İstanbul'daki sel felaketinden en çok hangi ilçeler etkilendi? İşte en çok yağış alan ilçeler

İstanbul'daki sel felaketinden en çok hangi ilçeler etkilendi? İşte en çok yağış alan ilçeler

İBB AKOM, dün İstanbul'da yaşanan sel felaketinde en çok yağış alan ilçeleri açıkladı. Şiddetli yağışların ardından meydana gelen su baskınları neticesinde 1 kişi hayatını kaybetmişti. Vatandaşlar, 'İstanbul'da nerelerde su baskını oldu?' sorusunun yanıtını internette araştırırken, 'Megakent'te bu hafta hava durumunun nasıl olacağı merak ediliyor. Detaylar haberimizde...

'İstanbul'daki sel felaketinden en çok hangi ilçeler etkilendi?', 'İstanbul'da en çok nerelere yağmur yağdı?' sorularının yanıtlarını sayfamızda aktardık. İklim krizi ve çarpık kentleşme nedeniyle yaz yağmurları artık daha şiddetli yaşanıyor. 16 milyon nüfuslu İstanbul'da dün yaşanan sel felaketi, Suriye uyruklu 1 kişinin ölümüne neden oldu. İBB AKOM, en çok yağmur düşen ilçeleri ve yağış miktarını açıkladı. İşte detaylar...

SEL FELAKETİNDEN EN ÇOK HANGİ İLÇELER ETKİLENDİ?

İstanbul'da en çok yağış alan ilçeleri kamuoyuyla paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Ümraniye ve Üsküdar'ın en çok etkilenen bölgeler olduğunu bildirdi.

Yapılan açıklamada, Asya Yakası'nda dün öğle saatlerinde başlayan kuvvetli sağanağın Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerinde etkili olduğu belirtildi.

Saat 14.00 itibariyle metrekareye Ümraniye'de 28,9, Üsküdar'da 24,8, Eyüp'te 20,7, Samandıra'da 16 ve Silivri'de 13,7 kilogram yağış düştüğü kaydedildi.

Gök gürültülü sağanağın, il geneline yayılması, aralıklarla akşam saatlerine kadar etkisini göstermesinin ardından bölgeyi terk etmesi bekleniyor.

İSTANBUL'DA BU HAFTA HAVA NASIL OLACAK?

23 HAZİRAN SEL FELAKETİNİN BİLANÇOSU NEDİR?

İstanbul Valiliği, 'Megakent'te meydanan gelen sağanak yağmur ve ardından oluşan hasarın bilançosuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İşte sel felaketinin bilançosu:

"İlimizde bugün öğleden sonra meydana gelen kuvvetli sağanak yağış, rüzgar, hortum ve yıldırım düşmesi nedeniyle meydana gelen olaylar ve oluşan hasar bilgileri aşağıya çıkarılmıştır." denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Esenyurt ilçemiz Pınar Mahallesi Ahmet Arif Caddesi 1272. Sokak 36 numaralı meskende mahsur kalan yabancı uyruklu, 2, 3 ve 5 yaşlarındaki 3 çocuk AFAD ve İtfaiye ekiplerimizin müdahalesiyle kurtarılarak 112 Acil Sağlık Ekiplerimizce hastaneye sevk edilmiş, sağlık durumlarının iyi olduğu bildirilmiştir. Yine 1272 Sokaktaki başka bir binada mahsur kalan yabancı uyruklu iki kardeşten, 31 yaşındaki Ahmed Ş. hayatını kaybetmiş, diğer kardeşin sağlık durumunun iyi olduğu bildirilmiştir.

Esenyurt ilçemizde evlerinde konaklayamayacaklar için Valiliğimizce konaklama imkanı sağlanmış, hasar tespit çalışmalarına başlanmıştır.

Avcılar ilçemiz Yeşilkent Mahallesi'nde 2 konutta su baskını meydana gelmiş, herhangi bir can kaybı ve yaralımız bulunmamaktadır.

Bağcılar ilçemizde kuvvetli rüzgar nedeniyle devrilen bir direk, park halindeki bir araçta kısmi hasara neden olmuştur.

Bakırköy ilçemiz Demirkapı Sokakta meydana gelen yol çökmesi nedeniyle ilgili kurumlar tarafından gerekli müdahale yapılarak önlemler alınmıştır.

Başakşehir ilçemiz Şahintepe Mahallesi Duygun Sokakta bulunan evde mahsur kalan 1 vatandaşımız kurtarılmış, 112 Acil Sağlık Ekiplerimizce sağlık durumunun iyi olduğu anlaşılmıştır.

Beşiktaş ilçemizde yoğun rüzgardan 20 civarındaki ağaçta hasar oluşmuş, 46 ayrı binada su baskını meydana gelmiş, olaylarda herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır.

Beylikdüzü Yakuplu Mahallesi Hürriyet Bulvarı'nda kısmı çökmeler meydana gelmiş, ilgili ekipler tarafından gerekli önlemler alınarak yol ulaşıma açılmıştır.

Büyükçekmece ilçemiz Ahmediye Mahallesi'nde 4 binanın çatısı hasar görmüş, 10 ağaç devrilmiştir. Yaralı ve can kaybı yaşanmamıştır.

Çatalca ilçemizde bir binada mahsur kalan 1 yetişkin ve 1 çocuk yaralı olarak kurtarılmış, 112 Acil Sağlık ekiplerimizce hastaneye sevkleri sağlanmıştır. İlçemizde meydana gelen hortum nedeniyle Muratbey Mahallesindeki bir işyeri ve (15) konutta çatı hasarı tespit edilmiş, (41) binada su baskını nedeniyle maddi hasar meydana gelmiştir. Boş bulunan (1) belediye otobüsü zarar görmüş, (1) vatandaşımız hafif şekilde yaralanmıştır. Muratbey Gümrük Bölgesinde meydana gelen hortum nedeniyle bir TIR devrilmiş, karayolu ulaşıma açık olup, devrilen aracın kaldırılması çalışmaları devam etmektedir.

Çekmeköy ilçemizde Şile Otoyolu Madenler alt geçit üzerinde asfaltın çökmesiyle geçici olarak trafiğe kapanan yol, gerekli müdahale sonrasında ulaşıma kontrollü olarak açılmıştır. İlçemiz Çamlık, Mehmet Akif ve Hamidiye mahallelerinde 40, Soğukpınar, Kirazdere, Aydınlar ve Cumhuriyet mahallelerinde 13 binada kanalizasyon taşkını meydana gelmiş, ilgili kurumlarca gerekli müdahaleler yapılmıştır.

Küçükçekmece ilçemiz Ayamama Deresi Kaynarca kolu üzerinde uzanan Atatürk ve Mehmet Akif mahallelerimizde su baskınları meydana gelmiştir. Herhangi bir can kaybı ve yaralımız bulunmamaktadır.

Silivri ilçemiz Gümüşyaka Mahallesi Yalıköy Caddesi'ndeki 10 binada sel baskını tespit edilmiştir. Yaralı ve can kaybımız bulunmamaktadır. Gümüşyaka, Kadıköy, Yeni Mahalle, Alibey, Balaban, Cumhuriyet, Danamandıra, Fevzipaşa, Gazitepe, İsmetpaşa, Kavaklı Cumhuriyet, Mimar Sinan, Ortaköy, Pirimehmet Paşa, Sancaktepe, Selimpaşa, Semizkumlar, Seymen mahallelerinde toplam 72 binada kanalizasyon arızası tespit edilmiş olup, ilgili kurumların ekipleri tarafından gerekli müdahaleler yapılmıştır.

Şişli ilçemiz Kuştepe, Mecidiyekoy ve Teşvikiye mahallelerindeki bazı yol ve kaldırımlarda oluşan küçük çaplı çöküntülere ilgili kurumlarca müdahale edilerek gerekli önlemler alınmıştır. Merkez ve Teşvikiye mahallelerinde bazı ağaçların devrilmesi nedeniyle bir binanın çatısı ile iki aracın hasar gördüğü tespit edilmiştir. Yaralı ve can kaybı bulunmamaktadır.

Üsküdar ilçemiz Sultantepe Mahallesi Kurşunlu Medrese Sokağında bir istinat duvarı kısmen çökmüş, olay yerinde gerekli güvenlik önlemleri alınmıştır.

Ayrıca, Çatalca ilçemizin Nakkaş, Ovayenice, Kestanelik, Çakıl ve Muratbey mahalleleri, Silivri ilçemizin Gümüşyaka, Kurfallı, Fener, Akören, Kadıköy, Bekirli, Degirmenköy, Büyükkılıçlı mahalleleri, Büyükçekmece ilçemizin Ahmediye, Eskice ve Karaağaç mahallelerindeki tarım arazilerinde sel baskınları nedeniyle oluşan hasarın tespiti için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerimizce hasar tespit çalışmaları başlatılmıştır.

İlimizde yaşanan hava muhalefeti nedeniyle ilgili kurumlarımızın bütün ekipleri, teyakkuz halinde hasar tespit çalışmalarını sürdürmektedir.

Hayatını kaybeden kardeşimize Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Tedavi gören yaralılarımıza, ailelerine ve hava muhalefeti sonrasında yaşanan olaylardan zarar gören bütün İstanbullulara geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz."

ESENYURT'TA BODRUM KATLARI SU BASTI: 1 KİŞİ ÖLDÜ

İstanbul'un süper hücre bulutunun etkisine girmesiyle birlikte kent çapında sağanak ve dolu yağışı gerçekleşti.

Selin vurduğu Esenyurt'ta 1271. ve 1272. sokaklarda yaşayan vatandaşlar, çevrelerindeki bodrum katlarında mahsur kalanların olup olmadığını kontrol etmeye başladı. Bir binanın bodrum katında mahsur kalanlar olduğunun bildirilmesi üzerine itfaiye ekipleri harekete geçti.

İstanbul Valiliği, zemin katta mahsur kalan 3 çocuğun kurtarıldığını açıklarken, yaşanan faciada 30 yaşında Suriye uyruklu 1 kişini hayatını kaybettiğini açıkladı.

BAKAN KURUM: ZARARLAR GİDERİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da yaşanan sele ilişkin, "Valiliğimiz koordinasyonunda selin şehrimizde oluşturduğu zararları en kısa sürede gidereceğiz" ifadesini kullandı.

Bakan Kurum, Twitter hesabından, İstanbul'da yaşanan sele ilişkin açıklama yaptı.

İstanbul'da meydana gelen selde hayatını kaybeden vatandaşa Allah'tan rahmet dileyen Kurum, "Bakanlığımız aşırı yağıştan zarar gören ilçelerde hasar tespit çalışmalarını sürdürmektedir. Valiliğimiz koordinasyonunda selin şehrimizde oluşturduğu zararları en kısa sürede gidereceğiz" bilgisini verdi.

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU, SEL BÖLGESİNDE

Sel faciası sonrası Esenyurt'a gelerek incelemelerde bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, yaptığı açıklamada, "Bizim tam da bugün İstanbul'da 38 noktada başlattığımız çalışmalardan biri de buradaydı. Şantiyesi kuruldu ve çalışmalar başladı. Kronik hale gelen noktalardan biri de Haramidere. Bu sorun burada 15-20 yıldır yaşanıyor. İnşallah bu yaz toparlamış olacağız. Kalıcı olarak bu sorunu çözmüş olacağız. Projesi yapıldı" ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK: İHTİYAÇLARI KARŞILAYACAĞIZ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yoğun yağışın neden olduğu su baskınlarından hasar gören Esenyurt'taki durum hakkında, Esenyurt Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında yetkililerden bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Selçuk, İstanbul'da yaşanan sel felaketine derinden üzüldüklerini söyledi.

Selçuk, "Allah bütün milletimizi, vatanımızı bu tür afetlerden korusun. Gerek valimizle kaymakamlarımızla beraber biz burada sahadayız. Vatandaşlarımızın gerekli ihtiyaçlarını karşılayacağız. Tedbirleri yerinde incelemek için buradayız. İnşallah hem sosyal yardımlar hem sosyal hizmetler olarak bütün tedbirleri, önlemleri alacağız onlar için." diye konuştu.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, bölgedeki vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

TÜRKİYE HARİTALI HAVA DURUMU TAHMİNİ

HANGİ İLLERDE MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU VAR?

YENİ DÜZENLEMEYE GÖRE KİMLER NEREDE MASKE TAKMAK ZORUNDA?

TÜRKİYE'NİN GÜN GÜN NORMALLEŞME TAKVİMİ İÇİN TIKLAYIN

YURT İÇİ SEYAHATLARDE ZORUNLU OLAN 'HES KODU' ALMAK İÇİN TIKLAYIN

e-DEVLET'TEN SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN