Kademeli eğitim takvimi açıklandı mı? Hangi sınıf ne zaman okula başlayacak? Seyreltilmiş eğitim ne demek?

Okulların ne zaman açılacağı nihayet belli oldu. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile yapılan toplantı sonrasında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 31 Ağustos 2020 tarihinde 'uzaktan eğitim' ile sezona başlayacağını, 21 Eylül 2020 günü ise 'kademeli eğitim' olarak da bilinen 'seyreltilmiş eğitim'in başlayacağını duyurdu. Okulların açılış ve kapanış tarihlerini öğrenen veliler, kırtasiye ürünleri satın almak için bütçelerini ayarlamaya başlarken, kademeli eğitim veye seyretilmiş eğitimin ne demek olduğunu internette araştırmaya başladı. Peki, 'hangi sınıf ne zaman okula başlayacak?' İşte, 'MEB kademeli seyretilmiş eğitim takvimi'...

Kademeli eğitim takvimi açıklandı mı? Hangi sınıf ne zaman okula başlayacak? Seyreltilmiş eğitim ne demek?

'Kademeli eğitim takvimi açıklandı mı?', 'Hangi sınıf ne zaman okula başlayacak?', 'Kademeli eğitim ne demek?', 'Seyretilmiş eğitim nasıl yapılacak?' sorularının yanıtlarını sayfamızda bulabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) daha önce açıkladığı 2020-2021 eğitim-öğretim takviminde değişikliğe gitti. Koronavirüs (corona virüs) salgın hastalığı vakalarında yaşanan artışın ardından Bilim Kurulu'nun tavsiyesi üzerine ilk etapta okul sezonunu uzaktan eğitimle başlatacak MEB, daha sonra 'seyretilmiş veya kademeli eğitim' adı verilen modele geçecek. Hangi sınıfın ne zaman okula başlayacağı merak ediliyor. Detaylar haberimizde...

MEB 2020-2021 EĞİTİM TAKVİMİ BELLİ OLDU MU?

* Öğretmenlerin seminerleri 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak.

* 2020-2021 eğitim öğretim yılı 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak.

* Corona virüsü salgın hastalığı nedeniyle telafi eğitimi 31 Ağustos-18 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacak.

* Anaokulu ve 1. sınıf öğrencileri için 31 Ağustos-4 Eylül 2020 tarihlerinde uyum süreci uygulanacak.

* Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıfları, ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9. sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrencilere yönelik okul hakkında bilgilendirme, akademik ve mesleki gelişimlerini destekleme, yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlama amacıyla gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak.

MEB 2020-2021 AKADEMİK TAKVİM AÇIKLANDI

1) Öğretmenlerin Mesleki Çalışmaları, 24 Ağustos 2020 Pazartesi günübaşlayacaktır.

2) Birinci dönem, 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak ve 22 Ocak 2021 Cumagünü sona erecektir.

3) Bu kapsamda;

a) Öğrencilerin bir önceki eğitim ve öğretim yılına dair eksik konu ve kazanımları ileöğrenme kayıplarına ilişkin 'Eğitim Programı', 31 Ağustos Pazartesi günü başlayacak ve 18 Eylül 2020 Cuma gününe kadar devam edecektir.

b) Öğrencilerin eksik konu ve kazanımları ile öğrenme kayıplarına yönelik olarak Bakanlığımızca hazırlanan ve sarmal yapıdaki konu ve kazanımlardan oluşan 'Eğitim Programı' ile materyalleri, elektronik ortamda yayınlanacaktır. Program ve materyallerdoğrultusunda eğitim süreci, zümre öğretmenlerince planlanıp uygulanacaktır. Ayrıca sözkonusu eğitimler, Eğitim Bilişim Ağındaki (EBA) içeriklerle de desteklenecektir.

c) Öğrencilere, eksik konu ve kazanımlarının giderilmesi amacıyla; Eğitim BilişimAğı (EBA), EBA TV (ilkokul, ortaokul, lise) ile destekleme ve yetiştirme kurslarıaracılığıyla yıl boyu destek verilmeye devam edilecektir.

ç) Öğrencilerin eksik konu ve kazanımlarına yönelik olarak uygulanacak EğitimProgramı, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında devam edecekleri yeni eğitim kurumu vesınıflarında yapılacaktır.

4) 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1 inci sınıfabaşlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-4 Eylül 2020 tarihleri arasında uyum eğitimlerigerçekleştirilecektir.

5) Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıfları, ortaöğretim kurumlarınınhazırlık ve 9. sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrencilere yönelik okul hakkındabilgilendirme, akademik ve mesleki gelişimlerini destekleme, yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlama amacıyla gerekli rehberlik çalışmaları yapılacaktır.

6) Covid-19 kapsamında alınması gereken önlem ve tedbirler doğrultusunda öğrenci,öğretmen ve veliler bilgilendirilecektir.

7) Birinci dönem ara tatili, 16 Kasım 2020 Pazartesi günü başlayacak ve 20 Kasım2020 Cuma günü sona erecektir.

8) Yarıyıl tatili, 25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak ve 05 Şubat 2021 Cumagünü sona erecektir.

9) İkinci dönem, 8 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacak ve 18 Haziran 2021 Cuma günü sona erecektir.

10) İkinci dönem ara tatili, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü başlayacak ve 16 Nisan 2021 Cuma günü sona erecektir.

11) Eğitim ve öğretim yılı çalışma takvimi, yukarıda belirtilen tarihler dikkate alınarak, 16.12.1996 tarihli ve 2467 sayılı Tebliğler Dergisi'nde yayımlanan 'Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitim Kurumlarının Çalışma Takvimi' örneği esaslarına görevaliliklerce düzenlenecektir.

12) 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı, 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayacaktır.

SEYRETİLMİŞ EĞİTİM NE DEMEK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'aşamalı ve seyreltilmiş' eğitime yönelik soru üzerine, şunları söyledi:

"Aşamalı ve seyreltilmiş derken, aslında belli sınıf düzeylerinin öncelikli olarak açılmasından ve derslerin ve konuların seyreltilmesi, yani tam olarak içeriğin tümüyle yüz yüze aynı saat ve süre içerisinde değil de belirli konuların belirli noktalarının özellikle ve öncelikle işlenmesini kastediyoruz. Peki seyreltilme sonucunda oluşabilecek açık nasıl giderilecek? Elbette uzaktan eğitimle, canlı dersler vasıtasıyla ve EBA televizyonları vasıtasıyla giderilecek."

KADEMELİ EĞİTİM NASIL YAPILACAK?

Yeni sezonda ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulanması planlanan seyretilmiş eğitim ile kademeli eğitim aynı anlama gelmektedir. Bakanlığın seyreltilmiş eğitim adı verilen çalışmasında, okullarda sınıf bazında öğrenci sayısının azaltılması için okul vakitleri, saat dilimlerine bölünüyor. Buna göre, öğrencilerin farklı saatlerde okullara gitmesi ve bu sayede, sınıflardaki yoğunluğun azaltılması hedefleniyor.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN