Prof. Dr. Ceyhan uzun süren pozitiflikle ilgili uyardı: İzolasyon en az 14 gün olmalı

Prof. Dr. Ceyhan uzun süren pozitiflikle ilgili uyardı: İzolasyon en az 14 gün olmalı

Çocuklarda uzun süren pozitiflikle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ceyhan, mutant virüs tespit ettikleri vakalarda 14 günden sonra devam eden PCR test pozitifliğinin yüzde 2'den yüzde 52'ye çıktığını belirterek 10 günlük izolasyon süresinin yeterli olmayabileceği konusunda uyardı.

Tüm dünya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ederken aşılama çalışmalarına da hız kazandırıyor. Ancak kimi ülkelerde çıkan varyantların başka ülkelerde de yaygınlık kazanması endişe yaratıyor.

Mutant virüslerin tespit edildiği çocuk vakalarda 14 günden uzun süren PCR pozitifliğin yüzde 2'den yüzde 52'ye çıktığını vurgulayan Hacettepe  Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bu durumun çocuklara özel ya da yetişkinlerde de böyle mi olduğu konusunda bilgilerinin olmadığını dile getirerek aynı durumun yetişkinlerde de olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi ve "10 günlük izolasyon süreleri yeterli değil. En az 14 güne çıkarılması lazım" dedi.

ceyhan.jpg
Hacettepe  Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

'ÇOCUKLARDA ÖNCEKİNE GÖRE AĞIR VAKALAR GÖRÜLÜYOR'

İngiltere mutantının yayılmaya başlamasıyla birlikte en dikkat çeken özelliğinin hızlı ve kolay bulaşması olduğunu söyleyen Ceyhan, hastalığın şiddeti açısından farkın var olup olmadığı sorusuna yanıt vererek "3 tane çalışma var daha ağır seyrettiğini belirten; ama onun karşısında da 8 tane aynı şekilde seyrettiği, bir ağırlaşmaya sebep olmadığı yönünde makale var. Çocuklarda öncekine göre daha ağır vakalar görüldüğünü herkes söylüyor, bu noktada bir fikir birliği var" açıklamasında bulundu.

'14 GÜNDEN SONRA POZİTİFLİK YÜZDE 52'

Çocuklarda uzun süren PCR pozitifliğin dikkatlerini çektiğini, bununla ilgili bir çalışma yaptıklarını belirten Ceyhan, "Bu vakalar daha uzun süre PCR pozitifliği ile gidiyor. Dün akşam çıkardığım verisi hazır olan vakaları incelediğimde şunu gördüm; mutant virüsün Türkiye'de yayılmadığı dönemden önce aşağı yukarı 14 günden uzun süren PCR pozitifliği oranı yüzde 2 kadar. Şubattan sonra mutant virüs tespit ettiğimiz vakalarda 14 günden sonra PCR testi pozitifliği yüzde 52. Yani yüzde 2'den yüzde 52'ye çıkmış.

İlk başta orijinal virüs ile ilgili az sayıda vaka bildirdiğimizde herkes bunu şöyle izah ediyordu; '10 günden sonra bunlar canlı kalmıyor, virüs canlılığını yitirse bile PCR pozitif çıkabilir bunun da önemi yok' deniyordu. Bu yüzden ilk başta 14 gün uygulanan karantinalar 10 güne çekilmişti. Sağlık personeli başta olmak üzere diğer meslek grupları da 10'uncu gün bitince işe başlatılıyor" diye konuştu. 

'10 GÜNLÜK İZOLASYON SÜRELERİ YETERLİ DEĞİL'

Prof. Dr. Ceyhan, bu noktada bazı problemlerle de karşılaştıkların belirterek, "Örneğin bir personel geliyor, 10'uncu gün bitiyor işe başlıyor, koronavirüs servisi dışındaki diğer servislerdeki hastalarda zaman zaman koronavirüse benzer belirtiler çıkıyor, test yapıyoruz bir türlü temizleyemiyoruz. Bir bakıyorsunuz 3-4 hasta pozitifleşmiş. Halbuki bunların testi yatarken negatif. Sonra personel taraması yaptık. Baktık personel 10'uncu gün işe başlamış; ama PCR testi halen pozitif. Böyle bir şey varsa eğer 10 günlük izolasyon süreleri yeterli değil. En az 14 güne çıkarılması lazım.

'14 günden daha uzun süre de gerekir mi' bunu çalışmalarla görmek lazım. Yetişkinler için de aynı verilerin yayımlanmasını bekliyorum. Bu durum çocuklara özel mi, yetişkinlerde de var mı; ama personelde de buna benzer durumlar görmeye başladık; bu salgın kontrolü açısından son derece önemli bir nokta. Aynı durumun yetişkinlerde de olma ihtimali çok yüksek. Halen pozitifliği devam eden çocuklar var takip ettiğimiz, bunlar kaç gün devam edecek bilmiyorum. Biz diğer iki artış döneminde görmediğimiz kadar ağır hasta görüyoruz. Bunlar etrafa bulaştırma konusunda da risk oluşturuyorlar" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN