Migreni önleyen iki aşıya onay çıktı: Tarih boyunca bir ilk...

Migreni önleyen iki aşıya onay çıktı: Tarih boyunca bir ilk...

Migren ataklarını engelleyen iki aşıya Türkiye'den onay çıktı. Etkinlikleri yüzde 60-80 olarak tespit edilen aşıların önemli bir yan etkisi olmadığı açıklanırken, aşılar hakkında bilgi veren Türk Nöroloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı "Bu aşıları hastaya ayda bir kere, yaklaşık bir yıl boyunca yapmak gerekiyor. Sonra yavaş yavaş azaltılıp kesiliyor" dedi.

Türkiye'de toplumun yüzde 16,4'ünün hayat kalitesini düşüren migrene karşı iki yeni aşı devreye girdi. Dünyada yaklaşık üç yıldır kullanılan aşılara Sağlık Bakanlığı iki ay önce onay verdi. Hürriyet'e konuşan Türk Nöroloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı, migren ile ilgili şunları söyledi:

"6 MİLYON KADINDA MİGREN VAR"

"Migren çok sık görülen bir baş ağrısı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) migreni, 50 yaş altında kadınlarda en çok engelliliğe neden olan hastalıklar sırasında birinci sırada gösteriyor. Bu yaş grubu migren atakları tuttuğunda işe gidemiyor, sosyal hayatlarından geri kalıyorlar. Örneğin diyabetle karşılaştırıldığında, migren çok daha fazla insanı etkiliyor. Türkiye'de 50 milyon yetişkin nüfus var. 25 milyonu kadın. Bu kadınların 6 milyonunda migrene rastlanıyor.

"MİGREN TEDAVİ EDİLMEZSE..."

3 milyon da migrenli erkek bulunuyor. Hatta 4’te üçü yani yaklaşık 7.5 milyon kişi ayda 4 gün ve daha fazla baş ağrısı çekiyor. Üstelik bir grup hastada işler daha da kötü. Bu kişiler ayda 8-10 gün baş ağrısına maruz kalabiliyor. Migren tedavi edilmediğinde kişileri çok etkileyen bir hastalık."

"İLK KEZ MİGRENE KARŞI İLAÇ ÜRETİLMİŞ OLDU"

Türkiye'de onaylanan aşılar ile ilgili Karlı, şunları kaydetti:

"Vücutta CGRP molekülü var. Bu, migrende ağrının ortaya çıkmasına neden olan bir molekül. Bu moleküle karşı bir antikor geliştirildi. Bunun iki çeşidi var. Biri molekülün kendisine karşı, diğeri de molekülün bağlandığı noktaya karşı bir antikor. İkisinin de etkinliği aynı. Bu iki antikor CGRP molekülünün etkinliğini engelliyor. Dolayısıyla ağrının oluşması engelleniyor ve atak ortaya çıkmıyor. Etkinlikleri yüzde 60-80’lerde ve de önemli bir yan etkisi yok. Tarih boyunca ilk kez migrene karşı bir ilaç üretilmiş oldu.

AŞILARIN FİYATI NE KADAR?

Dünyada üç yıl önce kullanılmaya başlandı. Türkiye’de ise iki ay önce onay aldı. Bu aşıları hastaya ayda bir kere, yaklaşık bir yıl boyunca yapmak gerekiyor. Sonra yavaş yavaş azaltılıp kesiliyor. Fiyatı ise 1500 lira ile 3 bin lira arasında. Henüz ödeme kapsamına alınmadı. Bu aşılar özellikle ayda 15 günden fazla ağrı çeken kronik migren hastalarında çok etkili."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN