Pediatride 'asistan' alarmı: Yarın çok geç, tehlike kapıda

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ali Cansu, tercihlerde 17 ilde 17 üniversitenin pediatri bölümünde sıfır çektiğini belirterek kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekti. Pediatri servislerinde asistan sorunu yaşadıklarını belirten Cansu, "Bu çocuklar, bu ağır yük altında istifa etmeye başlıyor. Bunun anlamı buraların kapanması demektir. Yarın çok geç; tehlike kapıda, hatta kapının eşiğinden geçmiş içeride. KTÜ Pediatri'nin son çırpınışları." dedi.

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Cansu, bebek, çocuk ve ergen sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen tıp dalı olan Pediatri bölümünün kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Prof. Dr. Cansu, Pediatri bölümünün asistanlar tarafından çok tercih edilmediğini dile getirdi. Tercih eden asistanların da ağır stres altında çalıştıkları için istifa etmek istediklerini belirten Cansu, asistan krizi yaşadıklarını aktardı.

8282029.jpg

'HÜKÜMETİN ASİSTAN SORUNUNA POLİTİKA ÜRETMESİ LAZIM'

Pediatride yaşanan asistan sorununa yeni politik çözümler getirilmesini isteyen Cansu, "Tüm Türkiye'de olduğu gibi asistan sıkıntımız var. KTÜ Pediatri, 11 ilin en donanımlı ve tüm yan dalların olduğu bir ünitedir. Çok güçlü bir akademik bir kadromuz var. Asistanlarımıza burada bir butik eğitim veriyoruz. Maalesef Türkiye'de pediatri, tercih edilmeyen bir bölüm. Neredeyse tercih konusunda 17 ilde sıfır çekti.

8282022.jpg

Yıllardır 11 ilin en ağır hastalarına bakıyoruz. Tüm branşların olduğu bir komplike ünite burası. Yeni devasa bir pediatri hastanesi yapılıyor. Bizim burada çökmemiz bütün 11 ili kapsayıp, on binlerce hastanın şehir dışına çıkmasına yol açacak. Bizim her türlü imkanlarımız, olanaklarımız ve donanımımızın olmasına rağmen asistan sağlamak bizim yapabileceğimiz bir şey değil. Hükümetimizin bu soruna yeni bir politika üretmesi lazım. Aksi takdirde; bizim gibi bu bölümler kapanacak. Bunun sonucunda da mağduriyetler ve sıkıntılar yaşanacak" diye konuştu.

8282027.jpg

'PEDİATRİDE ÇALIŞANLAR AĞIR STRES ALTINDALAR'

Pediatriye asistan kazandırmak için el birliğiyle çalışılması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Cansu, "Asistanların KTÜ'yü tercih etmeme konusu, asla bilimsel olamaz. Problem şu, insanlar daha kolay çalışıp, nöbet tutmayıp, kolay para kazanmanın derdinde. Pediatride çalışanlar ağır stres altındalar. Küçük bebeklere müdahale etmek zor. Endişeli olan aileler, tehditkar olabiliyor. Bu tür şeyleri gören pediatri asistanı, hemen istifa ediyor. Pediatrinin, asistanları cezbedecek hiçbir cazibesi yok. Ağır branşlara bir cazibe yaratmamız lazım. Bakanlığımızın pediatri bölümüne veya zor branşlara farklı bir yaklaşımı olmalı" dedi.

8282023.jpg

'YARIN ÇOK GEÇ, TEHLİKE KAPIDA'

Prof. Dr. Cansu, "Yeni başlayan 3 asistanımız var onlar da istifa etmek istiyor. Çünkü ağır yük altındalar. Yeni doğanda çömez bir asistanı ikiz doğuma gönderdik. Çünkü başka bir alternatifimiz yoktu. Çocukları gören asistan, bunalıma girmiş. Bu çocuklar, bu ağır yük altında istifa etmeye başlıyor. Çocuklarımıza kim bakacak? 17 ilde 17 üniversitenin tercihinde pediatri sıfır çekmiş. Bunun anlamı buraların kapanması demektir. Yarın çok geç; tehlike kapıda, hatta kapının eşiğinden geçmiş içeride. KTÜ Pediatri'nin son çırpınışları. Nisandan sonra artık her şey bitebilir" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN