Odaklanamayanlara dikkat toplatan öneriler

Odaklanamayanlara dikkat toplatan öneriler

Belirtileri genellikle çocukluk çağında fark edilen dikkat eksikliği, dürtüsel davranışlar, otokontrol bozuklukları ve hiperaktivite ile kendini gösterebilir. İşte, dikkat eksikliğine dair bilgiler, tedavi yöntemleri ve öneriler...

Dönem dönem pek çok kişi dikkat dağınıklığı yaşasa da 'dikkat eksikliği' mental bozukluk kategorisinde değerlendirilen, tedavisi mümkün bir nörolojik sorundur. Dikkat eksikliği çocuklarda; derslere odaklanama, sürekli dalgınlık hali gibi göstergelerle ortaya çıktığı için fark edilmesi kolay bir problem. Dikkat eksikliği; fiziksel, çevresel ve kişisel faktörlerden ortaya çıkabilir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NEDİR?

Dikkat eksikliği bozukluğu (DEB) uzun yıllar boyunca bir hastalık olarak kabul edilmemiştir. Fakat günümüzde DEHB'nin genetik geçişli, biyolojik bir hastalık olduğu kabullenilmiştir. Geçmişte tek başına dikkat eksikliği bozukluğu, hastalık olarak tanımlanmadığı için bu bozukluğa sahip birçok kişi hayatı boyunca başarısız olarak damgalanmış, akademik başarıları düşük, antisosyal kişilikler olarak kabul edilmiş ve toplumdan dışlanmıştır.

Dikkat eksikliği varlığında en sık görülen belirti, çocuklarda okul başarısında düşüklüktür. Çocuk derse konsantre olamaz, dikkatini bir süre toplayabilse bile dikkatini koruma noktasında sıkıntı ve güçlük yaşar. Genellikle hayallere dalma, anlatılanları dinlememe, kendi dünyasına kapanma şeklinde anlatılır. Aynı durum erişkinler için de geçerlidir. Dikkat eksikliği bozukluğuna sahip bireyler detaylara dikkat etmez, verilen komutlara uyum sağlayamaz ve organizasyon problemleri yaşar. Ayrıca bu bireyler günlük rutin işlerini yapamaz ve dikkatleri kolayca dağılır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat dağınıklığı farklı olarak görülür. Çocuklar derslerine odaklanamazken, yetişkinler verimli çalışamazlar.

Aceleci ve panik tavırları hata yapmalarına sebep olur.

2-001.jpg

Dikkat dağınıklığı belirtileri şunlardır:

* Dikkat dağınıklığı olan kişiler birden fazla eylemi aynı anda yapmaya çalışırlar.

* Kitap, dergi gibi materyalleri okumakta zorluk çekerler.

* Tanıdıkları insanların isimlerin ve yüzlerini hatırlamakta zorluk çekerler.

* Dikkat dağınıklığı olan kişiler bir konu üzerinde uzun süre odaklanamazlar.

* Dış çevreden gelen uyarılara açıktırlar. Etraftan gelen ses ile dikkatleri dağılır.

* Kişiler kendilerini ifade etme konusunda da zorluk yaşarlar.

DİKKAT EKSİKLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Dikkat eksikliği bozukluğu tanısı alan kişinin tedavisi, kişinin yaşı, cinsiyeti, var olan diğer hastalıkları ve bulguları doğrultusunda düzenlenir.

İlaçsız tedavide mental ve fiziksel egzersizler önemli bir paya sahiptir.

Çocuklarda ilaçsız tedavi, çocuğun aldığı terapi ve eğitimlerin yanı sıra ebeveyn eğitimi de gerektirir.

Çocuğun yaptığı eylemlerin, yaramazlıktan değil bir rahatsızlıktan kaynaklandığı unutulmamalı.

Dikkat eksikliği tedavisinde, sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli ve omega3 yönünden zengin olan gıdalar beslenme günlüğüne dahil edilmeli.

Uzman desteği alarak bireyin odaklanmada zorluk yaşadığı konular belirlenip, çözülmeye çalışılmalı.

Uyku düzenine dikkat edilmeli ve düzenli olarak da egzersiz, spor yapılmalıdır.

Böylece, dikkat eksikliği tedavisi olumlu sonuçlanır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN