Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Din görevlileri Peygamber varisi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Din görevlileri Peygamber varisi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında Karaman Piri Reis Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa katıldı. Burada din görevlileri ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, din görevlilerinin Peygamber varisi olduklarını söyledi. Erbaş, “Peygamber varisliğinden daha büyük bir unvan yok yeryüzünde. Onun için ne kadar şükretsek az.” dedi.

Karaman'da din görevlileri ile bir arya gelen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarının, İslam dinine ve milletimize hizmet etmekle görevli ekip olduğunu vurguladı.

'DAHA BÜYÜK BİR UNVAN YOK YERYÜZÜNDE'

Din görevlilerinin Peygamber varisi olduklarını kaydeden Başkan Erbaş, “Peygamber varisliğinden daha büyük bir unvan yok yeryüzünde. Onun için ne kadar şükretsek az. Şükrümüzü çalışarak, koşarak, yorulmadan ne kadar göstersek yine de şükrünü eda edemeyiz.” diye konuştu.

“ALLAH’IN DİNİNE VE BÜTÜN İNSANLIĞIN GELECEĞİNE HİZMET GAYESİYLE ÇALIŞIYORUZ”

Din görevlilerinin, İslam dinine ve bütün insanlığın geleceğine hizmet gayesiyle çalıştıklarını ifade eden Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Biz, insanlığın huzur ve refahı, yeryüzünün imar ve ıslahı için çalışıyoruz. Rabbimiz bize, ‘Hayırda yarışın.’ diye emretti. Bu ayet-i kerimeyi başımıza taç ettik ve koşmaya devam ediyoruz. Tıpkı Peygamberimiz gibi. ‘Ey örtüye bürünen, kalk, uyar.’ İnsanları inzar et, karanlıklara gömülmüş olan cehaletin dibine kadar batmış olan insanları o cehaletten kurtar. Emir geldi ve Efendimiz aleyhissalatü vesselam kalktı ve 23 sene boyunca koştu, yorulmadı.
Yorulmak kavramını lügatimizden çıkaracağız. Çünkü biz Peygamber varisiyiz. Peygamberimiz yoruldu mu? Peygamberimiz gönülleri fethederek yeryüzünün pek çok yerinde beldelerin, gönüllerin İslamla şereflenmesine vesile oldu. Peygamberleri örnek alalım. Peygamberlerin yolunda gidenleri örnek alalım.”

Kur’an-ı Kerim’de Peygamber Efendimizin müjdeci, uyarıcı, davetçi, şahit gibi farklı vasıflarla tanıtıldığına işaret eden Başkan Erbaş, “Şimdi bu ayetle kim muhatap? Biz muhatabız, Peygamber varisleri muhatap. Peygamber Efendimiz bize emanet etti bunu. ‘Allah’ın Kitabını ve Sünnetimi size emanet bıraktım’ dedi. O zaman bu şahitliği, müjdelemeyi, uyarmayı, daveti, irşadı biz yapacağız.” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK NİMET OLDUĞU GERÇEĞİNİ İNSANLIĞA ULAŞTIRMALIYIZ”

Başkan Erbaş, 1 Ekim itibariyle başlayacak olan Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın temasının ‘Peygamberimiz, Cami ve İrşat’ olduğunu hatırlatarak, “Sizler mürşide ve mürşitsiniz. Mürşit camilerimizde, sizlersiniz. Kur’an kurslarımızda mürşidelerimiz, hoca hanımlar. Mahallemizin bütün insanları bizim müridimiz. Mürit ne demek? Bizden öğrenmeyi murad eden insan demek. Yani, mürşitten öğrenmeyi, istifade etmeyi murad eden insan. İşte onların hepsinin bizden bir şeyleri öğrenmeyi murad etmesi lazım. Bu ne büyük bir lütuftur. Bize nasip olan bu görev, peygamber varisliği.” şeklinde konuştu.

basliksiz-1.jpg

Çocuklara küçük yaşta eğitim verilmesinin ne kadar önemli olduğunu anlatan Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“4-6 yaş üzerinde niye bu kadar çok duruyoruz? Peygamber Efendimizin hadis-i şerifini unutmayalım. Peygamber Efendimiz, ‘Çocuklarınız 7 yaşına gelinceye kadar onlara abdest nasıl alınır, namaz nasıl kılınır, küçük küçük öğretmeye başlayınız’ demiyor mu? Bugün eğitim bilimciler ne diyor? İnsanoğlunun karakterinin yüzde 70’i, 80’i, en az yüzde 63 diyenler var, 7 yaşa kadar oluşur diyorlar. Yarının gençlerinin karakterinin oluşmasında bizim emeğimiz, rolümüz olsun. Bu dünyada kalacak bir şey değil. Bizimle beraber ukbaya gelecek.”

Programa, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Karaman İl Müftüsü Faruk Gürbüz ve çok sayıda din görevlisi katıldı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN