Ipsos: Pandemi kilo alımını artırdı

Ipsos: Pandemi kilo alımını artırdı

Ipsos, 'Koronavirüs Salgını ve Toplum' araştırmasının 49. dönem verilerini paylaştı. Buna göre, Türkiye’de toplumun yüzde 60’ının salgın başladığından bu yana ortalama 6.6 kilo aldığı açıklandı.

Dünyanın etkisinden kurtulamadığı milyarlarca insanın ölümüne sebep olan Kovid-19 salgının 'Koronavirüs Salgını ve Toplum’ üzerine çalışmalar yürüten Ipsos Araştırma Merkezi, 49. dönem verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye'de toplumda bu dönemde yüzde 60'ının salgın başladığından bu yana ortalama 6.6 kilo altığını, ortalama kilonun ise 3.26 arttığını açıkladı.

Geçtiğimiz ay sonunda gerçekleştirilen araştırmada bireylere salgın öncesi ve şu anki kilolarını soruldu.

Diken'in haberine göre, Ipsos'un verileri online görüşmeler ile 18 yaş üstü İBBS 1 düzeyinde Türkiye temsili 800 birey ile düzenlendiği belirtildi. 19- 24 Mart saha tarihlerini kapsayan araştırmanın istatistiki hata payının yüzde 95 güven aralığında olduğu kaydedildi. Bu dönemde kilo verenlerin oranı çok sınırlı kalırken (yüzde 12), kilosunu koruyanların oranı yüzde 28 kaydedildi.

Kadınlar arasında kilo alanların oranı ise (yüzde 65) erkeklere kıyasla (yüzde 54) daha yüksek.

SPOR ALIŞKANLIKLARI DA DEĞİŞTİ

Pandeminin etkisiyle salgın döneminde beslenme alışkanlıklarının yanı sıra spor alışkanlıkları da değiştiği görüldü. Spor salonlarına gelen kısıtlamalarla evden spor ve egzersiz yapanların oranının arttığı görülürken spor salonlarına gidenlerin oranı ciddi derecede azaldı.

Son bir hafta içerisinde dışarıda spor yapanların oranı ise yüzde 24 düzeyinde. Her ne kadar toplumda daha sağlıklı beslenme eğilimi artmış olsa da salgında bireylerin daha az spor yaptığı gerçeği ile karşı karşıya kalındığı tespit edildi.

'HAREKETSİZ YAŞAM SAĞLIĞI ETKİLİYOR'

Önümüzdeki dönemde, sadece virüse yakalanan bireylerin değil, pandemi döneminde hareketsiz bir yaşam süren bireylerin de fiziksel sağlıkları üzerindeki araştırmalara daha çok ihtiyaç duyulacağı veriler ışığında ortaya çıktı.

'YARSINDAN FAZLA DAHA SAĞLIKLI BESLENİYOR'
Pandeminin etkisiyle dışarı çıkma kısıtlaması evde daha sık yemek yeme, atıştırmalık tüketme veya daha hareketsiz bir hayat sürmenin etkisi bireylere kilo olarak geri döndü.

Vatandaşların yarısından fazlası (yüzde 56) salgın öncesine kıyasla daha sağlıklı beslendiğini ifade ederken, daha sağlıksız beslenenlerin sayısı küçük bir kesimi oluşturarak yüzde 10 olarak tespit edildi. Virüse karşı vücut direncini arttırmak için takviye kullanımı da oldukça yaygın. Bu oran salgın başında yüzde 29 iken, son dönemde yüzde 43’e yükseldi.

Araştırmanın online görüşmeler ile 18 yaş üstü İBBS 1 düzeyinde Türkiye temsili 800 birey ile düzenlendiği belirtildi. 19- 24 Mart saha tarihlerini kapsayan araştırmanın istatistiki hata payının yüzde 95 güven aralığında olduğu kaydedildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN