Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Son dakika haberi... Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltti. Böylece Banka, yeni Başkan Naci Ağbal'la birlikte ikinci kez faiz artışı kararı vermiş oldu.

Merkez Bankası yılın son faiz kararını açıkladı. Buna göre politika faizi 200 baz puan artırılarak yüzde 17'ye yükseltildi. Böylece Naci Ağbal'la beraber ikinci faiz artışı kararı da gelmiş oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 23'üncü Başkanı Murat Uysal'ın 7 Kasım'da görevden alınıp yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın atanmasının ardından ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleşti. Geçtiğimiz ay politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 10,25'ten yüzde 15'e çıkartan Merkez Bankası, bu ay da 200 baz puanlık faiz artırımına gitti. Böylece politika faizi yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltildi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama metninde şu ifadeler yer aldı:

"KÜRESEL EKONOMİYE İLİŞKİN BELİRSİZLİKLER DEVAM ETMEKTEDİR"

"Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltilmesine karar vermiştir. Küresel ekonomiye dair veriler üçüncü çeyrekte başlayan kısmi toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam etmektedir.

Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir. Ancak, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır.

"GÜÇLÜ BİR PARASAL SIKILAŞTIRMA YAPILMASINA KARAR VERİLMİŞTİR"

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yılsonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

"FİNANANSAL İSTİKRARI OLUMLU ETKİLEYECEĞİ DEĞERLENDİRİLMİŞTİR"

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

MAHFİ EĞİLMEZ: FAİZİN NEDEN DEĞİL SONUÇ OLDUĞUNU ÖĞRENMİŞ OLDUĞUMUZU GÖRÜYORUM

Ekonomist Mahfi Eğilmez faiz kararının ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Eğilmez'in açıklaması şöyle:

"Faizin neden değil sonuç olduğunu öğrenmiş olduğumuzu görüyorum. Keşke yazdıklarımızı 5 yıl önce okumuş olsalardı."

Akademisyen ve finans uzmanı Özgür Demirtaş da Merkez'in kararına desteğini açıkladı. Demirtaş "Merkez Bankasının bugün aldığı karar doğru bir karardır. Kendilerini tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

KASIM AYINDA DA ARTIRILMIŞTI

21 Kasım tarihinde yapılan toplantıda faiz oranları 475 baz puan artırılarak yüzde 15 seviyesine yükseltilmişti.

Piyasalarda faiz artışı beklentisi vardı. Beklentiler artışın 0,75 puan ile 2 puan arasında olacağı yönündeyken, tahminlerin ortalaması 1,5 puandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN