Zararlarını öğrenince ağzınıza dahi sürmeyeceksiniz! Özellikle erkekler uzak durmalı, üreme sağlığını etkiliyor

Zararlarını öğrenince ağzınıza dahi sürmeyeceksiniz! Özellikle erkekler uzak durmalı, üreme sağlığını etkiliyor

Aç karnına ve çiğ olarak yenen domatesin insan sağlığına zararlı olduğunu kaydeden uzmanlar, aşırı domates tüketiminin; şekerin yükselmesi, böbrek taşı oluşumu, eklem ağrısı, idrara çıkma oranında sıklığı, cilt lekesi, erkeklerin üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği uyarısında bulunuyor. İşte, domatesin zararları...

Kahvaltıların vazgeçilmezi domatesin özellikle aç karnına ve çiğ tüketilmesi durumunda tehlikeli sonuçlar doğurduğu ortaya çıktı.

DOMATESİN ZARARLARI NELER?

Domatesin içerdiği doğal şekerin, şeker hastalarının kan şekerini olumsuz etkileyebileceğinin altını çizen uzmanlar, aşırı domates tüketiminin sindirim problemlerine de neden olabileceğini dile getirdi.

Asitli bir besin olan domates, fazla tüketilmesi durumunda mide asitlerinin dengesini bozar. Eğer domates yedikten sonra midenizde yanma hissediyorsanız, domatesle aranıza mesafe koymanızda fayda var.

EKLEM YAPISINI BOZABİLİR

Fazla domates tüketimi, eklemlerde kalsiyum oluşturan solanin ismi verilen bir alkaloid birikimine yol açar. Bu durum, eklemlerde ağrıya neden olur, hatta eklemlerin yapısı bile değişebilir.

Böbrek taşına yol açan oksalat minerali, domateste yüksek miktarda bulunur. Bu da aşırı domates yemenin, böbrek taşı oluşumuna neden olduğunu gösterir.

domatesin-zararlari.jpg

CİLT LEKESİNE YOL AÇABİLİR

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı'na göre, ilerlemiş kronik böbrek hastalığı olan kişiler potasyum alımını sınırlamalıdır ve domatesler, potasyum açısından zengindir.

Likopen açısından zengin olan domatesin fazla tüketilmesi, likopenodermi adı verilen bir cilt lekesine yol açar. Bu lekeye, özellikle yüz ve sırtta rastlanır. İrritabl bağırsak sendromundan muzdarip olanlar, fazla domates yediklerinde yanma ve şişlik problemi yaşarlar.

PROSTAT BEZLERİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Manipal Üniversitesi'nden diyetisyen Aditi Shenai, aşırı domates tüketiminden kaynaklanan likopen yüklenmesinin ishal, mide bulantısı, mide krampları, gaz ve hatta kusmaya neden olabildiğini söyledi.

Domatesin asitli yapısı, mesaneyi tahriş eder. Çiğ tüketilen domates, idrara çıkma oranında sıklığa neden olur. Ek gıda sürecindeki bebeklere kesinlikle domates verilmemelidir. Alerjik bir besin olan domateste 'histamin' adı verilen bir madde bulunur. Bu madde, ciltte tahriş ve kızarıklık yaratabilir.

Domates çekirdeğinde bulunan likopenler, özellikle erkeklerin üreme sağlığını tehlikeye atar. Aşırı domates tüketimi, meniyi oluşturan sıvının bir bölümünü salgılayan prostat bezlerini de olumsuz etkileyebilir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN