Sokağa çıkma yasağı hangi günler uygulanıyor?

Sokağa çıkma yasağı hangi günler uygulanıyor?

Sokak yasağı saatleri, merak konusu oldu. Koronavirüs önlemleri kapsamında her cuma saat 21.00 ile pazartesi günü saat 05.00 arasında 56 saat kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Ayrıca hafta içi günleri 21.00 ile 05.00 saatleri arasında da sokağa çıkma kısıtlaması olduğunu belirtelim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın corona virüsü tedbirlerini açıklamasının ardından, sokağa çıkma yasağının detayları İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeyle belli oldu. İkinci bir karara kadar, her hafta sonu tam sokağa çıkma yasağı, hafta içi günleri kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN UYGULANIYOR?

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre;

* Sokağa çıkma kısıtlaması; pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma günleri akşam saat 21.00'de başlayıp, ertesi günü sabah saat 05.00'te sona eriyor.

* Cuma günleri saat 21.00 ile pazartesi günü saat 05.00 arasında ise 56 saat süreyle kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Cumartesi ve pazar günlerinin tamamında sokağa çıkmak yasak.

İllere gönderilen 'Koronavirüs Yeni Tedbirleri' konulu genelgede belirtilen 'açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlar' ile 'istisna kapsamında olan kişiler' başlıkları altındaki maddeler, sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasında geçerli olacak.

encys4gw4amsph3.jpg

65 YAŞ ÜSTÜ HANGİ SAATLERDE SOKAĞA ÇIKABİLİR?

Tüm illerde, 65 yaşındaki ve üzerindeki vatandaşlar hafta içi günleri sadece 10.00 ile 13.00 saatleri arasında, (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç) sokağa çıkabiliyor. Bu saatler dışında 65 yaş ve üstündeki vatandaşların sokağa çıkmalarının yasak olduğunu belirtelim.

20 YAŞ ALTI GENÇLERİN SOKAĞA ÇIKMA SAATLERİ

1 Ocak 2001 tarihi ve sonrasında doğan 20 yaşındaki ve altındaki vatandaşlar hafta içi günleri sadece 13.00 ile 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilir. İkinci bir karara kadar, 20 yaş altı gençlerin belirtilen saatler dışında sokağa çıkmaları yasak.

MAĞAZALAR SAAT 20.00'DE KAPANIYOR

Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10.00 ile 20.00 arasında hizmet sunuyor.

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-­içme yerleri 10.00 ile 20.00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel­-al hizmeti verecek şekilde açık olduğunu belirtelim. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmaları tarafında saat 20.00'den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti veriyor.

SİNEMA SALONLARI YIL SONUNA KADAR KAPALI

31 Aralık 2020 tarihine kadar sinema salonlarının; yeni bir karar alınıncaya kadar ise kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulacaktır. Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulamanın aynen devamı sağlanacaktır.

yas1.jpg

81 İLDE UMUMİ YERLERDE SİGARA İÇMEK YASAKLANDI

Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen corona virüsü salgınının önlenmesine yönelik, özellikle vatandaşların yoğun bulunduğu cadde ve sokaklarda sigara içenlerin maskelerini çenelerinin altına indirmesinin oluşturduğu risk karşısında, tüm illerde valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek bazı cadde ve sokaklarla ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda sigara içmek yasaklandı.

Daha önce valiliklere gönderilen genelgeyle meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, iş yerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirildiği hatırlatılan genelgede, şu bilgilere yer verildi:

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SİGARA İÇME YASAĞI GENELGESİ

"Özellikle vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görüldü. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen kovid-19 salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşıyor.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12 Kasım 2020'den itibaren tüm illerde vatandaşlarımızın yoğun bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilecek."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN