Tatlı krizine yenik düşerek fazla kilolara mahkum olmayın

Tatlı krizine yenik düşerek fazla kilolara mahkum olmayın

Tatlı krizini bastırmanın en temel yöntemi, uzmanlara göre sindirim sistemini güçlü tutmaktan geçiyor. Tatlı krizleri; psikolojik, metabolik ya da beslenme alışkanlığı altyapılı nedenlerden kaynaklı meydana gelebilir. İşte, tatlı krizi atakları ile başa çıkmak için öneriler...

Yapılan araştırmalarda şekersiz sakız çiğnemenin tatlı isteğini azalttığı ortaya çıkmakla birlikte tatlı isteğinde odak değiştirmeye çalışmak da işe yarayabilir. Sindirim sistemi güçlendirilebilirse de tatlı isteği sağlıklı yiyeceklerle ortadan kalkabilir.

TATLI KRİZİNİN NEDENLERİ

Hipoglisemi: Hipoglisemi, kan şekerinin hızlı düşmesidir. Ara öğün yapılmadan, uzun süreli açlık durumlarında tatlı krizi kaçınılmaz olur. Hipoglisemi varsa 3 saatte bir hafif öğünler yapılmalı.

Polikistik Over Sendromu: Bu problemi yaşayan kadınların çoğunda gizli şeker de bulunabilir. Kadın doğum uzmanlarının tedavisi ve uzman yardımıyla Polikistik Over Sendromu olanlar tatlı krizlerinin önüne geçebilir.

Vitamin, mineral eksikliği: Demir, krom, magnezyum eksikliklerinde kişilerin daha fazla tatlı krizi yaşadıkları biliniyor. Bu nedenle bir doktor kontrolüyle vitamin ve mineral eksiklikleri değerlendirilmeli.

Adet öncesi sendromu: Kadınların birçoğu normalde tatlı isteği duymazken regli öncesi yoğun bir şekilde tatlı tüketme ihtiyacı duyar. Bunun nedeni, östrojen hormonunun bu dönemde azalması. Diyetisyen ile uygulanacak stratejilerle bu süreci atlatmak mümkün.

Duygusal durumlar: Depresyon sürecinde tatlı isteği artabilir. Araştırmalarda evlilikte mutsuz olan kadınların, diğer kadınlara göre daha fazla tatlı ihtiyacı olduğu gözlemlenmiş. Depresyon için mutlaka bir terapistten yardım alınmalı. Aynı süreçte bir diyetisyen kontrolünde gitmek olumlu sonuçlar verir.

Alışkanlıklar: Çocuklukta ailelerin ödüllendirmek için verdikleri çikolata ileride her mutlu ve başarılı dönemlerde kişilerin karşısına ödül algısı olarak çıkabiliyor. Belki bir parça bitter çikolata sorun yapmazken, bunu "Kendime tatlı ısmarlayacağım" diyerek abartma, tatlı krizlerini tetikleyebilir.

TATLI KRİZİ NASIL ÖNLENİR?

Az ama sık yemek: Ana öğünlerdeki yemek miktarını kısıp, ara öğünler oluşturularak tatlı isteği azaltılabilir. Böylece kan şekeri dengede olur, hipoglisemi atakları yaşanmaz.

150 kalori limiti: Günlük 150 kaloriyi aşmayacak bir tatlı tüketiminin vücuda zararlı olmayacağı bilinmektedir. Ayrıca yine de tatlı yenmek isteniyorsa sütlü veya meyveli tatlılar hem kalori alımını azaltır, hem tatlı isteğini bastırır hem de kilo alımını engeller.

Karışım tatlılar: Bir çikolatayı tek başına yemektense çikolata sosuna batırılan bir muz veya bir çilek tatlı isteğini azaltır. Ya da fındıklı, bademli drajelerden az miktarda tüketmek tatlı isteğini keser.

Kurtarıcı meyve: Taze ve kuru meyveler tatlı ihtiyacını karşılayabilir. Yanına eklenecek kalsiyum kaynakları tokluk hissini artırarak yardımcı olur.

Yeni odaklar: Tatlı yeme fikri akıllara düştüğünde ilk 10 dakikada yapılabilecek bir aktivite tatlıdan uzaklaştırabilir. O sırada evi toparlamak, ofiste kalkıp yürümek, yakın arkadaşları aramak, gazete okumak tatlı fikrini unutturabilir.

Basit karbonhidratı es geçin: Hamur işi, pastane ürünleri gibi basit karbonhidratlar tatlıya eğilimi artırır. Bunun yerine Bulgur, kepekli ekmek, tam buğday ürünleri, kuru baklagiller proteinle tüketilirse tokluk hissi artar, tatlı isteği azalır.

Destek şart: Stres, üzüntü gibi duygusal durum değişiklikleri tatlı krizine neden olursa, bir psikologdan destek almak düşünülebilir. Hiçbir besinin ya da tatlının hayattaki hiçbir sorunu çözmeyeceği unutulmamalıdır.

Önce gözünüz doymalı: Görsel algının, tat duygusunu geliştirdiği bilinmektedir. Bu nedenle evde hazırlanabilecek sağlıklı ve güzel görünen tariflerle tatlı isteği bastırılabilir.

TATLI KRİZİNİ BASTIRAN YOĞURT BAR TARİFİ

Malzemeler:

* 250 gram yoğurt
* 5 yemek kaşığı bal
* Yarım su bardağı kırmızı meyve (Böğürtlen, yaban mersini veya frambuaz)
* 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi
* 2 yemek kaşığı Antep fıstığı içi (İri kıyılmış ve tuzsuz olmalı)

Yapılışı:

Yoğurt ve balı karıştırın. Bu karışımı pişirme kağıdı serdiğiniz 20x30 cm'lik düz tepsiye yayın. Üzerine yulaf, meyve ve Antep fıstıklarını serpin. Karışımı 5 saat derin dondurucuda bekletin. Yeterince donduktan sonra keskin bir bıçak yardımıyla üçgen şeklinde kesip, bekletmeden tüketin.

TATLI KRİZİNİ BASTIRAN MÜSLİ TARİFİ

Malzemeler:

* 500 gram yulaf
* 1 çay bardağı pekmez, yarım çay bardağı bal
* 1 çay bardağı kıyılmış çiğ badem
* 1 su bardağı küçük küçük doğranmış kuru meyve

Yapılışı:

Pekmez ve balı karıştırıp kısık ateşte beş dakika kaynatın. Yulaf, badem ve kuru meyve karışımını başka bir kapta harmanlayın ve üzerine pekmezli karışımı ekleyip karıştırın. Yağlı kağıtla kapladığınız fırın tepsisine bu malzemeyi yayın. Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede 15-20 dakika pişirin. Oda ısısında soğuttuğunuz karışımı elinizle ufak parçalar halinde ufalayın, ağzı kapalı cam bir kavanozda saklayın. Sonrasında ister sütle, ister yoğurtla tüketin.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN