Dünya şokta: 218 gündür Kovid-19 hastası virüs aynı vücutta hem çoğaldı hem de mutasyona uğradı

Dünya şokta: 218 gündür Kovid-19 hastası virüs aynı vücutta hem çoğaldı hem de mutasyona uğradı

2020'nin Eylül ayının başlarında Kovid-19'a yakalanan ismi açıklanmayan kanser hastası bir kişinin kendisine yapılan testler ancak Nisan 2021'de negatif sonuç verdi. Brezilya'da yaşanan olayda tam 218 boyunca Kovid-19'u atlatamayan hasta incelemeye alındı. Bilim insanları agresif bir kanser türüne karşı tedavi gören hastanın yeni tip koronavirüsü uzun bir süre atlatamadığını üstüne bir de virüsün aynı vücutta sürekli çoğalarak mutasyona uğradığını açıkladı.

Brezilya'da Sao Paulo Üniversitesi'nde görevli bilim insanları Kovid-19'a yakalanmadan önce bağışıklık sistemini zayıflatan agresif bir kanser tedavisi gören 40'lı yaşlarındaki erkek hastanın kovid-19'u tam 218 gün atlatamadığını ve virüsün hastada sürekli çoğaldığını açıkladı. İşte bilim dünyasını şaşkına çeviren olayın detayları...

kovid-19-brezilya.jpg

TÜM PCR TESTLERİ POZİTİF ÇIKTI

Araştırmayı yürüten Sao Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan Maria Cassia Mendes-Correa, "Hastaya belirtilerin görülmeye başlamasından sonraki 6 ile 218. günler arasında yapılan bütün PCR testleri pozitif sonuç verdi. Virüs sadece vücutta bulunmuyor aynı zamanda çoğalıyordu da. Yani, bütün bu süreçte virüsü başkalarına bulaştırma riski mevcuttu." dedi.

berezilya-koronavirus.jpg

AYNI BÜNYEDE MUTASYONA UĞRADI

Araştırmacılar, hastadan alınan örneklerde virüsün, bazıları Covid-19'un insan vücuduna nüfuz etmesini sağlayan "spike" proteininde olmak üzere, mutasyona uğradığını tespit etti.

Mendes-Correa, "Bu veriler toplumda normal olarak gözlemlenen mutasyon sürecinin aynı bünye içinde gerçekleştiğini gösteriyor. Bu endişe verici bir durum, çünkü insan organizmasına daha iyi adapte olmuş viral varyantların ortaya çıkmasını desteklemektedir" diye konuştu.

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, yarım milyondan fazla Covid-19 kaynaklı ölü sayısı ve 18 milyondan fazla vaka ile dünyada salgından en çok etkilenen ülkeler arasında bulunuyor.

kovid-19-koronavirus.jpg

196 GÜN BOYUNCA ÇOĞALDI

Araştırmayı yürüten Sao Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan Maria Cassia Mendes-Correa, "Hastaya belirtilerin görülmeye başlamasından sonraki 6 ila 218. günler arasında yapılan bütün PCR testleri pozitif sonuç verdi. Virüs sadece vücutta bulunmuyor aynı zamanda çoğalıyordu da. Yani, bütün bu süreçte virüsü başkalarına bulaştırma riski mevcuttu" dedi.

Virüsün hastanın vücudunda bulaşıcı halde bulunduğuna dair testler, haftalık alınan örneklerle laboratuvar ortamında yürütülen çalışmalarda ortaya kondu.

Mendes-Correa, araştırmaya konu hastanın çoğu zaman hastanede kaldığını ancak kısa bir süre evde karantinada bulunduğunu hatırlatarak, "Virüsün çoğalma kapasitesi 196 gün boyunca üst üste sürekli ve kalıcı olarak gözlemlendi" diye konuştu.

Hastadan 2021 Ocak ve Nisan ayları arasında kan, idrar ve anal bölgeden alınan örneklerden yapılan analizlerde, araştırma süresinin çoğunda virüsün kalıcılığına rastlandığı belirtildi.

Öte yandan, hastaya yapılan serolojik testlerin, hastanın Covid-19'a karşı hiç antikor geliştirmediğini gösterdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN