Back To Top
Gülderen Depas'dan kadın cinayetlerine 'tepki' sergisi

Gülderen Depas'dan kadın cinayetlerine 'tepki' sergisi

 - Son Güncelleme: 17.03.2019 Pazar 13:29
Gülderen Depas\'dan kadın cinayetlerine \'tepki\' sergisi
- A +

Sanatçı Gülderen Depas'ın kadın cinayetlerine kurban gidenleri gülen yüzleriyle resmettiği çalışması, ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarı'nın ilgi çeken eserleri arasında yer alıyor. Depas "Öldürülen kadınların resimlerini yaptığımı duyanlar yakınlarının ismini veriyor. Bu yaptığım son resim olsun diyorum ama bir türlü son olamıyor" dedi.

Sanatçı Gülderen Depas'ın kadın cinayetlerine kurban gidenleri gülen yüzleriyle resmettiği çalışması, ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarı'nın ilgi çeken eserleri arasında yer alıyor.

ATO Congresium'da bu yıl 5'inci kez düzenlenen fuarın ana temasını "kadın" oluşturuyor.  Kadına ilişkin farklı heykel, resim ve seramik çalışmalarının yer aldığı fuarda, duvarlardan birini boydan boya kaplayan gülen kadın resimleri dikkati çekiyor.

25 ŞİDDET MAĞDURU KADIN VAR

Resimlerin arkasında yer alan gazete kupürleri, bu gülen yüzlerin genç yaşlarında uğradıkları şiddet sonucu yaşamını yitiren kadınlar olduğunu ortaya koyuyor. 

19-03/17/basliksiz-1-1552818114.jpg

Sanatçı Gülderen Depas'ın fırçası, kadına şiddetin simge isimlerinden biri haline gelmiş Ayşe Paşalı'dan 17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palandöken'e kadar 25 şiddet mağduru kadının yüzünü güldürüyor, morluklarını kapatıyor. 

"BU SON RESİM OLSUN"

Eseri hazırlayan Depas, "Öldürülen kadınların resimlerini yaptığımı duyanlar yakınlarının ismini veriyor. Bu yaptığım son resim olsun diyorum ama bir türlü son olamıyor. Sonra bir isim daha geliyor. Bu kez son diyorsun ama bir türlü son olamıyor." değerlendirmesinde bulundu.  

Her ismin yüreğini dağladığını, ölüm şekillerinin isyan ettirdiğini vurgulayan Depas, "Onları boyarken sanki tekrar canlandırıyor, hep aynı yaşta aynı güler yüzle mutlu olsunlar istiyorum. Sanki hiç ölmemişler gibi..." ifadesini kullandı.

BİR ÇİFT KIRMIZI BOT

Serginin dikkati çekici bir başka çalışması da sanatçı Ferza Yiğit tarafından tasarlanan bir çift kırmızı kadın botu.

Botun altında kadın cinayetlerine kurban gidenlerin adları yazıyor. Altına yerleştirilen ayna, botun tabanındaki isimleri gözler önüne seriyor.  

ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN