Böyle uyuyanlar erken yaşlanıyor! Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'dan yanlış uyuma pozisyonu uyarısı

Böyle uyuyanlar erken yaşlanıyor! Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'dan yanlış uyuma pozisyonu uyarısı

Uyurken her insanın rahat ettiği pozisyon farklı olabilir. Fakat bazı pozisyonlarda uyumak, beraberinde çeşitli sağlık sorunlarını doğurabilir. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, sıklıkla tercih edilen bir yatış pozisyonunun zararlarını anlattı. İşte detaylar...

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yüzüstü yatmayla ilgili uyarıda bulundu. Yüzüstü yatmanın erken yaşlanma ve beynin dinlenememesine kadar pek çok sorunu beraberinde getirdiğini belirten Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Hürriyet'teki yazısında şunları kaydetti:

BEYİNDE SORUNLARA YOL AÇABİLİR

"Uyku uzmanları beynin gece saatlerinde/uykuda aktifleşen 'glio lenfatik temizleme sistemi'nin en iyi ve verimli şekilde 'sağ yan yatış pozisyonunda' çalıştığını söylüyor. Bu verimlilik yani beynin toksinlerden arındırılması süreci, sol yan yatışta da sağ yan kadar olmasa da fena işlemiyor. Ama eğer yüzüstü yatışı tercih ederseniz beyindeki bu son derece önemli 'gece temizliği/arınma/detoksifikasyon' faaliyeti neredeyse durma noktasına gelebiliyor.

osman-muftuoglu-uyku-onerisi.jpg
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

BEYİN SİSİ PROBLEMİ

Neticede de ertesi gün yorgunluğu, kafa karışıklığı, odaklanma güçlüğü hatta 'beyin sisi' ve benzeri problemler dahi ortaya çıkabiliyor. Bitmedi! Yüzüstü yatmak sadece beyin temizliğini engellediği için değil, yüzdeki kırışıklıkları arttırdığı için de sizi daha yaşlı ve yorgun gösterebiliyor. Zira yüzüstü yatmak yüzdeki deriye daha çok yük bindirerek cildi daha erken ve daha hızlı kırıştırıyor."

YAZININ TAMAMI

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN