Bunu yapmayanların İstanbulkart'ı iptal ediliyor! İBB tarih verdi

Bunu yapmayanların İstanbulkart'ı iptal ediliyor! İBB tarih verdi

İBB, İstanbulkartlar hakkında kullanıcılara SMS ve e-posta gönderdi. Alınan karar doğrultusunda, belirlenen kurallara uymayan İstanbulkartların kullanıma kapatılacağı duyuruldu. İşte, İstanbulkart'ın iptal edileceği tarih...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 30 Nisan 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe gireceğini duyurduğu 'İstanbulkart Kullanım Koşulları ve Çerçeve Sözleşmesi' kapsamında 3 yıldır kullanılmayan İstanbulkartların kullanıma kapatılacağını duyurdu.

YÜKLEME YAPMAYAN İSTANBULKARTLAR NE ZAMAN KAPATILACAK?

Sözleşmeyle ilgili vatandaşları bilgilendiren İstanbul Belediyeler Bilgi İşlem Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BELBİM) gönderdiği mesajda, şu ifadelere yer verdi:

"İstanbulkart Çerçeve Sözleşmesi 30.04.2023 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek şekilde yenilenmiştir. 6493 sayılı Kanun gereğince, Çerçeve Sözleşme'yi yürürlük tarihine kadar herhangi bir ücret ödemeksizin feshedebilirsiniz. Bu süre içinde fesih talebinizi iletmediğiniz takdirde, değişikliği kabul etmiş sayılacaksınız."

2022/09/16/istanbulkart-cesitleri.jpg2022/09/16/istanbulkart-cesitleri.jpg

İSTANBULKART NEDİR?

İstanbulkart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki olan BELBİM tarafından geliştirilip üretilen akıllı şehir kartı. İstanbul'daki ulaşım araçlarında, tuvaletlerde, Hamidiye su otomatlarında, sosyal tesisler, yemek ve market alışverişleri için kullanılabiliyor.

İSTANBULKART NASIL ALINIR?

İstanbul genelinde tüm BELBİM temsilcisi olan büfelerden, bakkallardan, marketlerden ya da biletmatiklerden (otomatik dolum/satış makineleri) 'anonim' İstanbulkart temin edebilirsiniz.

'İndirimli' ya da 'mavi kart' adıyla bilinen şahsa özel İstanbulkart başvurularını ise İstanbul genelindeki 39 noktada hizmet veren İBB Çözüm Merkezi'nden, İstanbulkart başvuru merkezlerinden ve bireysel.istanbulkart.istanbul internet sitesinden yapabilirsiniz.

İSTANBULKART BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Öğrencilerin kullandığı indirimli İstanbulkart başvurusunu bireysel.istanbulkart.istanbul adresinden yapıp kartınızı adresinize kargoyla talep edebilir ya da başvuru merkezlerinden teslim alabilirsiniz.

Öte yandan kart başvurusu yapmadan da İstanbulkart mobil uygulamasını indirerek dijital öğrenci kartınızı oluşturabilir ve indirimli kullanabilirsiniz.

2022/12/07/istanbulkart-nasil-alinir.jpg

İSTANBULKART BAŞVURUSU GEREKLİ BELGELER NELER?

İstanbulkart başvurusunu İBB Çözüm Merkezi'nden veya İstanbulkart başvuru noktalarından yapmanız durumunda kimlik kartınız, öğrenci kartınız (veya öğrenci belgesi) ve bir adet fotoğrafınızı yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

İstanbulkart başvurusunu internet üzerinden yaptığınızda gerekli belgeler online olarak otomatik yükleniyor. Sadece fotoğraf yükleme işlemini kendiniz yapmanız gerekiyor.

İSTANBULKART BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Anonim İstanbulkart satın alma ücreti 50 TL olarak belirlendi. İstanbulkart ilk alındığında içinde kontör olmadığını ve yükleme yapmanız gerektiğini belirtelim.

İndirimli kart, mavi kart ve ücretsiz kart satın alma ücreti ise 60 TL. İndirimli kartın her yılbaşı yapılan vizeleme ücreti de bu yıl için 13 TL olarak kararlaştırıldı.

İstanbulkart güncel başvuru ücretlerini www.istanbulkart.istanbul/ucretler-limitler web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

İSTANBULKART YÜKLEME NASIL YAPILIR?

İstanbulkart'a tüm BELBİM temsilcisi olan büfelerden, bakkallardan, marketlerden ya da biletmatiklerden (otomatik dolum/satış makineleri) kontör yükleyebilirsiniz.

Öte yandan bireysel.istanbulkart.istanbul internet sitesinden ve İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden yükleme yapabilirsiniz.

İSTANBULKART BAŞVURU MERKEZLERİ

İSTANBUL GENELİNDEKİ BİLETMATİK VE YÜKLEME NOKTALARI

İSTANBULKART iPHONE MOBİL UYGULAMASI

İSTANBULKART ANDROID MOBİL UYGULAMASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN