Randevusuna gitmeyen aşıyı ziyan ediyor

Randevusuna gitmeyen aşıyı ziyan ediyor

BioNTech aşısı uygulanmaya başladı ancak randevu alıp gitmeyenlerin aşıları çöpe gidiyor. Aşının eritildikten sonra tekrar dondurulamadığını vurgulayan Prof. Dr. Tufan Tükek, bu aşıların çok kıymetli olduğunu ve boşa gitmemesi için vatandaşların mutlaka randevusuna gitmesi gerektiğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında aşılama çalışmaları birçok ülkede devam ediyor. Türkiye'de de ilk olarak uygulanan Çinli Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac aşısına son olarak BioNTech aşısı da eklendi. Aşı grubunda olanlar randevu olarak aşılarını yaptırabiliyorlar.

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, BioNTech aşısı için randevu alıp da randevusuna gitmeyenler nedeniyle aşıların ziyan olduğunu söyledi ve bu durumda, başka kişilerin de hakkının yenmiş olduğuna dikkat çekti. 

'ÖLÜM ORANLARI DÜŞTÜ'

Aşının umut vaat eden bir durumda olduğunu söyleyen Tükek, "65 yaş üstü kesim bir miktar daha az yatmaya başladı hastanelere. Ölüm oranları da düştü. Ölüm sayısı az değil tabii ama bu yaştakilerin oranı çok daha azaldı. Demek ki 40-60 yaş arasını da aslında aşılamış olsak, ki haziran gibi onun da tamamlanmasının planlandığı söyleniyor, o zaman hazirandan sonraki süreçte çok daha rahat bir dönem geçireceğiz gibi gözüküyor. 

İngiltere zaten bunun örneğini verdi. Tek doz aşılamayla bile şu anda vaka sayıları oldukça azaldı. Aşılamadan önce İngiltere'deki vaka sayıları Türkiye'den daha kötü durumdaydı. Tek doz aşılama bile vaka sayılarını oldukça azalttı. Türkiye de eğer haziran gibi 40-60 yaş arasını bitirebilirse hazirandan sonraki olası salgınlarda bizim de çok daha rahat edebileceğimizi söyleyebilirim" dedi.

'RANDEVUSUNA GELMEYENLERİN AŞISI ÇÖPE GİDİYOR'

Kovid-19 pandemisiyle mücadele stratejisinin aşı üzerine kurulması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Tükek, özellikle BioNTech aşısı için randevu alanların gelmemesi sebebiyle aşıların ziyan olduğunu belirtti. 

Prof. Dr. Tükek, "Toplumda aşılamayı desteklemeyen bazı kitlelerin olduğunu görüyoruz. Bunların da ikna edilmesi gerekiyor. Çünkü gerçekten aşı bu salgını durdurmak için elimizdeki en önemli silahlardan birisi. Özellikle BioNTech aşısı, sınırlı sayıda var. Ama randevusuna gelmeyenler olduğu zaman o kişinin aşısı çöpe gidiyor. 

'ERİTİLDİKTEN SONRA TEKRAR DONDURULAMIYOR'

Çünkü bu aşının saklama koşulları nedeniyle aşı eritildikten sonra tekrar dondurmanız mümkün değil. Mutlaka o anda kullanılması gerekiyor. Kullanılmadığı takdirde boşa gidiyor. Vatandaşlardan ricamız, bu aşılar çok kıymetli, boşa gitmemesi için aşı randevusunu aldığınız zaman mutlaka randevunuza gidin ve aşınızı yaptırın. Çünkü bir flakon 6 kişilik ve dondurulmuş vaziyette. Eritiyorsunuz, uygulamaya başlıyorsunuz. Diyelim ki, o flakondan 4 kişiye aşı yaptınız, geri kalan 2 kişi randevusuna gelmedi. O aşı dozları tekrar kullanılamıyor ve çöpe gidiyor. Dolayısıyla 2 kişinin aşısı boşa gitmiş oluyor. Gerçekten yazık, büyük israf. Bu durumda, başka kişilerin de hakkı yenmiş oluyor. Şu dönem aşıya erişme imkanı bulamayan kişilerin de hakkı yenmiş oluyor" açıklamasında bulundu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN