Turgay Yıldız kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte hayat hikayesi

Turgay Yıldız kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte hayat hikayesi

Sosyal medyada paylaştığı videolarla ve canlandırdığı tiplemelerle beğeni toplayan Turgay Yıldız, tiyatro oyunculuğu eğitimi aldı. 90'lı yıllardan beri kamera önünde ve kamera arkasında birçok projede yer aldı. Kalp rahatsızlığı bulunan deneyimli oyuncu, 56 yaşında hayatını kaybetti. İşte, Turgay Yıldız biyografisi...

Güçlü kalemiyle bilinen Turgay Yıldız, birçok tiyatro oyununun yazarlık yaptı. Hem yetişkin oyunları hem de çocuk oyunları yazan ünlü sanatçı, bu alanda çeşitli ödüllere layık görüldü. Daha önce popüler televizyon dizilerinde rol alan Turgay Yıldız, son dönemde Instagram ve Youtube'dan yayınladığı videolarla gündeme geldi.

24 Haziran 2021 tarihinde kalp spazmı geçiren Turgay Yıldız, tedavi gördüğü hastanede 22 Temmuz 2021 günü 56 yaşında vefat etti. Merhum sanatçının cenazesine sevenlerinin yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katıldı.

image-279.jpg

TURGAY YILDIZ'IN HAYATI

3 Mart 1965 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi.

İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da tamamladı. 1986-87 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun oldu.

Turgay Yıldız, çeşitli tiyatrolarda oyuncu olarak görev aldı. TRT Ankara Televizyonu'nda metin yazarlığı, oyunculuk, program sunuculuğu gibi görevler üstlendi.

1994-1999 yılları arasında Flash TV'de 'Nargile Kahvesi', 'Sabah Kahvesi', 'Bizim Bakkal', 'Akşam Tıraşı', 'Düm Teke Tek' adlı programların yapımcılığını ve Bahadır Tokmak ile sunuculuğunu yaptı. Aynı kanalda 'Şeytan Bunun Neresinde?' isimli müzik programı sundu.

1997 yılında Show TV'de yayınlanan 'Sonradan Görmeler' adlı dizide oyunculuk yaptı.

Turgay Yıldız, BRT TV'de 'Teber ile Muteber' adlı haftalık kabare programının yazarlık ve oyunculuğunu üstlendi.

Ege TV'de 'İyi Egeler' adlı programı yine Bahadır Tokmak ile birlikte sundu. TRT Ankara Televizyonunda Turgay Bostan'ın yönetmenliğinde 'Bu Toprağın Sesi' programında 'Beter ile Şeker' adlı dizinin yazarlık ve oyunculuğunu Bahadır Tokmak ile gerçekleştirdi.

2008 yılında TRT 1'de yayınlanan 'Baba Ocağı' dizisinde rol aldı.

TRT Ankara Televizyonu'nun hazırladığı 'Umutla Yaşamak' adlı çocuk sorunlarının konu edildiği programın sunuculuğunu yaptı.

ATV'de yayınlanan 'Büyülü Yuva' adlı dizinin yazarlığını yaptı.

2005 yılında gösterime giren 'O Şimdi Mahkum' sinema filminde Cyrano'yu oynadı.

Flash TV'de Bahadır Tokmak ile birlikte 'Türk Kahvesi' adlı politik mizah programının yapımcılığı ve sunuculuğunu gerçekleştirdi.

Turgay Yıldız, 2009 yılında Prof. Dr. Üstün Dökmen'in aynı adlı eserinden televizyona uyarlanan 'Komşu Köyün Delisi' dizisinde senarist ve oyuncu olarak yer aldı.

10 yıl boyunca TRT Ankara Radyosu'nun hazırladığı Hafta Sonu programında parodi yazarı ve seslendirme sanatçısı olarak görev yaptı.

İstanbul Şehir Tiyatroları'nda ve Ankara Devlet Tiyatroları'nda çeşitli oyuncu ve yapım ekibinde yer aldı.

2013-14 tiyatro sezonunda Alaaddin'in Sihirli Lambası adlı oyunu Erzurum Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Şehir Tiyatroları'nda oynandı. Oyun 3 farklı dalda ödüle layık görüldü.

Turgay Yıldız, 22 Temmuz 2021 günü kalp spazmı sonucu 56 yaşında hayatını kaybetti.

1910424-59354817212-2254349-n.jpg

ÖZEL YAŞAMI

1965 doğumlu olan Turgay Yıldız, 2021 yılı itibarıyla 56 yaşındaydı ve balık burcuydu.

İstanbul Avcılar Belediye Konservatuarı Tiyatro bölümünde oyunculuk, tiyatro tarihi ve tiyatro kuramları dersleri verdi.

Sosyal paylaşım sitesi Instagram'da @turgaytyturgay, Twitter'da @turgayyildiz965, Youtube'da @TurgayYildiz kullanıcı adıyla yer almaktaydı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN