İBB'nin teklifi UKOME'den geçti: İstanbul'a iki bini aşkın yeni taksi

İBB'nin teklifi UKOME'den geçti: İstanbul'a iki bini aşkın yeni taksi

İBB'nin UKOME kasım ayı toplantısında, bin 803 minibüsün taksiye dönüştürülmesi teklifi oy çokluğuyla kabul edilirken, 322 taksi dolmuşunun da taksiye dönüştürülmesi teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

İstanbul'da 1990 yılından beri 18 bin taksi hizmet veriyor. O yılda Megakent'in nüfusu 7 milyon iken 2022 yılında bu sayı 19.3 milyon kişiye ulaştı. Aradan 32 yıl geçmesine karşın 18 bin olan taksi sayısında artışa gidilmedi.

2019 yerel seçimlerinde göreve gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimi, taksi sayısını ilk etapta 28 bine yükseletecek 'Yeni Taksi Modeli'ni 2020 yılında tanıttı.

Fakat İBB'nin taksi sayısını artırma talebi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı temsilcileri ile AK Partili üyelerin çoğunluğunu oluşturduğu Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından defalarca reddedildi.

Son olarak bugün, İBB'nin İstanbul'da bin 803 minibüs ve 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifi UKOME toplantısında kabul edildi. Buna göre, Megakent'te 2 bin 125 yeni taksi hizmete girecek.

ibb-ukome-toplantisi-2011-kasim-1.jpg

2 BİN 125 YENİ TAKSİ TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin UKOME kasım ayı toplantısı bugün (30 Kasım 2022 Çarşamba günü) Yenikapı Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde yapıldı.

Genel Sekreter Can Akın Çağlar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ihtiyaç fazlası minibüs ve taksi dolmuşların taksiye dönüştürülmesi, e-scooter'ların hız limitinin düşürülmesi teklifleri görüşüldü.

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, bin 803 minibüs ve 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi, 500 engelsiz taksi olmak üzere toplam 2 bin 625 yeni taksinin hizmete girmesini önerdi.

Toplam 2 bin 125 minibüs ve dolmuşun taksiye dönüşümü oy çokluğu ile kabul edilirken, 500 engelsiz taksi teklifi reddedildi. Toplu ulaşım ücret tarifesi formülünün revize edilmesi teklifiyse oy çokluğu ile reddedildi.

Bunun yanı sıra Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğü'nün teklifi üzerine paylaşımlı e-scooter'ların hız limitinin 25 kilometreden 20 kilometreye düşürülmesi kararı alındı.

ibb-ukome-toplantisi-2011-kasim-3.jpg

"ENGELLİ VATANDAŞLAR TAKSİYİ İNDİRİMLİ KULLANSIN"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan, "İstanbul'da engelli birey sayısı 370 bin 430. Bu taksi teklifini sadece engelli vatandaşlarımız için değil dezavantajlı olan tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz.

Yaptığımız araştırmalar sonucuna 2 mahalleye bir taksi olacak şekilde 500 engelsiz taksinin İstanbul'da hizmet vermesini istiyoruz. Ücret tarifesi ise engelli bireyler sarı taksi tarifesi ile kullanacaklar, normal vatandaşlar ise yüzde 30 fazla ücret vererek kullanacaklar" ifadelerini kullandı.

ENGELSİZ TAKSİ TEKLİFİ REDDEDİLDİ

Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu engelsiz taksi teklifi hakkında, "Engelli bir vatandaşımızın taksiciler odasından bu tarz taksi istediğini rastlamadık. Avrupa ülkelerini inceledik. Amaç burada 5 bin taksi plakasının İBB tarafından verilmesinin önünün açılması. Bizim görüşümüz olumsuz" dedi.

ibb-ukome-toplantisi-2011-kasim-4.jpg
Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu

"TAADDÜTLER YERİNE GETİRİLMEZSE ESKİ HATLARINA İADE EDECEKLER"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan "Minibüsten taksiye dönüşecek araçların bize taaddüt vermesi gerekli. Araçla ve şoförlerle ilgili olacak. Bu taaddüttü yerine getirmezlerse alacağım karar gereği eski hatlarına iade edecekler. Bu dönüşüm hakkını kazananlar.

Minibüsten taksiye dönüşecek aracın 8+1 araç olarak hizmet vermesini istiyoruz. Bu araçlarda mutlaka güvenlik bölmesi olacak. Esnafımızın mağdur olduğu birçok olay var. İstanbulkart'a entegre olması gerekiyor. Şoförler 15 gün eğitim alacak. Eğitimi İBB verecek. Taksi dolmuşlardan herhangi bir şart istemeyeceğiz. Bunun için 30 günlük başvuru açacağız" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'DA TAKSİLER NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

İstanbul'da taksi hizmetiyle ilgili bir olumsuzluk yaşadığınız takdirde İBB'nin 'Taksi Şikayet Hattı'nı arayabilirsiniz. İBB taksi şikayet hattına 444 15 23 numaralı telefondan veya ALO 153 Beyaz Masa'dan ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL'UN NÜFUSU KAÇ?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 16 Kasım 2022 Çarşamba günü Habertürk TV'de katıldığı bir programda, İstanbul'un resmi nüfusunun 15 milyon 840 bin olduğunu fakat kente su sağlayan İSKİ'nin 19 milyon 300 bin abonesi olduğunu, dolayısıyla İstanbul'un gayri resmi nüfusunun 19 milyon 300 bin kişi olduğunu söyledi.

İBB Başkanı İmamoğlu'nun konuyla ilgili sözleri şöyle:

"İstanbul'un resmi nüfusu 15 milyon 840 bin.

Valiliğe defalarca yazı yazdım; bize mülteci sayısı hakkında net, somut rakamlar verin. BM tespitleri ve bizim tespitlerimiz bunun 2 milyondan daha fazla olduğunu gösteriyor.

İnsanların aldığı hizmetler var. Örneğin su, gaz. Resmi rakamlar yayınlanıyor. (Sığınmacı sayısı) 1.3 milyon diyorlar. Bize göre 2 milyonun üzerinde.

Su tüketiminin ne kadar arttığını, kişi başı tüketim üzerinden görebiliriz. 1 kişi yılda 33 ton su kullanıyor; yıkanma, temizlik, içme suyu...

Bunu gördüğümüzde karşımıza tam 19 milyon 300 bin sayısı çıkıyor. Büyükşehirde 19 milyonun üzerinde insan taşıyoruz.

İstanbulkart kullanan kayıtlı 500 bin mülteci nüfusu var. Havuzdan kullanan 3 milyon kart daha var.

Biz 20 milyona yakın insana hizmet veriyoruz aslında."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN