Uzmanı açıkladı: 'Miyopinin' ilerlemesi azaltılabilir

Uzmanı açıkladı: 'Miyopinin' ilerlemesi azaltılabilir

Göz sağlığı uzmanı Op. Dr. Umut Can Kurtuluş, miyopinin gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek, miyopun ilerlemesini engellemek veya hızını azaltmak için göz sağlığını destekleyen besinlerle beslenmek, aydınlık ortamlarda vakit geçirmek, gözleri kaşımayıp cisimlere ya da kitaplara çok yakından bakmamak, cep telefonu ve tablet gibi cihazlarla geçirilen süreyi azaltmak gibi önlemlerin alınabileceğini belirtti.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Umut Can Kurtuluş, miyopinin gözün yapısının normalden uzun olması nedeniyle yakını iyi görebilirken uzağı net görememek olarak tanımlanan bir durum olduğunu belirtti. Miyopinin çoğunlukla okul çağında başlayıp 30’lu yaşlara kadar ilerleyebildiğine dikkat çeken Dr. Kurtuluş, teknolojik araç gereç kullanımındaki artışlar nedeniyle 2050 yılında dünya nüfusunun yarısının miyop olacağı öngörüsünde bulundu.

MİYOPİNİN BELİRTİLERİ

Miyopinin belirtilerine değinen Dr. Kurtuluş, gözleri kısarak nesnelere bakma, televizyona çok yaklaşma, sınıfta arka sıralardan tahtayı görememe, uzaktaki nesneleri fark edememe, sık göz kırpmak ve gözleri sıkça ovalamak gibi bulguların ortaya çıkabileceğini belirtti. Özellikle çocuklarda bu belirtilerin gözden kaçabileceğini vurgulayan Dr. Kurtuluş, çocukların herhangi bir şikayeti olmasa bile düzenli göz kontrollerinin önemli olduğunu söyledi.

3-002.jpg

Miyopinin gelişimini etkileyen başlıca faktörleri ise genetik nedenler, büyüme çağı, okul hayatı, güneş ışığından yeterince faydalanmama, akıllı telefon ve tabletlerle fazla vakit geçirme olarak sıralayan Dr. Kurtuluş, miyopinin engellenebilmesi için çocukların her gün en az 2 saat açık havada vakit geçirmesini önerdi.

Dr. Kurtuluş, miyopinin ilerlemesini engelleyebilecek veya hızını azaltabilecek diğer önlemleri şu şekilde sıraladı:

1) Göz sağlığını destekleyen besinlerle beslenmek.

2) Aydınlık ortamlarda vakit geçirmek.

3) Gözleri kaşımayıp cisimlere veya kitaplara çok yakından bakmamak.

4) Cep telefonu ve tablet gibi cihazlarla geçirilen süreyi azaltmak.

Miyopinin ilerleme hızını azaltmak için tıbbi yöntemlerin de olduğuna değinen Dr. Kurtuluş, bazı ilaçların göz damlası haline getirilerek kullanılabileceğini, gece boyunca takılan özel lenslerin veya miyopi kontrol gözlüklerinin kullanılabileceğini belirtti.

MİYOPİDE LAZER TEDAVİSİ

Miyopinin düzeltilmesinde en sık kullanılan yöntemin gözlükler olduğunu vurgulayan Op. Dr. Kurtuluş, açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı:

“Bazı çocuk ve yetişkinler çeşitli nedenlerle gözlük takmayı istememekte, bunun yerine kontakt lens ve lazer tedavilerine yönelmektedir. Kontakt lenslerin uzun süre kullanılması alerjik, enfektif ve mekanik problemlere neden olabilmektedir. Lazer tedavilerinde ise çeşitli yöntemler olmakla birlikte hepsinin uygulanmasında üç ana şart vardır. Bunlar 18 yaşından büyük olunması, miyopinin ilerlemesinin durmuş olması, göz üzerinde müdahale edilecek bölgelerin kalınlık ve dayanıklılığının uygun olmasıdır.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN