Mehmet Ceyhan'dan maymun çiçeği açıklaması: Bakanlık şema çizmeli ancak yine kervanı yolda düzeceğiz belli ki

Mehmet Ceyhan'dan maymun çiçeği açıklaması: Bakanlık şema çizmeli ancak yine kervanı yolda düzeceğiz belli ki

Türkiye'de ilk kez maymun çiçeği vakasının görülmesinin ardından Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bir vaka varsa başka vakaların olduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı'nın mücadele planı çizmesi gerektiğini söyleyen Ceyhan, "Ancak yine kervanı yolda düzeceğiz belli ki" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de ilk kez Afrika kökenli maymun çiçeği vakası görüldüğünü duyurmuştu. Vakaların ilk olmadığını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Önlenmesi çok kolay bir hastalık değil. Sağlık Bakanlığı'nın bir şema çizmesi lazım. Ancak yine kervanı yolda düzeceğiz belli ki." diye konuştu.

Dünyadan birçok uzman, maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) ile bağlantılı şüpheli vaka sayıları artmaya devam ettiğini belirtiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkede ilk 'maymun çiçeği' vakasının görüldüğünü açıkladı. Koca, "Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı" ifadelerini kullandı.

BİR VAKA VARSA BAŞKA VAKALAR DA VARDIR

Cumhuriyet'e konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, maymun çiçeği virüsünün bulaş hızının yüksek olduğunu ve yurttaşların yakın temastan kaçınması gerektiğini belirtti. Bunun bir salgın olduğunu aktaran Ceyhan, "Bir vaka varsa, muhtemelen etrafta başka vakalar da vardır. Bu vakanın yurt dışı kaynaklı olup olmadığının açıklanması gerekir. Ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı gibi belirtiler görülebiliyor. Mutlaka bir hekime başvurulmalı" ifadelerini kullandı. İnsanların özellikle uzun süreli temas ettiği kişilere ve ev ortamının hijyenine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Ceyhan, döküntülerin olduğu bölgelerin de başka insanlardan uzak tutulması gerektiğini belirtti.

YİNE KERVANI YOLDA DÜZECEĞİZ BELLİ Kİ

Bulaş hızının Kovid-19'dan daha yüksek olduğunu aktaran Ceyhan, şunları söyledi

"Virüsü geçirenler bu kabarcıkları patlatmaya kalkışmasınlar. Hastaların yarıya yakını homoseksüel erkekler, bu kişilerin özellikle dikkatli olmaları lazım.

Önlenmesi çok kolay bir hastalık değil. Sağlık Bakanlığı'nın bir şema çizmesi lazım. Ancak yine kervanı yolda düzeceğiz belli ki.

Bir aşı üretimi için büyük yatırımlar yapmak kimsenin işine gelmeyecektir ve şu an için bunu kitlesel aşılamaya dönüştürmek mümkün değil."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN