Uzman isim tek tek anlattı: Öfkenizi 8 adımda dizginleyin

Uzman isim tek tek anlattı: Öfkenizi 8 adımda dizginleyin

Günümüzün yaşam şartlarında sık sık sinirlendiğimiz anlar yaşıyoruz. Öfke, oldukça doğal ve sağlıklı bir duygu durumu olsa da kontrol altına alınmadığı takdirde yıkıcı olabiliyor. Uzmanlar, öfkenin özellikle insanı harekete geçirme noktasındaki bazı durumlarda gerekli olduğunu söylerken, kronikleşen ve kontrol edilemeyen bir hal alıyorsa önemli sorun olduğunu söylüyor.

Tamamen insani, normal ve sağlıklı bir duygu olan öfke, kontrol altına alınmadığı zaman yıkıcı olabiliyor, bireyin ve toplumun yaşam kalitesini bozabiliyor.

Öfkenin, yaygın bir duygu olduğunun söyleyen Uzman Klinik Psikolog Fulda Karaçiçek, “Ancak öfke, kronikleşen ve kontrol edilemeyen bir hal alıyorsa önemli sorun var demektir." dedi.

ÖFKEYİ KONTROL ALTINDA TUTMAK MÜMKÜN

Kontrol edilemeyen öfke durumunun kişinin sağlığını tehdit ederken, kariyerini ve sosyal ilişkilerini de olumsuz etkileye bileceğini belirten Karaçiçek, öfkeyi kontrol altına almanın mümkün olduğunu söyledi.

Öfkenin karşımıza sadece bir söylem olarak çıkmadığını söyleyen Karaçiçek, “Kan basıncının yükselmesi, nefes alıp vermede düzensizlik, kalp atışlarında hızlanma, adrenalin seviyesinde belirgin yükselme gibi belirtiler öfkenin fiziksel hali olarak değerlendiriliyor." şeklinde konuştu.

Karaçiçek, sabırsızlık, kişilerle iletişim kuramama, bir eşyaya vurma ya da kişiye şiddet uygulama, diğer insanlara sözlü saldırı gibi belirtilerin ise öfkenin davranışsal belirtileri olarak tanımladı.

ÖFKENİN ALTINDA YATAN SEBEPLERE ODAKLANIN

Öfkeyi tümüyle ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını belirten Karaçiçek, ilk olarak öfkenin altında yatan sebeplere odaklanmak gerektiğini söyledi ve “Öncelikle duygulara kulak vermeli ve “Ne oldu da ben öfkelendim, beni kızdıran şey neydi?” sorusunu kendi kendine sormak gerekir. Bu sayede sizi neyin öfkelendirdiğini fark ederek bununla baş etme yollarını bulma şansınız olur” şeklinde konuştu.

Karaçiçek, öfke kontrolü için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Öfke duygusunun yok edilemeyeceğini unutmadan öfkenizin seyrini tanıyın. Bedeninizden gelen sinyalleri dinleyin. Olayın gelişimini, süreçleri ve alınan tepkileri anlamaya çalışın. Öfke paylaşılmadan yok olmaz. Bu nedenle duygu ve düşüncelerinizi net ifade edin. Karşınızdakine söz hakkı tanıyın ve dikkatinizi onun yanıtlarına odaklayın. İşin içinden çıkamıyorsanız konuşmayı başka bir zamana erteleyin. Öfkenizi kontrol edemiyorsanız, öfke doğuran ortam ve durumdan uzaklaşın. Karakteriniz ne olursa olsun bir başkasına zarar verme hakkınız olmadığını aklınızdan çıkartmayın.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN