Zam oranını duyunca içmeyi bırakacaksınız! Bir çay keyfimiz vardı, onu da elimizden aldılar...

Zam oranını duyunca içmeyi bırakacaksınız! Bir çay keyfimiz vardı, onu da elimizden aldılar...

Günlük hayatımız sıklıkla tükettiğimiz çaya fahiş zam geliyor. Birçok kişi alışkanlık olan çay tüketimi, zamdan sonra adeta lük olacak. İşte, zamdan sonra çayın fiyatı...

Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar, çay fiyatlarına yüzde 100 oranında zam yapılacağını açıkladı.

Günün her saati sevilerek tüketilen çay, yapılan zamla birlikte vatandaşın cebini yakacak. Zamdan sonra çay tüketiminde nasıl bir değişim olacağı şimdiden merak ediliyor.

"RAFLARDA ÇAYA ZAM ELİ KULAĞINDA"

Bloomberg HT'den İrfan Donat'a çay zammı ile ilgili bilgi veren Mustafa Yılmaz Kar, "Şu an raflardaki çayın fiyatı 2023 üretim fiyatının çok altında. Raflarda çaya zam eli kulağında... ÇAY-KUR'un maliyeti 90 TL'nin üzerinde olur, 100 TL'ye yaklaşır. Dolayısıyla yüzde 100'e yakın bir artış bekliyorum" dedi.

"FİYAT 14 MİSLİ ARTTI AMA ALIM GÜCÜ YÜZDE 15 DÜŞTÜ"

Mustafa Yılmaz Kar, yaptığı açıklamasının devamında maliyetlerdeki artışın alım gücünü olumsuz anlamda etkilediğini belirterek şunları söyledi:

"2008'de yaş çay alım fiyatı kilogram başına 83 kuruştu ve o zaman 67 sente tekabül ediyordu. Bugün yaş çay alım fiyatı 11,30 TL oldu ama 57 sente tekabül ediyor. Yani fiyatlarda 14 misli artış oldu ama alım gücünde yüzde 15 bir gerileme oldu. Maliyetlerin artışı mühtahsilin alım gücünü olumsuz yönde etkiliyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN