Valilikten tepki çeken genelge! Korona olan personele ceza

Valilikten tepki çeken genelge! Korona olan personele ceza

Bartın Valiliği tarafından yayımlanan ve Kovid-19'a olan personelin hastalığa yakalnma sebeplerinin soruşturulmasını ve gerekçeler yeterli görülmez ise disiplin işlemi yapılmasını düzenleyen genelge tepki çekti.

Bartın Valiliği, tepki çeken bir genelge yayımladı. Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre, Bartın Valiliği, kamu kurum ve kuruluşlarında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan personelin neden Kovid-19 olduğunun soruşturulmasını ve gerekçeler yeterli görülmez ise disiplin işlemi yapılmasını istedi.

TEPKİ ÇEKEN GENELGE

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberin göre, İl Salgın Denetim Merkezi Başkanı olan Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş’ın imzasının bulunduğu resmi yazıda şu ifadeleri kullanıldı:

"Salgının bulaşmasını önlemek amacıyla çalışan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm amir, memur ve işçi kadrosunda görev yapan personelin herhangi bir şekilde temaslı ya da pozitif olmaları durumunda, Genelge ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis kararları uyarınca sorumlu sayıldığından, temaslı ya da pozitif etkilenen bu kişilerin temaslı ya da pozitif olma nedenleri kurum amirleri tarafından mutlaka sorgulanacaktır. Yapılan inceleme veya soruşturmada gerekçeleri yeterli görülmeyen personel hakkında kurum amirlerince disiplin işlemi yapılacaktır."

"PANDEMİYE DAVETİYE ÇIKARILDI"

Valiliğin aldığı karara tepki gösteren Bartın Eğitim-Sen Şube Başkanı Sedat Bora, kentte kurumların pandemi döneminde yeterli önlemleri almadığını ileri sürerek, “Öğretmenlere ve kamu çalışanlarına aşı yapılmamış, uzaktan çalışma uygulamalarına geçilmemiş, tüm okullar 2 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime açılmış ve pandemiye davetiye çıkarılmıştır. Gerekli önlemler alınmadığı için Bartın'da pandemi hızla yayılmıştır” dedi.

"PERSONELİ DİSİPLİN CEZASIYLA TEHDİT EDİYOR"

Sağlık Bakanlığının da, doktorlardan koronavirüs olduklarında, bunu meslek hastalığı sayılabilmesi için hastanede yakalanmış olmasını kanıtlamasını istendiğini vurgulayan Bora sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bartın Vali yardımcısı da kamu çalışanlarını ve öğretmenleri Kovid-19 olması halinde disiplin cezasıyla tehdit etmektedir. Söz konusu yazı kamu yönetimi ve eğitim yönetimi açısından hiçbir bilimsel veriye ve usule uymamaktadır. Kamu çalışanlarına yasal olarak herhangi bir sorumluluk getirmemektedir. Bu tehdit ülkemizde son dönemlerde gördüğümüz yaşanan baskıcı, ben yaptım olducu ve yasa tanımazcı bir anlayışın yerel tezahürüdür. Neden hasta oldun? O zaman disiplin cezası alacaksın demek yasal değildir. Pandemiden halkı sorumlu tutmaktır. Yasal geçerliliği bulunmamaktadır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN