KPSS ön lisans kaç puanla nereye girilir? İşte liste

KPSS önlisans 2020 sınavında 50, 60, 70 puanla nereye girileceği şimdiden merak konusu oldu. 2 yılda bir gerçekleştirilen KPSS önlisans 2020 sınav sonuçlarına göre adaylar, 50, 60, 70 ve 80 puanla nereye gireceğini araştırıyor.

KPSS ön lisans kaç puanla nereye girilir? İşte liste

Memur olmak isteyen 2 yıllık üniversite mezunlarının girdiği KPSS önlisans 2020 sınavı sorunsuz tamamlandı. Devlet kademelerinde 657 sayılı kanun ile istihdam edilecek adaylar, 50, 60, 70 ve 80 puanla girebileceği kurumları gözden geçiriyor.

KPSS’DEN 50, 60, 70 VE 80 PUANLA NEREYE GİRİLİR?

İş ve İşçi Bulma Kurumu, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, TEDAŞ, TÜBİTAK, Gelir İdaresi Başkanlığı, üniversiteler, bakanlıklar, geçtiğimiz yıllarda çeşitli alanlarda KPSS önlisanstan 50, 60, 70 ve 80 puanla memur alımı yapmıştı. 2020 yılına dair kadrolar ve açık pozisyonlar henüz belli olmadı. Bu tarz detaylar paylaşıldığında haberimizde yer alacak…

KPSS ÖNLİSANS 2020 50 VE 60 PUANLA ALIM YAPAN KURUMLAR

KPSS önlisans 2020’den 60 puan alarak devlet kurumlarında istihdam edilmek isteyen adaylar, önce kadroların açılmasını bekleyecek, Ancak geçen senelere bakıldığında Şeker Fabrikaları, Diyanet İşleri Başkanlığı, Danıştay, Emniyet genel Müdürlüğü, KPSS’den 60 puan alan adayları istihdam etmişti.

Belediyelerde de çeşitli kadrolarda 50, 60 ve 70 puanla işe alım yapılmıştı. Örneği geçen senelerde Boğazlıyan Belediyesi, KPSS’den en az 50 puan almış personel istihdam yapacağını açıklamıştı. Bunlar arasında memur, bilet satış memuru, veteriner, teknisyen, zabıta memuru, mühendis bölümlerine atama yapılmıştı.

Van Belediyesi de geçtiğimiz yıllarda zabıta memuru ve itfaiye eri pozisyonlarına bu puanlarda alım yapmıştı.

kpss-on-lisans-kac-puanla-nereye-girilir-iste-listee.jpg

KPSS ÖNLİSANS SINAVINDAN 70 PUAN ALANLARIN GİREBİLECEĞİ YERLER

Adalet Bakanlığı da geçtiğimiz yıllarda ortalama en az 70 puanla İcra Katibi ve sözleşmeli personel, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne sözleşmeli personel alımı yapmıştı.

Adli Tıp Kurumu da bünyesine lise, önlisans ve lisans mezunlarının başvurabildiği memur alımı ilanını açmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) bağlı olan Akaryakıt İkmal ve Nato Pol Tesisleri İşletme Başkanlığı bünyesindeki işçi personel eksikliğini karşılamak üzere Engelli statüsünde 1 Kişilik boş kadro ile Bilgisayar Teknisyeni alacağını duyurmuştu.

MEMURLUKTA YAŞ ŞARTI NE KADAR?

Kamu kurum ya da kuruluşlarında belirlenen yaş sınırları içinde olmak zorunda olan adaylar, 35 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. Bu yönde bir çok kişi 35 yaşının ardından KPSS'ye girerken malesef sonrasında üzüntüye kapılmaktadır. Bu sebepler adaylar mutlaka ama mutlaka ilanların metinlerindeki paylaşılan yaş şartına uygun olup olmadığını kontrol etmelidir.

MEMURLUK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurular, kurumların belirledikleri tarih içinde yer almaktadır. Başvuru tarihleri hâricinde yapılan başvurular geçersiz sayılır. Bundan dolayı adaylar mutlaka ilanların başvuru tarihlerini incelemeli ve başvuru zamanları içinde başvuruda bulunmalıdır. Başvurular kurumun belirlediği şekilde, şahsi olarak, Posta yoluyla, e-postayla, online ya da tercih işlemeleri şeklinde alınıyor. Bunların dışında kurumların belirlediği şekilde başvuru yapmayanların başvuruları da geçersiz olur.

BAZI KURUMLAR KPSS ŞARTI ARAMIYOR

Kamuya alımlar her ne kadar Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile olsa da bazı kurumlar adaylardan KPSS şartı aramıyor. Bunun yerine diğer niteliklere göre alım yapılıyor. Örneğin bir çok askeri personel alımlarından, Bazı üniversiteler, TÜBİTAK, bazı belediyeler, Bakanlıklar adaylardan KPSS şartı aramıyor.

KPSS'DEN DÜŞÜK PUANLA ATANACAK YERLER?

Hemşirelik
Kütüphanecilik
Grafiker
Diyetisyen
Çocuk gelişim uzmanı

 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN