Tırmanışa geçen uzun Kovid’in tedavisi yok

Tırmanışa geçen uzun Kovid’in tedavisi yok

‘Uzamış Kovid’ olarak bilinen Post veya Long Kovid’in dünyada ve Türkiye’de tırmanışa geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Alper Şener “Hatırlama güçlükleri, hiç geçmeyen kronik öksürük, çabuk yorulma, kalple ilgili olan iltihaplar, kalp ritim bozuklukları tabloları var. Bu sendromik hastalığa aslında ne yazık ki tedavi anlamında halihazırda dünyanın bulduğu bir tedavi yok” dedi.

Post Kovid’in dünyada ve Türkiye’de tırmanışa geçtiğini söyleyen Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Kovid sonrası gelişen bu durumun kalıcı hasarlar bırakabilen sendromik bir hastalık olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Şener, “Bu sendromik hastalığa aslında ne yazık ki tedavi anlamında halihazırda dünyanın bulduğu bir tedavi yok” dedi.

Şener, şunları aktardı:

“Biz bunlara Kovid-19 sonrası enfeksiyon tabloları diyoruz. Bu tablolar açısından baktığımızda hatırlama güçlükleri, hafıza güçlükleri, devam eden ve sürekli hale gelen hiç geçmeyen kronik öksürük, çabuk yorulma, kalple ilgili olan iltihaplar, kalple ilgili olarak ritim bozuklukları, kalple ilgili ortaya çıkan diğer tablolar onun beraberinde kas ve eklem ağrıları, uykusuzluklar gibi çok geniş bir sendromik tablo var. Saç dökülmesi bile dahil edilebiliyor. Hormonal düzensizliklere bağlı bayanlarda ortaya çıkan adet düzensizlikleri de bunun içerisine dahil edilebiliyor.”

canakkale-onsekiz-mart-universitesi-comu-saglik-uy-1618401615558.jpg
Prof. Dr. Alper Şener

Kovid sonrası belirtilerin üç aydan uzun süre devam etmesi durumunda test yaptırmak gerektiğini kaydeden Şener, şunları aktardı:

“Bunun için bazı kan testleri var. Sitokin düzeyleri bakılabiliyor. Bu bizim için yönlendirici, bu sitokin değerlerinde belli değerlerde yükseklikler varsa bu bizim için ‘Post Covid ya da ‘Long Covid’ tablosu olarak adlandırıyoruz. Bu çünkü sendromik bir hastalık. Bu sendromik hastalığa aslında ne yazık ki tedavi anlamında halihazırda dünyanın bulduğu bir tedavi yok. Denenen tedavi metotları var ya da semptomatik tedavi diyoruz. Bunlardan bir tanesi, öksürükle, kalple ilgili olan tedavilerde onları yönlendirmeye çalışıyoruz hastalarımıza. Unutkanlık ve beraberinde algı problemleri varsa onlara yönelik nörologların yaptığı bazı yaklaşımlar var. Kas, eklem ağrılarına yönelik de daha çok nonsteroid antienflamatuvarları uygulamak gerekiyor.”

Prof. Dr. Şener, bu semptomlardan herhangi birisi varsa ve Kovid-19 enfeksiyonu sonrası 3 aydan daha uzun süre devam ediyorsa kişinin mutlaka bir hastanede bu konuyla deneyimli bir hekim tarafından takip edilmesinde fayda olduğunu kaydetti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN