26.02.2020  02:08
KAYNAK: 
Ajanslar

İran’dan kalkan uçak, İstanbul’a iniş yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, İran'dan Türk vatandaşları dışında yolcu gelemeyeceğini belirtmesinden sonra, saat 17:10'da Tahran'daki İmam Humeyni Havalimanı'ndan kalkan Mahan Havayollarına ait başka bir uçak saat 20:04'te İstanbul'a iniş yaptı.

+
-

İran’da ölümlere neden olan Corona virüsünün ülkemize girmesinden endişe edilirken bugün yaşanan bir gelişme dikkatleri hava taşımacılığına çevirdi.

Tahran’dan havalanan ancak içinde salgının İran’da başladığı Kum kentinden gelenlerin de olduğu anlaşılan Türk vatandaşlarını taşıyan uçak, Ankara’ya zorunlu iniş yapmıştı. Uçaktakilerin karantinaya alındığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, henüz bir virüs vakasına rastlanılmadığını vurgulamıştı.

Bakan Koca ayrıca İran’dan Türkiye’ye yalnızca Türk vatandaşlarının gelebileceğini belirterek havada olan uçaklarda yolcu bulunmadığını açıklamıştı.

TAHRAN’DAN HAVALANDI İSTANBUL’A İNDİ

Açıklamadan birkaç saat sonra İran’a ait Mahan Havayolları’nın IRM114 sefer numaralı tarifeli uçağı Tahran’dan İstanbul’a geldi. Havadaki uçaklarda yolcu bulunmadığını açıklayan Bakan Koca, uçak mürettebatı hakkında detay vermemişti. Uçak indikten sonra uçaktan çıkan mürettebatın durumuyla ilgili yetkililerce yapılmış bir açıklama da bulunmuyor.

KOCA NE DEMİŞTİ?

Bakan Fahrettin Koca, İran'dan Türkiye'ye gelmek üzere olan havadaki uçaklarla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: 'Şu an Tahran'da içinde yolcu olan havada iki uçak olduğunu biliyoruz. Herhangi bir yolcu... Muhtemelen inmiş de olabilirler. Herhangi bir yolcu da içinde olmadığını söyleyebilirim. Kargo olduğunu bir tanesinin biliyorum. Dolayısıyla herhangi bir yolcunun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sadece THY değil bütün havayollarıyla ilgili İran'dan uçuşlara izin verilmediğini söylemek istiyorum.'

DİĞER HABERLER
Cezaevlerinde görüntülü görüşme dönemi
Fatih'te uyuşturucu operasyonu: 2 zanlı tutuklandı
KKTC'ye giriş yasağı 11 Nisan'a uzatıldı
Devir geliri bölüşerek çoğaltma devridir
'Bizim adamımız'
Kovid hastası bebeğini kaybetti
Etiyopya'dan gelen 131 kişi karantinada