYLA BAKANLIK YAPMA"

'Baskı kurmuyoruz' diyor. İzmir'de 30 yıl önceki işlerden belediye başkanımıza soruşturma açan, İstanbul'da 'elini arkadan bağladın' diye, Fındıklı'da '7 bin liraya Atatürk yazılı tabela yaptırdın' diye belediye başkanlarımıza soruşturma açan sen değil misin? Yalova'da tüm suçlamalardan aklanmasına rağmen belediye başkanımızı 2,5 yıldır görevden alan sen değil misin? Belediyelerimizin istihbarat örgütü yok. Suçluyu tespit etme görevi İçişleri Bakanlığı'nındır. Dedikodu yapmayacaksın, işini yapacaksın.

"SOYLU SUÇ İŞLİYOR"

Bize 'milli güvenlik sorunu' diyor. Soylu en büyük milli güvenlik sorunudur. Soylu, suçlarını bastırmak için belediyelerimize kumpas kuran bir acizdir. Bilgi kirliliği yaratan, dezenformasyon üretmekten başka bir işe yaramayan bir bakandır. Kamu kurumu olan belediyelerimize kumpas kuran, iftira atan Soylu suç işliyor. Kendisi hakkında hukuki girişimlerde bulunacağız."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN