Gözlerde ilk başta anlaşılamayan gizli hastalık: Glokom

Gözlerde ilk başta anlaşılamayan gizli hastalık: Glokom

Göz içindeki basıncın bozulması olarak tıpta tarif edilen Glokom, halk arasında göz tansiyonu olarak biliniyor. Göz tansiyonu hastalığını ilk başlarda tespit edebilmek hayli güç. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Selim Kocabora, "Hastanın merkezi görmesi ancak son aşamaya yaklaştığı dönemde bozulmaya başlar" dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Selim Kocabora; halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom ile ilgili dkkat çeken uyarılar yaptı.

Kocabora, dünya üzerinden glokom tanısı konulmuş yaklaşık 80 milyon civarında insan olduğunu bu hastalığa yakalandığından habersiz olarak yaşayan tanı konulmamış bir o kadar daha hasta olduğuna dikkat çekti.

İşte Prof. Dr. Mehmet Selim Kocabora'nın glokomla ilgili tespit ve uyarıları:

Görme sinirini gözden beyine doğru milyonlarca sinir lifi taşır. Beyinde görme merkezi bu taşınan sinyalleri görüntü haline dönüştürür.

Glokom, görme sinirinin gözden çıkmadan önceki kısmındaki sinir liflerine zarar verir. Zaman içinde görme sinirinin başlangıcındaki bu lifler göz içi basıncının etkisi ile hasarlanır ve eksilir. Glokom sinsi ve kronik bir hastalıktır.

glokoms.jpg

Glokoma yol açan en önemli neden göz içi basıncının yükselmesidir. Bu nedenle glokom tedavisinde ki ana amaç göz içi basıncını azaltarak görme sinirinde oluşacak hasarın önüne geçmektir. Glokomda gelişen görme hasarı ilk evrede görme alanının çevresel kısmında başladığı için hastalığın ilk aşamalarında hasta tarafından fark edilmez. Hastanın merkezi görmesi ancak son aşamaya yaklaştığı dönemde bozulmaya başlar ki hasta bu dönemde görme kaybını hisseder. Glokomda oluşan görme siniri hasarı geri dönüşümsüz olduğu için tedaviye başlandığında ana amaç var olan o an ki görme kapasitesini korumaktır geri döndürmek imkânsızdır.

Dünyada şu an da glokom tanısı almış olan yaklaşık 80 milyon civarında insan vardır ve bu hastalardan başka glokom tanısı konmamış tahminen bir o kadar daha hasta mevcuttur. Glokom tanısı konmuş hastaların yaklaşık yüzde 25‘i hayatlarının sonunda bir gözünden, yüzde10’u ise her iki gözünden kör olma aşamasına geleceklerdir. Bütün bu bilgiler ışığında glokomun önemli bir halk sağlığı problemi olduğu açıktır.

Bu nedenle erken tanı ve tedavi için rutin göz muayeneleri özellikle de 40 yaş sonrasında aksatılmamalıdır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN