Kurşun lahitteki aristokrat iskeleti... İngiliz tarihindeki kritik geçişe ışık tutacak alandan çıktı

Kurşun lahitteki aristokrat iskeleti... İngiliz tarihindeki kritik geçişe ışık tutacak alandan çıktı

İngiltere'deki 1600 yılık mezarlıkta yapılan kazıda kurşun lahitte geç Roma döneminden bir aristokrata ait olduğu düşünülen, bir kadın iskeletine ait kalıntılar bulundu. Ayrıca arkeologların çalıştığı bu alanda aralarında erkek, kadın ve çocuğun bulunduğu 60’tan fazla kişinin kalıntılarına da ulaşıldı. Her iki dönemden cenaze adetlerinin mezarlarda bulunması nedeniyle kalıntıların, hem geç Roma hem de erken Sakson döneminden kişilere ait olduğu düşünülüyor.

İngiltere'nin kuzeyindeki Leeds şehrinde bulunan 1600 yıllık bir mezarlıkta arkeolojik kazı yapıldı. Garforth kasabası yakınlarında daha önce keşfedilmemiş mezarlıkta eski bir kurşun lahitte 1000 yıldan daha eski olduğuna inanılan kimliği belirsiz kadına ait iskelet kalıntılarının ortaya çıkarıldığı belirtildi.

West Yorksihe Ortak Hizmetleri ortaklığı ile Leeds Belediye Meclisi tarafından dün yapılan yazılı açıklamaya göre kalıntıları bulunan kadının geç Roma döneminden bir aristokrat olduğu düşünülüyor. Ayrıca arkeologlardan oluşan bir ekip tarafından ortaya çıkarılan alanda aralarında erkek, kadın ve çocuğun bulunduğu 60’tan fazla kişinin kalıntılarına da ulaşıldı. Her iki dönemden cenaze adetlerinin mezarlarda bulunması nedeniyle kalıntıların, hem geç Roma hem de erken Sakson döneminden kişilere ait olduğu öngörülüyor.

4-002.jpg

KALINTILARA UZMAN İNCELEMESİ YAPILACAK

Keşif geçen sene baharda yapıldı ancak alanın güvenli kalması istendiği için açıklama yeni duyuruldu. Tam konumu gizli tutulan alandaki kazı, daha önce alanın yakınlarında geç Roma dönemine ait taş binaların ve az sayıda Anglo-Sakson tarzı yapının keşfedilmesiyle başlatıldı. Kazının tamamlandığı, ayrıntılı kimyasal testlerin yanı sıra kesin zaman dilimleri oluşturmak için karbon tarihleme de dahil olmak üzere kalıntılara uzman incelemesi yapılacağı ifade edildi.

2-010.jpg

BELGENMEMİŞ GEÇİŞİ ANLAMAYA YARDIMCI OLACAK

İngiliz tarihinin en önemli dönemlerinden birinin sırlarını açığa çıkarmakta yardımcı olacak olan keşif ülkede heyecan yarattı. Arkeologların, mezarın, MS 400 civarında Roma İmparatorluğu’nun düşüşü ile onu takip eden ünlü Anglo-Sakson krallıklarının kurulması arasındaki büyük ölçüde belgelenmemiş ve son derece önemli geçişi anlamalarına yardımcı olmasını umduğu da ifade edildi.

5-001.jpg

West Yorkshire Ortak Hizmetleri’nde baş arkeolog olan David Hunter keşifle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu, eski Britanya ve Yorkshire'ın gelişimi hakkında anladığımız şey için büyük önem taşıyan bir bulgu olma potansiyeline sahiptir. Aynı gömü alanını kullanan iki topluluğun varlığı son derece sıra dışıdır ve bu mezarlığı kullanımlarının örtüşüp örtüşmediği buluntunun ne kadar önemli olduğunu belirleyecektir. Gömüler birlikte görüldüğünde, Yorkshire tarihinin dinamik bir döneminde yaşamın karmaşıklığını ve istikrarsızlığını gösteriyor. Kurşun tabutun kendisi son derece nadir, bu yüzden bu gerçekten olağanüstü bir kazı oldu.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN