Mehmet Aslantuğ gözyaşlarını tutamadı! Ahmet Kaya ile olan anısını anlatırken duygulandı

Oyuncu Mehmet Aslantuğ, 11 Şubat 1999 tarihinde Magazin Gazetecileri Derneği'nin düzenlediği ödül töreninde, "Kürtçe kaset çıkaracağım" dediği için bir grup tarafından protesto edilen Ahmet Kaya'nın o gece yaşadıklarını anlatırken duygulu anlar yaşadı. Aslantuğ, Ahmet Kaya'ya çatal, kaşık fırlatılarak tepki gösterildiği gece Savaş Ay ile beraber Kaya'nın yanından isimlerden biri olarak hafızalarda yer edinmişti. İşte, Mehmet Aslantuğ'un Ahmet Kaya anısı...

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili aday adayı ve oyuncu Mehmet Aslantuğ, TV100'de canlı yayında Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtladı.

Mehmet Aslantuğ, 11 Şubat 1999 tarihinde düzenlenen Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreninde Ahmet Kaya'nın yaşadıklarını yıllar sonra anlattı.

Aslantuğ, "Çatal atma esnasında oradaydım. Bize denk gelmedi ama densizlikler oldu tabi. Psikolojik olarak, atmosfer başlı başına bir linç zaten yakışık alır mı?" dedi.

mehmet-aslantug-ahmet-kaya-ne-oldu.jpg

Mehmet Aslantuğ'un açıklamalarından satır başları şöyle:

AHMET KAYA'YA NE SÖYLEDİ?

Gülten Hanım yıllar sonra adımı anmış ve 'Çok mutlu etti bizi' demiş. Ben bu kadar kirlenmiş bir zamanda, zeminde yaptığımı meziyet olarak konuşmayı bile zulüm olarak kabul ettim. Orada büyük bir ayıp var, yapılan şeyi iltifata gerek yok. Bakmamız gereken odaklanmamız gereken o ayıp. Hepsi özür diledi.

mehmet-aslantug-ahmet-kaya-3.jpg

"GÖZLERİ DOLDU, SARILDI"

Arzum'a dedim ki o da anlamaya çalışıyor. Bana biraz izin ver dedim. O da şaşkın tabi salonda olandan bitenden. Ahmet Kaya'ya, 'Bu ülke, bu salon duygusunu ne sana ne bana ne de insanına yaşatmayacak. Bunların hiçbirini ciddiye alma' mealinde şeyler söyledim, gözleri doldu, sarıldı.

mehmet-aslantug-ahmet-kaya.jpg

"BİZE DENSİZLİKLER OLDU"

Gerçekten insanların yorgun düştüğü ve çoktan bu işlerin düzelmesi gereken sürece girmeyip bugünlere kalmış olmamız muktedir. Çatal atma esnasında oradaydım. Bize denk gelmedi ama densizlikler oldu tabi. Psikolojik olarak, atmosfer başlı başına bir linç zaten yakışık alır mı?

Bu siyaset merakı değil, hepimizin hayatında siyaset var ama sanatla siyaseti çok ayrıştırmaya meraklı arkadaşlarımız var oysa çok iç içedir.

mehmet-aslantug-ahmet-kaya-olayi.jpg

"TÜRKİYE ARTIK BAŞKA BİR YERDE"

Bendeki siyaset merakı değil, halimden memnundum. İktidar ve muktedir karşısında muhakkak bir duruş olmalıdır. Türkiye artık başka bir yerde, neredeyse hayati referandumlarda.

Sanatçı muhaliftir, uyarır. Yaptığı işe politik iklimi dahil eder. Ekonomik travmaları, sosyolojik travmaları kendine dert edinir bunu iktidara, muktedire hatırlatır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN