11 Ağustos 2020 Salı
BIST 100
1075.52
%1,41
DOLAR
7,3293
%-0,13
EURO
8,6317
%-0,05
ALTIN
477.767
%-0,14
21°/30°
İSTANBUL
Güneşli
Hanefi Avcı: FETÖ ile mücadelede taban kazanılsaydı örgüt biterdi
Emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ ile mücadele konusunda KARAR TV canlı yayınında çarpıcı açıklamalar yaptı. Darbe girişiminin önlenmesinde görevlilerin ihmalleri olduğunu söyleyen Avcı, PKK ile mücadelede yapılan hataların FETÖ ile mücadelede de tekrar ettiği uyarısında bulundu. Avcı, 2010'dan sonra iktidarın tehlikeyi fark ettiğini ancak kritik adımlar atmadığı için 15 Temmuz'a gelindiğini söyledi.

Avcı'nın açıklamalarından dikkat çeken başlıklar şöyle: 

Türkiye'nin sürekli bir iç güvenlik sorunu var? 15 Temmuz'dan önce MİT'e baskın ihbarı gelince çapı ne olursa olsun yapılması gereken bellidir. Bu yapılmadı. İçişleri Bakanlığı, Emniyet, Cumhurbaşkanı haber edilmeliydi. Türkiye'de sol örgütün büyüyeceği belliydi görülmedi. PKK'nın nasıl hareket edeceği biliniyordu önlem alınmadı.

Sadece 15 Temmuz değil, birçok olayda iç güvenlik mekanizması çalışmadı. Bana göre Emniyet de girişimin sinyallerini alıyordu. Eğer MİT'e gelen ihbar Emniyet'e iletilmiş olsaydı parçalar birleştirilip bir kalkışma olacağı ihtimali ortaya çıkardı. FETÖ 17/25'ten sonra dağılmalıydı ama bakıyorsunuz 3 yıl sonra darbeye teşebbüs ediyorlar. Bunun en az 2 yıl hazırlığı var. Bu süreçte korkunç bir hareketlilik oluyor Türkiye genelinde. Ama devletin istihbaratının ve diğer birimlerinin haberi yok. Darbeci zihniyetin takip edilmesiyle ilgili hiçbir istihbarat birimi görevlendirilmemiş...

Ülkenin başbakanı olarak FETÖ'cülerin takip edilmesiyle ilgili talimat vermemişsiniz. O kadar iddia varken. Başbakandan bakanına kadar ihmal var Kötü niyetli değiller, hain değiller ama ihmalleri var. Olayı kötü yönetmişlerdir. Bu olayı kullanmaya kalkmışlardır. Toplum da buna bir cevap bulamadığı için kim mani oldu sorusunu soruyor. Komisyon raporu bu yüzden de cılız çıktı Toplum "örgütü bitirmek için ne yaparsan yap" dedi. Bu atmosfer de muhalefeti susturmak için, siyasi çıkar için kullanıldı.

Taban kazanılamadı aksine daha çok örgüte yanaştı. Böyle olunca sağlıklı bilgi alınamadı. Biz FÖTÖ'yü çözemedik, örgüt sistemini göremedik. 15 Temmuz'dan sonra Türk halkı bu cemaatin arkasından gitmezdi. Biz eğer onlara 'gelin ifade verin, sorumlu değilsiniz, suç işleyenlerle işimiz' denseydi çok önemli bilgiler alınırdı.

FETÖ etkinliğini yitirdi ama hiçbir örgüt bir günde bitmez. Ne yaparsa yapsınlar eski gücüne erişemeyecekler. Darbe ihtimalini görmüyorum. Böyle bir ortamda hangi subay bir başkasına güvenecek...

Hükümet 2010'dan itibaren FETÖ tehlikesini görebilirdi. Başbuğ tutuklandı, MİT krizi fırsattı. Ancak birkaç polisi savcıyı tayin etmekle çözüm aradı Başbuğ'u tutuklayarak rest çekti örgüt, o resti hükumet görseydi o zaman çözülecekti... Kitap yazmaya başlayınca bazı şeylerin daha iyi farkına vardım. PKK'nın büyümesinde yüzde 20 örgütün eylemleri etkilidir ama yüzde 80'i devletin hatasıdır. Gazetecilerin yargılanması hukukun çalışmadığının göstergesidir. Sorunumuz hukuksuzluk falan değil hukuktan korkmak. Düşünce ve ifade özgürlüğü böyle baskılanırsa 'tele-vole' halkına dönüşür milletimiz. Halkın üretkenliği kısırlaşır.
SIRADAKİ VİDEO
Mansur Yavaş'tan sert çıkış: Ağzını topla
Sokakları savaş alanına çevird
Ağrı'da aileler arasında taşlı sopalı kavga
20 kişiye gözaltı
İstanbul'daki değnekçilere operasyon
O anlar kameralara böyle yansı
Dondurmacıda cep telefonu hırsızlığı kamerada
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Babaanne ile torunu arasına korona girdi
Uyuşturucuyu torbacılara dağıtan zehir taciri böyle yakalandı
Hırsızlık için her yıl aynı mahalleye geliyor
Hayvanlar için koyulan tüm mamayı çöpe attı
Darp edip otomobilden dışarı attılar
Küçükçekmece'de alacak verecek kavgası
Polisin önünde bıçak ve sopayla birbirlerine girdiler
Elektrikli motosikleti böyle çaldılar
Tehlikeli yolculuk kameraya yansıdı
6 bin balya saman alev alev yandı
EN ÇOK İZLENENLER
Sistemsizlik çözüm bekleyen en acil sorun
FETÖ ile mücadelede taban kazanılsaydı örgüt biterdi
AK Parti'de seçmen sadakati azalıyor
AK Parti toplumu İslamlaştıramadı Ayasofya açıldı diye bu durum değişmez
OHAL komisyonu yanlış kuruldu, tanıdığı olanın işine yaradı
Davul zurna ile içe kapanma ilan ediyorlar
Deniz bitti ama hukuk işlerse IMF'e gerek yok
YUKARI